UA
RU

Танатофобія: чому вона така актуальна і як з нею боротися

Редагувати переклад

Фобія, яка заполонила думки більшості українців.

Танатофобія – термін, який оселився в головах багатьох наших співвітчизників, які знаходяться у гарячих точках України.

Танатофобія: чому вона така актуальна і як з нею боротися-Фото 1

Страх смерті чи страх загибелі переслідує нас щодня. Переживання за свою життя є основним людським інстинктом, а зараз він загострився як ніколи. Якщо у вас постійний і тривалий страх смерті чи занепокоєння, що викликає переживання за власну життя, що заважає вашій повсякденній житті – у вас танатофобія. 

Що таке танатофобія?

Вперше цей термін був описаний Зигмундом Фрейдом у 1915 році. Танатофобія — це тривожний стан, що характеризується екстремальним і надмірним страхом власної смерті або її процесу. Хоча це не є визнаним розладом самим по собі, його часто спостерігають у тих, хто страждає на тривожне розлад.

Симптоми танатофобії

Людина з танатофобією відчуватиме когнітивні, емоційні, фізичні та поведінкові симптоми. Загальні когнітивні симптоми включають занепокоєння про майбутнє і невідоме, втрату контролю за своїм тілом. Занепокоєння також може бути зосереджене на фізичних стражданнях, відчутті самотності та на тому, як друзі та батьківщина впораються, якщо вас не стане. Також у вашій голові можуть з'являтися сценарії можливої ​​загибелі, які будуть “вибивати з колії”.

Емоційні симптоми, такі як почуття страху, занепокоєння, паніка при думці про смерть або будь-що пов'язане з нею, є поширеними, як і інші емоції, такі як почуття провини, гніву чи сум. 

Фізичні симптоми можуть виражатися у вигляді запаморочення, пітливості, прискореного серцебиття, нудоти та болю в шлунку. 

Поведінкові симптоми танатофобії включають уникнення тригерів, які можуть змусити вас думати про смерть, наприклад, перегляд телевізійних драм у лікарнях, прослуховування новин або розмови про загибель з іншими. Також поведінкові симптоми можуть супроводжуватися страхом перед ситуацією, людиною чи епізодом. Наприклад, страх виходити на вулицю, у світлі сьогоднішніх подій, страх польотів тощо.

Танатофобія: чому вона така актуальна і як з нею боротися-Фото 2

Методи боротьби з танатофобією

Оскільки танатофобія не є клінічно діагностованим станом, не існує клінічних тестів або офіційних рекомендацій щодо її лікування. Однак, як і інші тривожні стани, існує ряд варіантів, які допоможуть вам керувати симптомами та подолати їх, включаючи методи самодопомоги, терапію розмовами та ліки. Хоча останні іноді назначаються на короткостроковій основі, медикаментозне лікування зазвичай не рекомендується. Частково це пов'язано з тим, що розмовна терапія виявляється також ефективним методом.

Техніки самодопомоги включають заходи, які допомагають відчувати себе спокійним та розслабленим, наприклад дихальні управи та медитації, а також інші види діяльності, які допомагають покращити загальне психічне здоров'я, наприклад, дотримання дієти, повноцінний сон та регулярні фізичні управи. Вони не зможуть допомогти вилікувати страхи у довгостроковій перспективі, але можуть зменшити фізичні симптоми тривоги, що супроводжуються при цьому.

Якщо ви хочете знайти спосіб подолати свою тривогу у довгостроковій перспективі, ви можете скористатися курсом консультування чи терапії. Це дасть вам безпечний простір для розмови про свої страхи та занепокоєння і може допомогти, навіть якщо ви страждаєте нею протягом багатьох років.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є найефективнішим лікуванням багатьох тривожних станів, і якщо ви відчуваєте симптоми танатофобії, паралельно ви також можете відчувати інші тривожні розлади, такі як посттравматичний стресовий розлад, панічний розлад, генералізований тривожний розлад або інші специфічні фобії. Тому під час курсу КПТ-терапії ви та ваш терапевт працюватимете разом, щоб визначити фактори, що спричинили тревогу, а також процеси, які підтримують її щоденно.

Читайте також: Підтримати Україну через міжнародний фонд «Червоний крест»

Щойно ви відчуваєте наближення страху перед смертю, відразу глибоко дихайте, намагайтеся заспокоїтися, а якщо не виходити стабілізувати свій стан – надішліть заяву на Скажи мені та отримайте безкоштовну консультацію від практикуючих психологів та психотерапевтів.

Фото: unsplash.com

Статті на тему