UA
RU

В Україні запустили інформаційну кампанію про сексуальне насильство, пов'язане з війною

Редагувати переклад
19 червня, у Міжнародний день боротьби із сексуальним насильством в умовах війни, стартувала спільна інформаційна кампанія Офісу віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA). Її мета — привернути увагу до проблеми сексуального насильства, пов'язаного з війною, а також поінформувати українців про можливість звернутися до Центрів допомоги врятованим (ЦДВ). ЦДВ у 11 містах країни безоплатно надають соціально-психологічну допомогу потерпілим від війни, зокрема, потерпілим від сексуального насильства, пов'язаного з війною. Також у ЦДВ можна проконсультуватися щодо гуманітарної та медичної допомоги, знайти временний прихисток, розв'язати юридичні питання внутрішньо переміщених осіб (ВПО) тощо. Адреса та контакти центрів можна дізнатися на сайті.

В Україні запустили інформаційну кампанію щодо сексуального насильства, пов'язаного з війною-Фото 1

Сексуальне насильство, пов'язане з війною, це не лише зґвалтування, а й загрози та спроби зґвалтування, ушкодження полових органів, примус до спостереження за сексуальним насильством над іншими людьми та інші дії, що застосовуються для деморалізації в умовах ведення воєнних дій. Станом на червень 2023 року Офіс Генерального прокурора України зафіксував 208 фактів сексуального насильства, пов'язаного з війною, а Центри допомоги врятованим — понад 100. Проте можна стверджувати, що ці цифри не відображають реальної кількості потерпілих. За словами Прамілі Паттен, спецпредставниці генсекретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфліктів, на кожний офіційно зареєстрований випадок сексуального насильства, пов'язаного з війною, в Україні припадає від 10 до 20 незареєстрованих. 

«Досвід сексуального насильства, пов'язаного з війною, завдає глибокої психологічної травми та руйнування фізичної, соціальної, психологічної та духовної цілісності людини. Постраждалі часто не наважуються поділитися пережитим навіть із найріднішими через страх, одразу, сміття. Не можна вимагати від них розповідати про все відразу. Рідним та друзям врятованих від сексуального насильства, пов'язаного з війною, слід зберігати терпіння, давати врятованим виговоритися, слухати їх поважно, а також поважати їхнє право на приватність та анонімність. При цьому важливо розуміти, що забезпечити ефективну допомогу врятованим від сексуального насильства, пов'язаного з війною, можуть виключно кваліфіковані спеціалісти», - каже Валерія Палій, президент Національної психологічної асоціації. 

Соціальне відео, що вийшло до старту інформаційної кампанії, розповідає про відчуття та емоції, які переживають врятовані від сексуального насильства, пов'язаного з війною, а також про важливість підтримки потерпілих близькими та отримання професійної допомоги.

«Центри допомоги врятованим — це комплексна підтримка, орієнтована виключно на потреби потерпілих. Свого роду містечко між травматичним досвідом людини та готовністю, можливо, у майбутньому свідчить. Тому так важливо, щоб якомога більше громадян знали про існування таких сервісів. Зверталися за допомогою і відчували собі безпечно. Відновлення справедливості починається з турботи про шкірного потерпілого, їхнього повернення до нормальної життя», - зазначає Ольга Стефанішина, Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Центри допомоги врятованим працюють у Києві, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Чернівцях, Мукачеві, Одесі, Кропивницькому та Полтаві, а у Харкові та Херсоні розгорнули мобільні центри. На червень 2023 року в них отримали допомогу понад 17 000 осіб.

«За годину роботи Центрів допомоги врятованим, створених за сприяння нашого фонду, ми зрозуміли, наскільки важливо поширювати інформацію про те, що така допомога в принципі існує і що за нею можна звертатися до фахівців. Маємо робити все можливе, аби постраждалі не почувалися самотніми і відчували, що про них не забувають та піклуються. Ця інформаційна кампанія призвана нагадати врятованим від сексуального насильства, пов'язаного з війною, що ми поруч, що ми не залишимо їх і підтримуватимемо стільки, скільки потрібно», — Хайме Надаль, представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA).

Центри допомоги врятованим створені за ініціативи Офісу віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння урядової уповноваженої з питань ґендерної політики, у партнерстві з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення, завдяки фінансовій підтримці урядів Бельгії, Франції, Швеції та з місцевими органами влади та громадськими організаціями.

В Україні запустили інформаційну кампанію щодо сексуального насильства, пов'язаного з війною-Фото 2
Читайте також: «Я ЇДУ ДОДОМУ»: «ОКЕАН ЕЛЬЗИ» ПРИСВЯТИЛИ НОВИЙ КЛІП САПЕРАМ 

Статті на тему