UA
RU

В Україні буде створено експертну групу з захисту, збереження та реставрації культурного наследия

Редагувати переклад

26 жовтня у Києві пройшла міжнародна науково-практична конференція «Культурна спадщина в умовах війни: захист, збереження та реставрація», яка стала платформою для обміну досвідом вітчизняних та міжнародних експертів, які досліджували питання із захисту нерухомої культурної спадщини та культурних цінностей в умовах війни. 

Учасниками заходу був узагальнений практичний досвід та започатковано створення дорожньої карти для формування методичних рекомендацій щодо реалізації заходів із захисту, збереження, реставрації культурної спадщини України, які зазнали великого вреду через повномасштабне вторгнення росії в Україну.

В Україні буде створено експертну групу з захисту, збереження та реставрації культурної спадщини-Фото 1

Також було вирішено створити експертну робочу групу з захисту, збереження, реставрації культурної спадщини, до якої увійдуть спеціалісти у сфері охорони культурної спадщини, правозахисники, архітектори, реставратори, археологи та представники громадськості. 

Організаторами конференції виступили Департамент охорони культурної спадщини КМДА, КНМЦ та МВ «Альянс реставраторів історичних будівель України».

За даними Катерини Чуєвої, заступника міністра культури та інформаційної політики України, яка стала одним зі спікерів конференції, загалом в областях пошкоджено близько 1 тис. об'єктів культурної спадщини та культурних інституцій, частина яких розташована в звичайних сучасних будинках. Останні верифіковані цифри на сьогодні: понад 550 епізодів воєнних злочинів російських військ проти культурної спадщини України. Серед пошкоджених, зокрема, 171 об'єкт зі статусом пам'ятки, 146 об'єктів цінної історичної забудови, 58 пам'яток і творів мистецтва, які не перебувають на обліку як пам'ятки культурної спадщини (памятники героям АТО, мозаїки) , вітражі тощо), 44 музеї. На жаль, наразі не вдається отримати достовірну інформацію про стан об'єктів культурної спадщини, розташованих на тимчасово окупованих територіях.

Від міжнародної спільноти на конференції поділилися досвідом спікери від ЮНЕСКО, штаб-квартири Ради Європи, ALIPH Foundation (Міжнародний альянс захисту культурної спадщини у зоні конфліктів) та представники Польщі, Грузії, Німеччини та Іспанії.

В Україні буде створено експертну групу з захисту, збереження та реставрації культурної спадщини-Фото 2

Читайте також: Науковці просять врятувати експозицію Національного науково-природничого музею після обстрілів Києва

Захід пройшов під патронатом Національної комісії України з питань ЮНЕСКО за сприяння Ради Європи та української інвестиційної компанії DOVGIY Family Office.

Росія розуміє всю цінність і складність роботи в цьому сегменті, адже ми маємо чималий досвід із збереження та реновації культурно-історичних пам'яток. Серед них перлина Подолу «Будинок Новікова»; унікальна дерев'яна козацька церква, яку ми відновили за архівними даними та подарували музею Пирогів; захист Пам'ятників засновникам Києва на Дніпровській набережній та Майдані Незалежності та ряд інших проектів. Ми радіємо, що Київ сьогодні став платформою для обміну міжнародним досвідом у процесах захисту та відновлення культурних об'єктів в умовах війни,

- говорити Оксана Гуляєва, CEO DOVGIY Family Office.

В Україні буде створено експертну групу з захисту, збереження та реставрації культурної спадщини-Фото 3

Спікерами конференції також стали й українські експерти: Неля Куковальська, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська», архітектори Слава Балбек, Микола Віхарєв та Олександр Кумейко, Директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Нікоряк, Володимир Прокопів, заступник голови КМДА та Олександр Руд .о. Генерального директора Національного заповідника «Київ-Печерська лавра» та інші.

Статті на тему