UA
RU

UKRAINIAN BEASTS з'явилися на стінах Охматдиту

Редагувати переклад

За мірою просування російської армії вглиб нашої країни та окупації українських територій, вона руйнувала не лише житлові будинки та критично важливу інфраструктуру, а й нематеріальні активи та культурне наслідування України — з відверто задекларованою метою знищити українську ідентичність. На сьогодні Міністерством Культури зареєстровано понад 1270 культурно-історичних об'єктів, повністю зруйнованих та частично пошкоджених. Зокрема Україна мало не втратила колекцію творів культової художниці Марії Примаченко, яка зберігалася в Іванківському районному історично-краєзнавчому музеї (Київська область). На щастя, всі 14 картин місцеві жителі врятували, але ця подія і стала передумовою цього проекту.

UKRAINIAN BEASTS з'явилися на стінах Охматдиту-Фото 1

Як показав рік повномасштабної війни, чим жорсткішою є спроба ворога знищити все українське, тим більш незламне, життєздатне і вірусне воно стає. Тим інтенсивніше поширюється та зростає в атмосфері захоплення та підтримки всього цивілізованого світу. Українські культура та сутність не перестають існувати після російських ракетних ударів та фізичного знищення, адже як мапа не є територією, так і музей — це не стіни. Мистецтво, його відбиток у свідомості та геномі нації не так легко руйнуються, як комусь забажалося.

UKRAINIAN BEASTS з'явилися на стінах Охматдиту-Фото 2

Це стосується й фантастичних сюжетів та світів Марії Примаченко — її неіснуючі тварини та рослини покинули стіни зруйнованого місцевого музею лише для того, щоб вирушити у великий світ. Вписатися в сучасну естетику європейських міст — у вигляді монументальних муралів, партизанського вуличного мистецтва, модного яскравого одягу, веселих стікерів та мемів, FB cторic та публікацій у пресі.

UKRAINIAN BEASTS з'явилися на стінах Охматдиту-Фото 3

Першим етапом кампанії UKRAINIAN BEASTS Unleashed став мурал на стіні НДСЛ Охматдит, головної дитячої клініки країни. За день монохромний корпус №15 перетворився на картину Примаченко кольору яскравого літнього неба, якою гуляє чарівний жовтий тапір. Це перша стадія робіт, здійснити які не завадили ні вихідний день, ні холодна погода, ні повітряні тривоги. Завершення мурала було заплановано на перші дні березня — тоді інші фантастичні звірі з'являтимуться поряд. І це лише перший мурал — у співпраці Охматдиту з Фондом Батьківщини Марії Примаченко їх заплановано цілу серію. В рамках реалізації арт-терапевтичних практик Охматдит прагне перетворити свій простір на галерею сучасного українського мистецтва під небом, а також змінити уявлення про дитячу лікарню як обителі туги і тривоги — адже це також місце наукових чудес, зцілення та надії. Мета кампанії, зокрема — фандрейзинг коштів приватних та корпоративних донорів на реалізацію цієї програми.

UKRAINIAN BEASTS з'явилися на стінах Охматдиту-Фото 4

Наступним етапом кампанії стане запуск фандрейзингу на будівництво нової багатофункціональної арт-резиденції та музею Марії Примаченко у її рідній Болотні. Проект для Фонду Родини Примаченко розроблено відомою архітекторкою, мисткинею, дизайнеркою, засновницею студії предметного дизайну FAINA та архітектурним бюро Yakusha Studio - Вікторією Якушею. Адже війна — не повод не будувати плани. Зробити свій внесок у майбутнє будівництво зможе кожен небайдужий, причому з приємними бонусами для себе, купивши креативний мерч, футболки та світшоти із веселими звірами Марії Примаченко на сайті проєкту. 80% з продажу підуть на будівництво арт-центру, а 20% — на тиражування продукції.

UKRAINIAN BEASTS з'явилися на стінах Охматдиту-Фото 5

Хтось, як завжди, скаже: “Не на часі”. Але ініціатори кампанії з цим категорично не згодні: коли нас намагаються знищити, стверджувати та поширювати нашу сутнiсть — більш, ніж своєчасно. В основі проекту UKRAINIAN BEASTS Unleashed полягає очевидна алегорія, покликана довести нашу невразливість. Український дух і характер подібний звірям Примаченко: химерний і неймовірний, він настільки ж добрий і кумедний, як дикий і непокірний. Так що, поки російська армія вже рік безуспішно намагається «звільнити» Україну від її ідентичності та незалежності, руйнуючи церкви, пам’ятники та музеї, «звільнені» українські звірі стрімко i впевнено розширюють свій ареал проживання по всьому світу. 

 

Адже саме це відбувається, коли випускаєш звіра на волю. ; )

 


Організатори проекту:

  • Проект реалізовано за підтримки Агентства США з Міжнародного розвитку USAID в Україні.

 

  • Кампанію спродюсовано ГО «ШУМ Рейв» (Слов'янськ). ГО “ШУМ Рейв” виросла з культурної ініціативи та серії вечорів на Донбасі, що виникли, як протест проти припинення нічної та культурної життя. Організація проводити заходи для молоді на потерпілому від війни Сході України, розвиває місцевих художників та інформує про об'єкти культурного та архітектурного нащадка, що потребують збереження. Місія — змінити сприйняття потерпілого Донбасу та вписати його у глобальний культурний контекст України.

 

  • Creative Beast — креативна та івент-продюсерська агенція, розташована в Києві. Основна спеціалізація – розробка дизайну та концепцій, креативні комунікації та мультиформатні заходи.

 

Партнери проекту:

 

Примаченко Марія Оксентіївна (1909—1997) — українська художниця народного мистецтва, яка працювала у стилі наївного мистецтва. Художниця-самоучка, працювала у живописі, вишивці та кераміці. У 1966 році Примаченко була удостоєна Національної премії України імені Тараса Шевченка. Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) оголосила 2009 рік роком Примаченко. Її ім’ям названо вулицю у Києві та малу планету. Якось Пабло Пікассо, відвідавши виставку Примаченко у Парижі, сказавши: «Я схиляюся перед мистецьким дивом цієї геніальної українки».

Фонд Родини Марії Примаченко започатковано правнучкою Марії Анастасією Примаченко та її внуком Іваном Примаченком, який також є художником.

НДСЛ «Охматдит» – багатопрофільний діагностично-лікувальний заклад, який надає спеціалізовану висококваліфіковану медичну допомогу дитячому населенню України. В сучасному вигляді створена Указом Президента України № 494/96 на базі Українського консультативного центру матері і дитини МОЗ України та Київського дитячого науково – лікувального об‘єднання «ОХМАТДИТ».

Це найбільша спеціалізована дитяча лікарня в Україні: щорічно в Охматдиті лікується понад 20 тисяч дітей, близько 28 тисяч отримують невідкладну допомогу в травмпункті лікарні; проводиться більше 10 000 операцій. Ще 65 тисяч пацієнтів отримують консультації в поліклініці. Лікарня має понад 80 відділень.