UA
RU

«Ефект Джолі»: чи така потрібна лапароскопія?

Редагувати переклад

На минулого тижня Анджеліна Джолі шокувала громадськість новиною про ще одну перенесену операцію. На цей раз актриса видалила собі яєчники та фалопієві труби. Причиною цього став генетично зумовлений ризик раку. Поки що героїчним вчинком Джолі захоплюються її колеги та шанувальники, американські медики трубять у всі труби За словами фахівців, мутація гена BRCA1, яка змусила Анджеліну піти на лапароскопію, зовсім необов'язково пов'язана з онкозахворюваннями.

Анджеліна Джолі - фото

Як повідомляє медпортал Nature, зміни в генах BRCA1 та BRCA2 виявити нескладно. Набагато складніше визначити їхній зв'язок зі злоякісними пухлинами. До цього часу вчені не довели такий причинно-спадковий зв'язок. Більше того, багато незалежних досліджень показують, що такі мутації абсолютно нешкідливі.

Ми не можемо приймати такі серйозні рішення (видалення молочних залоз та яєчників – прим. ред.), мотивуючи недоведеними та невивченими фактами,

– пояснює генетик Фергюс Коуч.

Незважаючи на це, багато жінок записуються в чергу на мастектомію та лапароскопію, наслідуючи приклад Аджеліни Джолі. Так, за останні роки в США кількість таких операцій зросла вп'ятеро. А у Великій Британії кількість жінок, які пройшли генетичну діагностику, у червні-липні зросла на 250%. Таке явище деякі вчені називають «ефектом Джолі» і побоюються, що перенесена акторкою лапароскопія набуде таких масштабів.

Справді, завдяки знаменитостям громадськість звертає увагу на ті чи інші проблеми, проте подібні публічні заяви мають супроводжуватись експертною думкою. Таким чином, люди зможуть отримати коректну та правдиву інформацію… Не варто довіряти людині лише через її гламурний образ

- Витяги з наукової статті, опублікованої на сайті Breast Cancer Research.

Фото: Gettyimages

Статті на тему