UA
RU

У всі тяжкі: про тісні відносини людства та алкоголю

Редагувати переклад

Келих вина на побаченні, шампанське з подружками, трохи віскі на честь вдало завершеного проекту… Що припустимо і де наднорма? Катерина Лучина намагалася розібратися у заплутаних стосунках людства та алкоголю.

Few-Fab-Words-Sex-City-Kim-Cattrall

Она дуже крихітна – молекула, що з кількох атомів вуглецю, водню і кисню. Але етиловий спирт – чудова машина часу. Люди п'ють алкоголь з давніх-давен, і це робить його чи не головною визначальною західної цивілізації. Патрік Макговерн, хімік-археолог Пенсільванського університету, який присвятив життя відродженню стародавніх напоїв, упевнений, що алкоголь – це універсальні дані, які допомагають відтворити побут і торгові зв'язки цивілізацій, що давно зникли, набагато ефективніше, ніж вивчення «культурного шару».

Найстарішому рецепту алкоголю у світі близько 4000 років, і записаний він клинописом – як і весь гімн шумерської богині родючості Нінкасі, де він згадується. Для істориків цей факт є своєрідною точкою відліку: у 1950 році американський ботанік Джонатан Зауер припустив, що обробіток зернових культур (а з ним – і перехід до осілого способу життя) відбувся заради виробництва пива. І суперечки про те, що було раніше – пиво чи хліб – не вщухають.

Приблизно наприкінці ІІ століття н.е. Гален Пергама, особистий лікар імператора Марка Аврелія, спустився в підвали Палантіна і випробував всі вина, що зберігаються там, для створення ліків. Це, мабуть, була грандіозна дегустація всіх часів і народів. На відміну від сучасності, тоді пити вино нерозбавленим вважалося варварством. Його розводили трьома частинами води, щоб отримати напой, що вгамовує спрагу, і знезаразити воду. Останнє було актуальне як для швидкозростаючих римських міст, але й у європейських столиць XVIII століття. Слід зазначити, що більшість винної історії – це тривалий і завзятий пошук найкращих поєднань чинників погоди, грунту, сорти винограду та наступної витримки. Потрібно було понад 15 століть, щоб вивести чіткі правила виноробства, що гарантують стабільний результат. І лише останні кілька десятиліть дозволили виноробам створювати нові смаки – зараз популярні вина з овочевими відтінками буряків та помідорів.

місце біля барної стійки

По еволюції культури пиття у ХХ столітті можна простежити історію боротьби жінок за права – зокрема і місце у барної стійки. В 1913 Жіночий християнський союз і Антисалунна ліга Америки заявили про свій намір наполягати на національній забороні питних закладів. Жінки бачили в них ознаки чоловічої влади у суспільстві. Голосування часто проводили в барах і пабах, а надмірне вживання алкоголю, що його супроводжувало, ставало частою причиною домашнього насильства.

Наступне десятиліття зробило бари гостиннішими для відвідувачів-жінок – практично одночасно з отриманням ними виборчих прав. «Сухий» закон став причиною появи speakeasy-барів: постійна загроза поліцейської облави зробила нормою звичку швидко напиватися. І породила низку класичних коктейлів: від «Кривавої Мері» та «Сінгапурського слінгу» до «Манхеттена» та «Дайкірі». Романтика того часу не дає спокою сучасним барменам: один із найактуальніших напрямків сучасної міксології – переосмислення чи точне відтворення цих коктейлів.

Роль алкоголю в житті середньостатистичного клерка 1960-х років трохи перебільшена сценаристами серіалу «Божевільні». Втім, в тогочасних офісах цілком нормальним вважалося займатися паперами після пари ковтків міцної – але не кави. А віскі на столі переговорів було загальноприйнятим правилом. Тоді ж виходить перший фільм бондіани, де шпигун у бездоганному костюмі вперше вимовляє знамените "збовтати, але не змішувати".

тактика вживання

Перше дослідження пияцтва серед студентів Гарварда в 1994 році досі шокує дослідників: чоловіки зізналися, що потребують п'яти і більше порцій алкоголю, жінки – що п'ють не менше чотирьох коктейлів за вечір. Головний серіал 1990-х – «Секс і місто» – навчив нас, що пристойна дівчина зобов'язана придбати взуттєвий гардероб і пару-трійку вірних подруг. І остаточно легалізував право жінки на випивку: Керрі Бредшоу часто з'являється з «Коспомолітен» або келихом шампанського в руках.

Звичайно, приємно зайти на кілька годин у улюблений бар після напруженого трудового дня. Але пити, як Дон Дрейпер, дуже небезпечно: це може перевести вас на новий рівень взаємин із алкоголем. Скандинавські вчені провели кілька досліджень, що охопили понад 300 тисяч людей у ​​14 країнах світу. І виявили, що трудоголіки, що працюють більше за вісім годин на добу, вживають критично небезпечну кількість алкоголю. Тривожним вважається рівень, коли щотижнева кількість коктейлів (або келихів вина) перевищує 14 порцій для жінок (тобто по дві на день) та 21 – для чоловіків. По суті, гендерна рівність вимагає від жінок все більшого вміння пити: тим, хто займає керівні посади, доводиться пити більше – з метою розширення ділових зв'язків та просування кар'єрними сходами. Так що якщо ви кар'єристка, крім курсів підвищення кваліфікації, було б непогано сходити на майстер-клас з тактики та стратегії вживання алкоголю без шкоди здоров'ю.

алкодатчик

Давайте чесно зізнаємось собі: ми любимо випити. Адже це частина соціального та культурного життя. Знижена критичність (у першу чергу - по відношенню до себе) і велика компанія допомагають нам почуватися на висоті, бути дотепною і сміливою. Сміливою настільки, щоб, наприклад, першою розпочати флірт із симпатичним незнайомцем. Без сумніву, трохи вина або іншого напою діє як каталізатор на будь-які стосунки, адже нам часто не вистачає відчуття повної присутності зараз – «тут і зараз, і будь що буде». Алкоголь притуплює страх перед майбутнім, змушує забути минуле і підштовхує до скоєння невластивих вчинків.

От якби iPhone мав вбудований алкодатчик і при досягненні певних показників блокував записник, дозволяючи викликати лише екстрені служби та таксі! Наскільки менше дурниць ми робили б, набираючи колишніх. Втім, ці пориви можуть призвести і до позитивних результатів: рішучість, що прокинулася, дозволить висловити все і покласти край безперспективним відносинам, а раптова сентиментальність – помиритися.

Досвідчені бартендери давно навчилися керувати нашим сп'янінням. «Завдання бармена – запропонувати напій, чий смак і міцність дозволять підтримати піднесений настрій, але не опуститися до сильного сп'яніння», – ділиться досвідом Ірина Машихіна, бармен Biancoro. «Важливо дотримуватися ритуалів: підбирати правильні келихи до напою, а напій – до приводу та настрою, – підтверджує сомельє ресторану LEO Максим Ісаков. – Церемонії збільшують задоволення від смаку та оберігають від надмірного вживання. Обговорюйте уподобання, запам'ятовуйте, що сподобалося». Cheers!

Статті на тему