UA
  RU

  Все ок: чи нормально почуватися нормально в стресовій ситуації

  Редагувати переклад

  Пояснюють експерти з Інституту когнітивного моделювання.

  Під час війни всі ми відчуваємо різні емоції, але в той же час однакові. Страх, паніку, відчай, відчуття провини вцілілого, прийняття, повернення до нормального стану.

  Все ок: чи нормально почуватися нормально в стресовій ситуації-Фото 1

  Але багато хто відчув на собі те саме почуття провини вцілілого, починають поступово повертатися до свого нормального життя і тут постає нове протиріччя: “А це нормально, що я відчуваю собі нормально?” Насправді, повертатися до свого “до” потрібно, щоб не лише підтримувати власне ментальне та фізичне здоров'я, а й бути прикладом для інших співвітчизників. На офіційному Телеграм-каналі Інституту когнітивного моделювання експерти пояснюють, чому почуватися нормально – це нормально.

  Психологіня, практик транзакційного аналізу в галузі психотерапії Ганна Андрєєва каже, що існує три стадії реакції організму на стресову ситуацію: тривога — опір — виснаження. На останньому етапі організм втрачає свої здібності до опору, порушуються фізичні процеси всередині, він перестає адаптуватися до надзвичайних ситуацій. Це спричиняє глобальні проблеми не тільки зі здоров'ям, а й у сприйнятті світу в цілому. Тому почуття нормальності – це той самий баланс, який організм намагається знайти у стресових ситуаціях. Це означає, що вам вдалося побороти внутрішні негативні емоції та почати відновлюватись.

  Все ок: чи нормально почуватися нормально в стресовій ситуації-Фото 2

  Чи може почуття спокою перерости знову у виснаження?

  Анна Андрєєва пояснює, що повернутись до стану виснаження тільки в тому випадку, якщо матиме місце фактори, що посилюють травматичний стресс. Серед них: пасивність у поведінці: цілковита неспроможність/неможливість хоч якось протидіяти ситуації, фізична перевтома, відсутність підтримки.

  Також існує така захисна функція організму, як відстрочення реакції на стрес – дисоціація. Це явище має як позитивний, так і негативний бік. Дисоціація допомагає фрагментувати травматичний досвід, видавати стресові спогади порційно. Це допомагає раціонально мислити, ігноруючи психотравматичний стан. Але інша сторона медалі – це розвиток таких симптомів, як нав'язливі спогади, жахливі сновидіння та раптові травматичні спогади.

  Експертка Інститут когнітивного моделювання пропонує звертатися за допомогою до спеціалістів. Як тільки ви почули, що ваш нормальний стан порушується через поганий сон, постійні думки про ситуацію, що склалася – залиште свою заявку на сайті Скажи мені та отримайте безкоштовну онлайн-консультацію від фахівців у сфері психології та психотерапії. 

  Згідно з інформацією з Телеграм-каналу Інституту когнітивного моделювання

  Фото:@calicadoo/unsplash.com

  Статті на тему