UA
RU

Ви впевнені, що у безпеці? Нова ера кіберрисків

Редагувати переклад
Говоримо про важливі теми. 

Ви впевнені, що у безпеці? Нова ера кіберрисків-Фото 1

Світ онлайн дозволяє нам бути будь-яким, і сьогодні соціалізація молодого покоління та підтвердження своєї унікальності відбувається за рахунок інтернет-комунікації у соцмережах, онлайн-іграх, месенджерах, різних блогах та інше. Оскільки людей на планеті мільярди і всі ми чимось схожі – онлайн-світ дає можливість отримати увагу та якесь визнання наших рис. Також в онлайні легко спілкуватися з великою кількістю людей, навіть якщо людина має особливості мови.  

Історія з практики психолога: «Дружина запрошувала чоловіка на вечерю через месенджер і сварилися вони також в онлайні, тому що дівчина мала дефекти мови і їй було простіше спілкуватися в онлайн-просторі. У житті вона соромилася говорити з оточуючими, тому частіше мовчала, а у додатках завжди була активним співрозмовником«.

Читайте також: ЧОТИРИ ПРИЧИНИ ЗМІНИТИ ПАРОЛІ ВІД СОЦМЕРЕТЬ ПРЯМО ЗАРАЗ

Але живучи на стику реальності та віртуальності, особливо у неповнолітніх, немає чіткого поділу між життям, стосунками та спілкуванням онлайн та офлайн. А розвиток сучасних технологій лише посилює роль інтернету як одного з основних джерел впливу на сприйняття реальності. Крім того, сучасний світ вимагає від нас багатозадачності та поглинання величезної кількості інформації. У цьому випадку саме перебування в Інтернеті часто допомагає вирішити гострі питання: розібратися з робочими завданнями, проконсультуватися з колегами, провести скайп з родичами, перебуваючи на різних континентах, паралельно слухаючи подкасти або аудіокниги. Це стало звичною частиною нашого життя. 

Ви впевнені, що у безпеці? Нова ера кіберрисків-Фото 2

Але разом із вмінням справлятися з великою кількістю завдань, інтернет спровокував у нас наявність ілюзії безпеки. Коли ми фізично почуваємося у безпеці, ми маємо відчуття, що з нами нічого не станеться, і ніхто не зможе нам нашкодити. Це дозволяє діяти сміливіше та більш ризиковано в онлайні. При цьому негативні новини чи повідомлення сприймаються через реакцію відторгнення чи заперечення: "Зі мною такого ніколи не станеться". Адже будь-якої миті ти вимикаєш телефон, і будь-яка ситуація в онлайні ніби перестає існувати. Але це залишається лише ілюзією, оскільки на тому боці завжди є хтось. Цей хтось - жива людина і він робить певні дії, які можуть завдати, якщо не фізична, то моральна і матеріальна шкода. 

Читайте також: БРИТАНСЬКІ ХАКЕРИ ЗЛАМАЛИ ДОСТУП ДО СЕКС-ІГРАШОК

Кіберриски у вигляді розкриття персональних даних та конфіденційної інформації, зниження якості та ефективності роботи, репутаційні втрати розглядаються як загроза бізнесу. У зв'язку з цим існує страхування кіберрисків (за оцінкою Allied Market Research цей глобальний ринок до 2022 року досягне $14 млрд). Але разом з тим є і кіберриски, від яких не застраховані діти, ні дорослі:

  • кібербулінг: приниження, образи, агресивні нападки, переслідування в Мережі;
  • секстинг, грумінг, сексторшен: спілкування, яке може призвести до сексуального насильства та шантажування;
  • перегляд незаконного контенту: сцени насильства, екстремістські заклики та поведінка, порнографія, зокрема дитяча. Якщо ви побачили в Мережі кадри насильства над дитиною – для видалення та запобігання масовому шерингу, ви можете повідомити про цей контент гарячу лінію Фонд Інтернет-спостереження

Ви впевнені, що у безпеці? Нова ера кіберрисків-Фото 3

Крім того, кіберриски спричиняють психологічні загрози, а саме: інтернет-залежність, ізоляцію та втрату «Я», зіткнення з недостовірною та нав'язливою інформацією, і головне – порушення прав людини. 

В Україні для попередження кіберрисків та підвищення рівня безпеки дітей та підлітків в онлайн-просторі діє освітня платформа #stop_sexтинг, яка об'єднує дітей, батьків та державу задля розробки та впровадження програм з формування навичок безпечної поведінки у Мережі. У соціальних мережах проекту (Instagram/Facebook) ви зможете знайти інтерактивні ігри та вправи з хештегу #stop_sexтинг_вправи, а чат-бот у Telegram анонімно допоможе підлітку вирішити проблеми, пов'язані із сексуальними онлайн-ризиками.

Статті на тему