UA
RU

Втрати серед журналістів за 20 днів війни

Редагувати переклад
За неповні три тижні від початку повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави в Україні вже є загиблі та поранені під час роботи журналісти/журналістки українських та міжнародних медіа. Журналісти Lviv Media Forum підготували детальний матеріал про злочини проти свободи слова.

війна журналісти

Вбиті

13 березня в Ірпені російські військові застрелили американського репортера, документаліста Брента Рено (Brent Renaud). Рено разом із американським фотографом Хуаном Арредондо того дня фільмував евакуацію людей з Ірпеня через зруйновані міста. Журналісти вирішили пройти вглиб міста, що біля Романівського мосту водій зеленої «Лади» запропонував їх підвезти — ті погодилися. В Ірпені Рено та Арредондо попросили зупинитися біля дощенту зруйнованого російськими обстрілами житлового комплексу «Єсенін», щоб зняти його на камеру. У цей момент поблизу з'явилися двоє російських військових. Вони зробили попереджувальні постріли, після чого водій авто зреагував і почав тікати разом із журналістами. Тоді росіяни відчинили вогонь на ураження. Рено отримав поранення у шию та загинув на місці. В Україні він працював над проектом про глобальний кризу біженців для Time Studios, підрозділу з кіно- та телевиробництва компанії

«Ми шоковані і засмучені звісткою про смерть американського журналіста Брента Рено в Україні. Подібні атаки — абсолютно неприпустимі та є порушенням норм міжнародного права., – -зазначив Карлос Мартінес де ла Серна (Carlos Martinez de la Serna), програмний директор Комітету захисту журналістів (Committee to Protect Journalists). - Російські війська в Україні мають негайно припинити будь-яке насильство щодо журналістів та інших громадянських осіб, і того, хто вбив Рено, потрібно притягнути до відповідальності».

Увечері того ж дня міський голова Ірпеня Олександр Маркушин повідомив, що українські військові більше не пускатимуть журналістів до міста: «Від сьогодні ми забороняємо в'їзд журналістів до Ірпеня. Таким чином ми хочемо вберегти життя і їм і нашим захисникам».

Брент Рено неодноразово висвітлював події у гарячих точках в Іраку, Афганістані, Єгипті та Лівії, а також кризу біженців в Африці. За спільну з братом Крейгом Рено роботу над документальними фільмами Брент отримав численні міжнародні нагороди, серед яких Пібоді, Columbia DuPont Awards, Overseas Press Club Award.

14 березня у селі Горенка Київської області загинули оператор телеканалу Fox News, ірландець П'єр Закжевський (Pierre Zakrzewski) та українська журналістка Олександра Кувшинова. Авто, в якому вони їхали разом із британським кореспондентом телеканалу Бенджаміном Холлом, потрапило під артилерійський обстріл російських військ.

«П'єр був воєнним фотографом у зоні бойових дій, який висвітлював для Fox News майже всі міжнародні новини від Іраку до Афганістану та Сирії протягом своєї тривалої роботи у нас», – зазначила гендиректор Fox News Media Сюзанна Скотт.

Крім того, не під час виконання професійних обов'язків, проте від рук російських військових погибли ще троє українських журналістів. 26 лютого у селі Зеленівка Херсонської області загинув журналіст інформаційного тижневика «Навколо тебе» Ділєрбек Шакіров. Генпрокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що чоловіка розстріляли з автомобіля з автоматичної зброї російські військові 1 березня під час ракетного обстрілу російськими військами телевежі у Києві загинув оператор телеканалу Live Євген Сакун, який у той момент проходив мимо неї. 6 березня у бою під Миколаєвом загинув український військовий журналіст Віктор Дудар, який тоді перебував у складі Збройних Сил України.

