UA
RU

8 нестандартних українських постановок, які варто відвідати

Редагувати переклад
27 березня весь світ святкує день театру, тому ми вирішили розповісти про найцікавіші та незвичайні українські постановки, які варті вашої уваги. 

Всесвітній день театру

Якщо ви один із тих, хто вважає театр пережитком минулого, архаїчною коробкою, розділеною навпіл на зал для глядачів і сцену, поспішаємо повідомити — ви безнадійно відстали від моди. Театр сьогодні в тренді, а театрали - це не густо нафарбовані пані з начосом, що розгулюють у хутрі під кришталевими люстрами. Сучасні театрали активно цікавляться театром та його напрямками, знають імена режисерів, знайомляться з постановками альтернативних, андеграундних колективів та можуть дозволити прийти на прем'єру у кедах та джинсах.

У свою чергу, сучасний театр відповідає тим самим: пропонує різні жанри, форми, формати, історії поза звичними сценічними майданчиками та без драматургічних «втручань». Спеціально до Всесвітнього дня театру ми підготували матеріал про 8 нестандартних українських постановок, які варто відвідати хоча б для того, щоб відсікнути всі стереотипні уявлення про храм Мельпомени.

 

«Бути знизу», Дикий театр 

(Режисер Юлія Мороз)

Вистава «Бути знизу» фото

За основу цієї вистави взято п'єсу Юлії Тупікіної «Вертикальна жінка». Ця історія може стати справжнім посібником для тих, хто приймав питання мізогінії за феміністичні фантазії. Це вистава-маніфест про жінок: про те, що їх дратує, гнітить, робить щасливими. Про те, де місце жінки у нашому соціумі: знизу, зверху чи, може, є ще якісь варіанти? Ви зможете дізнатися багато нового про сексизм і його прояви, побачити ваги, що літає, і з'ясувати, що чекає манекени після списання з магазинів. 

 

"Король Убю", незалежний мультижанровий театр "Мізантроп" 
(режисер Ілля Мощицький)

Вистава «Король Убю»

Постановка за п'єсою скандаліста та провокатора Альфреда Жаррі змусить замислитися про руйнівну силу влади, яка може опанувати кожного, про те, що з нами буде. Це стильно, красиво, сучасно та дуже сміливо. Мат, оголені груди, повна руйнація 4 стіни і як результат відповідь на запитання: «Чи не ханжа я?». 

 

«Під небом синім», театр Оперети 

(Режисер Тамара Трунова)

Історія про подвійне життя і мрії, яка дозволить вам забути про накрохмалені комірці і нарум'яне баритонів. Жива музика та вокал, чудова драматургія, сучасна, розумна режисура. П'єса «Під небом синім» була написана 2000-го року і багато разів ставилася на світових майданчиках, а молодому драматургу тоді принесла премію за найкращий твір Вест-Енду.

 

«Але вітер», ЦСМ «Крах»

(Режисер Влад Троїцький)

Вистава «Але вітер» фото

Прийти та відчути історію про народження, любов і смерть без слів. Побачити досконалу картинку, створену за допомогою десятків вентиляторів та моря целофанової плівки на сцені, що відтворюють стихію вітру, яку при бажанні можна відчути на обличчі. Вистава Влада Троїцького — це поетична розповідь, яка не прив'язана ні до часу, ні до простору. 

 

«Псигосп про 4.48», театр «Актор»

(Режисер Роза Саркісян)

Постановка «Псигосп про 4.48» фото

Трагічний текст Сари Кейн про смерть трансформований у вітальну пісню у «дівчачому» метаперформансі, стебному «біополярному балеті» зовсім не схожий на театр. У спектаклі-кабарі дивним чином поєднуються патологічна спрага до життя та циклічне планування смерті. Вистава по суті є якоюсь «скасуванням театру», причому часом настільки незрозумілою, що у глядача може виникнути сумнів у тому, що над цим взагалі хтось працював, писав сценарій і ставив на сцені.

 

"Час", компанія "U!ZAHVATI"

(режисер Поліна Бараніченко)

Вистава-променад "Час" фото

Ви, Київ та голос у навушниках. Спектакль-променад, що дозволяє побачити рідне місто іншими очима, помітити те, що ми звикли пробігати в метушні днів і відчути себе головним героєм придуманої реальності. «Час» поєднує в собі елементи аудіоперформансу та іммерсивного спектаклю, в якому глядачі не сидять у кріслах, а є активними учасниками подій, що відбуваються з ними, навколо них та в них самих.

 

«Як справи, тату?», PostPlayТеатр

Вистава «Як справи, тату?» фото

Документальна вистава, в якій 7 підлітків поділяться з глядачами своїми особистими історіями, своїм болем та переживаннями, своїми вразливими місцями. Із зони комфорту доведеться вийти всім. Ви готові?

 

Опера-реквієм «IYOV» композиторів Іллі Разумейка та Романа Григоріва у постановці Влада Троїцького

Опера-реквієм «IYOV» фото

Опера IYOV створена за книгою Іова зі Старого Завіту з використанням латинських сакральних текстів. Вона написана в синтетичному жанрі, який вперше в історії світової музики поєднав у собі оперу, реквієм та ораторію. Це зовсім не та опера, до якої всі звикли. Це пошук нових звуків та нових образів. Це мед для вух будь-якого аудіалу.

 

"Сліпота", від театру "Мізантроп"

(режисер Ілля Мощицький)

Проект «Сліпота» від театру «Мізантроп»

"Сліпота" - це філософська, метафорична і "багатошарова" історія, в якій мешканців безіменного міста, безіменної країни вражає загадкова епідемія сліпоти. У спробі стримати її поширення влада вводить найсуворіший карантин і приймається переселяти всіх хворих до порожньої заміської лікарні, під нагляд армії. Головні герої - кілька жителів міста, не вбереглися від загадкової хвороби - шукають крихти порядку у світі, який нестримно скочується в хаос.

Проект «Сліпота» від театру «Мізантроп» — можливість пережити унікальний досвід — «подивитися» спектакль, перебуваючи разом з акторами в цілковитій темряві, відкрити щось нове і спробувати активізувати в собі додаткові джерела сприйняття. 

Джерело фото: concert.ua, ukrinform.ru, facebook.com/zroblenouzahvati, moemisto.ua

Статті на тему