UA
RU

Теорія doing less: 5 правил успіху для вас у новому році

Редагувати переклад
Зараз, коли до Нового року залишилося більше двох тижнів, настав час подумати не про подарунки та ялинку, а й про цілі на 2019-й. Ми вже прописували новорічну резолюцію з вами, пам'ятаєте? Сьогодні поговоримо про правила успіху, що допоможуть здійснити ваші цілі. П'ять теорій, якими користуються усі успішні книжки.

Відомий коуч Пітер Тейлор, який навчив тисячі ефективних менеджерів по всьому світу і написав бестселер «Лениві переможці», є представником популярної нині теорії doing less. Вона вчить людину насамперед не метушитися, щоб отримувати від своєї діяльності максимум результату, докладаючи мінімум зусиль. Це тонке мистецтво, вивчати яке можна роками, але для початку варто засвоїти 5 основних правил.

 

Правило №1 – 20/80

 

Будда говорив, що якщо щодня приносити на те саме місце відро землі, то рано чи пізно там виросте гора. Проте надто активна людина йде далі і натягує на день не одне, а 50 або навіть 100 відер, щоб гора з'явилася ще швидше. На жаль, у результаті бідолаха просто надриває спину. Правило 20/80 свідчить: 20% зусиль дають 80% результату, а решта 80 % зусиль – лише 20 % результату.

 

Наприклад, лише 20% всіх клієнтів обумовлюють 80 % продажів. Або ж лише 20 % свого гардеробу людина носить у 80 % випадків. Або з 20% друзів він проводить 80% вільного часу… Саме тому важливо переглянути підхід до роботи: сконцентруватися на важливих завданнях та не витрачати сили на дрібниці. Так ви будете ефективніше і набагато швидше справлятися зі справами - менше втомлюватись і більше відпочивати.

 

Правило № 2 - Частіше говорити "ні"

 

Доросла людина спить 8 годин. Година йде на ранкові гігієнічні процедури, приготування та поїдання сніданку. Ще одна година потрібна, щоб дістатися на роботу. 9 годин (8 робочих + година на обід) людина мешкає в офісі. Потім година повертається додому. Приготувати та з'їсти вечерю – годину. Віднімаємо ще годину на гігієнічні вечірні процедури та відхід до сну, після чого виявляється, що на себе і на свою лінь у добі залишається 2 години, які людина, як правило, проводить лежачи на дивані в стані повного одурення.

 

Тому коли бос просить попрацювати понаднормово або вийти на роботу у вихідний день (навіть за премію наприкінці місяця), не бійтеся говорити: «Ні». Звичайно, якщо ви новий співробітник, відмовлятися від поставлених завдань потрібно обережно, інакше вас звільнять на випробувальному терміні. Але якщо ви працюєте не перший рік, то говорити «ні» потрібно якнайчастіше. Пам'ятайте, що загнаних коней не підвищують по службі, А пристрілюють.

 

devil-wears-prada-1024

 

Правило № 3 – Досить писати списки справ

 

Найбільше у світі люди, які складають списки справ, люблять викреслювати звідти реалізовані завдання – це як ін'єкція наркотику. Щоразу to-do-list-маніяки відчувають кайфове полегшення, але часто не замислюються, що спочатку вписали в блокнот, а потім викреслили з нього таке завдання, на яке слід плюнути спочатку.

 

Тому залиште у списку лише 2-3 дійсно важливі пункти, які вимагають негайного виконання. Ну а важливість будь-якого завдання визначається позитивною відповіддю одразу на два питання: «Мені треба за це братися?» і «Чи я хочу це робити?»

 

Правило №4 – Метод Pomodoro

 

Час – один із найцінніших ресурсів людини, тому важливо навчитися ним керувати. І фокус навіть не в тому, як переробити місячний список справ за тиждень, а в тому, як швидко покінчити зі справами на сьогодні і добре відпочити. Для цього можна спробувати, наприклад, метод помідора, який у 80-х розробив італієць Франческо Чирілло. Будучи студентом, він приходив із занять і продовжував зубрити предмети будинку, щоб успішно скласти іспити. Так відбувалося день за днем, поки молодик не впав у депресію через повну відсутність вільного часу.

 

Тоді він і вигадав свій знаменитий метод Pomodoro, названий на честь заводного таймера у вигляді томата, яким він користувався. Сьогодні такий таймер можна завантажити як додаток на смартфон, а працювати з ним потрібно за наступною схемою. Вибираємо найважливіше завдання на сьогодні. Ставимо таймер на 25 хвилин. Працюємо, не відволікаючись, допоки таймер не продзвонить. Робимо перерву (3-5 хвилин). Після кожного 4-го «помідора» робимо велику перерву (30 хвилин).

 

Що тут важливе? Коли ви заводите таймер - з'являється рішучість щось робити. Коли він цокає - ви розумієте, що безцінний час минає. Коли лунає дзвінок – ви відпочиваєте, не встигнувши втомитися. У результаті суттєво підвищується робоча швидкість і ефективність, а поняття вільного вечора збільшується на кілька годин.

 

andy-sachs-the-devil-wears-prada-204941_1400_912

 

Правило № 5 – Керувати прокрастинацією

 

Бувають завдання, які викликають ентузіазму, але вимагають обов'язкового виконання. Тоді людина все відкладає і відкладає нелюбу справу, прокручуючи сумну стрічку новин у Facebook або переглядаючи на YouTube вірусні ролики. Йому здається, що новини, свіжі фотки друзів та відео з котиками допоможуть відпочити, після чого з'являться сили на нелюбу.

 

На жаль, прокрастинація в Інтернеті лише вводить людину в стан тотального ступору. Якщо ви повинні, але не хочете робити те, що можна зробити пізніше, спокійно відкладайте завдання потім, але не займайтеся самозомбуванням. Лінь можна зробити продуктивною, якщо під час прокрастинації зайнятися дрібними справами, які легко виконуються на автопілоті, наприклад, в якісь повіки очистити робочий стіл від старих і непотрібних ярликів. А там, дивишся, з'явиться й бажання взятися за те, що справді важливо.

Ледачий - не означає дурний. Потрібно просто докладати зусиль там, де це справді має сенс, а не метатися від однієї дрібної справи до іншої. Пітер Тейлор.

ТОП-5 корисних посилань:

 

5 TED-лекцій про бізнес, успіх та досягнення мети

Методика SMART: як досягти своєї мети

6 звичок організованих людей

#GIRLBOSS: як бути успішною на роботі та в особистому житті

Що роблять успішні жінки вранці: секрети бізнесвумен

Статті на тему