Зникли

12 березня у Каховці зник Олег Батурін, журналіст херсонської газети «Новий день» та керівник громадської організації «Європростір», яка займається журналістськими розслідуваннями про життя на окупованих територіях та корупцію в регіонах. Про це українському Інституту масової інформації повідомиладружина Батуріна. За її словами, чоловік планував зустрітися з другом біля автостанції біля Каховці: «Десь о 16:30 Олег пішов на зустріч, залишивши вдома телефон та документи. Обіцяв повернутись через 20 хвилин. Але не повернувся». У місцевих чатах люди повідомляли, що близько 16 біля автостанції помітили російських військових. На той час російські війська не мали пункту постійної дислокації у Каховці, проте вже окупували сусіднє місто — Нову Каховку. Чи причетні російські військові до зникнення журналіста, наразі встановити неможливо. До сьогодні невідомо де знаходиться Олег Батурин та в якому стані.

Поранені

26 лютого журналіст Стефан Вайхерт (Stefan Weichert) і фотограф Еміль Фільтенборг Міккельсен (Emil Filtenborg Mikkelsen) потрапили під обстріл у місті Охтирка Сумської області. Їхнє авто з маркуванням «TV» на склі без попередження розстріляв чоловік в одязі без розпізнавальних знаків зі зброї, «схожої на штурмову гвинтівку». Обидва журналісти були поранені. Як пізнішесвідчливий Вайхерт, його колега отримав по кулі у шкірну ногу та дві у спину, сам він – одну у плечі. За попередньою інформацією того дня біля лінії фронту Охтирки діяли російські диверсанти, але наразі неможливо встановити, хто стоїть за нападом на журналістів.

Варто зауважити, що ЗСУ просять знімальні групи маркувати свої службові авто та бронежилети написом «PRESS», оскільки позначка «TV» здалеку може бути схожою на маркування ворожої техніки — «V».

28 лютого біля села Стоянка Київської області російські диверсанти обстрілялизнімальну групу британського телеканалу Sky News Кореспондент Стюарт Рамзі (Stuart Ramsay) отримав поранення в нижню частину спини, оператора Річі Моклера (Richie Mockler) від двох прямих пострілів врятував бронежилет. Журналісти поверталися до Києва і спочатку подумали, що їх помилково обстрілюють українські військові. На відео чути, як вони гукають: «Стоп!», та «Ми — журналісти!», проте їхнє авто продовжують розстрілювати. «Від першого пострілу тріснуло лобове скло. Оператор Річі Моклер зіщулився у просторі для ног переднього пасажира. Тоді ми потрапили під повну атаку. Кулі прошили всю машину, трасери, спалахи куль — лобове скло, пластикові сидіння, руль та панель приладів розтрощилися», - Розповідали пізніше журналісти. Їм вдалося вибратися з авто і сховатися у місцевих мешканців.

6 березня поблизу села Водяно-Лорине Миколаївської області російські військові поранили швейцарського журналіста Гійома Бріке (Guillaume Briquet). Він отримав осколкові поранення обличчя та передпліччя. За словами кореспондента, через кілька хвилин після перетину українського блокпоста російські військові з близького відстані обстріляли його авто, на якому було чітко видно позначку «Преса». Після того, як Бріке зупинився на узбіччі, росіяни підійшли до нього, назвалися, обыскали, відібрали паспорт, 3000 євро готівкою, особисті речі, шолом, ноутбук та відзнятий на камеру матеріал. Коли журналіста відпустили, Бріке дістався лікарні у Кропивницькому, де йому надали допомогу. «Вони знаходилися менш ніж за 50 метрів від нас. Вони явно стріляли на ураження. Якби я не пригнувся, у мене поцілили б. У мене раніше стріляли в зонах конфліктів, але подібного я ніколи не бачив. Журналісти, які переміщуються цією країною без досвіду війни, перебувають у смертельній небезпеці», – цитуєБріке міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" (Reporters sans frontières).

11 березня у Баришівці київської області внаслідок нічного ракетного удару або удару авіації російських військ постраждав український кореспондент Радіо Свобода Мар'ян Кушнір. Журналіст отримав контузію, на короткому відео у соцмережах видно, що з вух чоловіка йде дах. Журналістові надали домедичну допомогу військові медики і зараз він перебуває в задовільному стані.

13 березня в Ірпені російські військові обстріляли авто, на якому знаходилися американські журналісти. Фотокореспондент Хуан Арредондо (Juan Arredondo) отримав осколкове поранення у стегно, його колега Брент Рено загинув від поранення у шию. Арредондо доправили до київської лікарні «Охматдит», де його двічі прооперували хірурги. Наразі його стан стабільний.

14 березня у Київській області російські військові поранили британського кореспондента телеканалу Fox News Бенджаміна Холла (Benjamin Hall). заповідомленням Генпрокурорки України Ірини Венедіктової він отримав осколковий перелом обох ніг: «На даний момент журналіст перебуває у реанімації під наглядом лікарів. […] Цей чоловік не був на військовому об'єкті, у яких зі слів официальных осіб РФ, вони постійно цілять. Не будучи на військовому об'єкті, він отримав серйозні поранення». Згодом Міноборони України доповнило, що лікарі були змушені частично ампутувати Холлу ногу

Вцілілі

4 березня у Калинівці Київської області під цілеспрямований обстріл російських військових потрапив промаркований як «Преса» автомобіль чеських репортерів Voxpot Майді Сламової (Majda Slamova) Войтеха Багача (Vojtěch Boháč). Разом із ними у транспорті були також двоє українських колег, чиї імена не називають. Усі журналісти вціліли, але на дверцятах авто залишилися чисельні простріли від автомата Калашнікова.

6 березня , в Ірпені, російські військові обстріляли Авто знімальної групи панарабського телеканалу Al-Araby TV, незважаючи на те, що журналісти вивісили на ньому білий прапор та мали позначку «Преса». Кореспондент Аднан Кан (Adnan Can Atayturkmen) та його колега-оператор Хабіп Демірчі (Habip Demirci) змушені були покинути машину та ховатися у будинках місцевих мешканців.

8 березня українська журналістка Громадського Вікторія Рощина повідомила, що кількома днями раніше потрапила під обстріл російських військових, коли прямувала в авто до села Новоселівка Запорізької області. З її слів, назустріч рухалася колона російських танків Коли водій намагався розвернутися і поїхати в протилежний бік, машину обстріляли: «Я дала команду зупинитися, кинути авто та лягати у полі. Але колони йшли на нас і порятунком став заброшений будинок, за яким і переждали проїзд російської техніки». Поки журналістка із водієм ховалися від обстрілів, російські військові викрали з їхньої машини ноутбук, камеру та рюкзак із особистими промовами.

Інформаційна блокада

Також російські військові системно намагаються ізолювати українців на оккупованих ними територіях від українських медіа та замінити їх трансляції російською державною пропагандою.

Практично щодня надходитиме інформація з окупованих росіянами регіонів про постійний тиск на місцевих журналістів, яких загрозами життю і здоров'ю їхньому та їх рідних змушують ретранслювати російську пропаганду. Зокрема, 13 березня голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух змалювавши ситуацію в оккупованому Бердянську: «Окупанти переписали адреси журналістів, їхніх родичів Примушують їх працювати для російської пропаганди. Погрожують їхнім дітям, батькам, дружинам. Намагаються реалізувати терор і тотальне залякування».

З цією ж метою російські військові вже обстріляли телевежі біля Києві, Харкові, Луцьку, Рівному, Лисичанську, Коростені, захопили їх у Херсоні, Старобільську та Мелітополі, а також радіостанцію у Бердянську.

4 березня «Репортери без кордонів» подала скаргу до головного прокурора Міжнародного кримінального суду щодо російських ударів по чотирьох (на той час) радіо- і телевежах в Україні, внаслідок яких щонайменше 32 телеканали та кілька десятків радіостанцій не могли вести мовлення.

«Навмисне бомбардування багатьох медіаінсталяцій, таких як телевізійні вежі, є військовим злочином і демонструє масштаби наступу, започаткованого Путіним проти права на новини та інформацію, – зауваживши генеральний секретар "Репортерів без кордонів" Крістоф Делуар (Christophe Deloire). - Ці злочини ще тяжчі через те, що є частиною плану, політики та здійснюються у великих масштабах».

Інформація: Lviv Media Forum

Статті на тему