UA
RU

Як діяти свідкам домашнього насильства? Amnesty International презентувала інтерактивну платформу «Гаджети побачити»

Редагувати переклад
Свідки домашнього насильства в Україні переважно вибирають ігнорувати конфліктні випадки інших, адже вважають це “приватною справою” або ж не знають, як реагувати.

Як діяти свідкам домашнього насильства? Amnesty International презентувала інтерактивну платформу «Гаджеті бачити»-Фото 1

Amnesty International презентувала інтерактивну платформу «Гаджеті побачити», яка навчає правильній послідовності дій потенційних свідків домашнього насильства. Користувачів платформи занурюють у типові ситуації насильства у житловому будинку та на вулиці, і пропонують їм обрати варіанти можливих реакцій. Залежно від того, які реакції були обрані, на сайті роз'яснюють, чи було поведення свідків коректним. Насамкінець — всі користувачі мають змогу ознайомитися з найефективнішим і правильнішим алгоритмом дій, який безпечним способом може допомогти постраждалій від насильства людині.

Попри високий рівень домашнього насильства в Україні та масштабні інформаційні кампанії для розголосу цієї проблеми, більшість українців і українок все ще не знають, як реагувати, якщо вони стали свідками насильства. Тому найчастіше сусіди або перехожі не втручаються в конфлікти між партнерами або родичами, тому постраждалі особи втрачають можливість отримати допомогу і залишаються наодинці із проблемою. Нам важливо достукатися до кожного і кожної донести думку, що насильство — це не приватна справа, а проблема цілої країни. І поки ми будемо мовчати та ігнорувати її – зміни не відбудуться. Насправді ж кожна та кожен з нас може зробити простий крок, аби зробити життя в нашій країні безпечнішим,

— зауважила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні.

Що робити, якщо ви стали свідками насильства?

  1. Спробувати втрутитися у конфліктну ситуацію без ризиків для свого здоров'я. Говорити спокійно, але твердо й голосно (якщо навколо є люди, це також приверне їхню увагу).
  2. Зателефонувати на 102. Це єдиний надійний номер для виклику поліції. Телефоном необхідно надати чітку інформацію про ситуацію, точну адресу або точний орієнтир, де відбувається насильство, та потім зустріти екіпаж поліції на місці (якщо на вашому смартфоні завантажено мобільний застосунок MyPol – натисніть на червону кнопку для виклику поліції).
  3. Не залишати потерпілого людину навіть після того, як викликали поліцію. Спробувати допомогти постраждалій людині, запитати, як вона відчувається через певну годину.
  4. Викликати швидку, якщо потерпіла особа потребує допомоги медиків.
  5. Задокументувати за можливості насильницькі дії на фото чи відео, що згодом може стати доказом у кримінальній справі. При цьому враховувати, що фото- та відеофіксація випадків правонарушень є законною дією.
  6. Контролювати дії поліцейських. Записати ім'я та номер жетону правоохоронців, які прибули на визов. Поліцейські мають провести перевірку, а за наявності доказів оформити адміністративний протокол. Пом'ятайте, співробітник поліції на місці має змогу виписати терміновий заборонний припис обидвікові, якого змусять до 10 днів залишити помешкання або контактувати з потерпілою особою.
  7. Зателефонувати на 116 123 — цілодобову національну гарячу лінію із запобігання домашнього насильства, якщо поліція відмовляється проникати в приміщення потерпілих, документувати насильство або виписувати заборонний припис.
  8. Якщо постраждалою є дитина, крім поліції, слід звернутися до органу опіки та піклування або управління у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини. Допоможіть постраждалій знайти контакти служб у справах дітей вашого міста, які займаються захистом прав дітей або служби у справах дітей вашого міста.

Читайте також: НЕМОВЧІ: Спецпроект зимового номера Marie Claire

довідка

«Гаджеті побачити» — інтерактивна онлайн платформа для свідків домашнього насильства, створена рекламним агентством «R agency» у співпраці з правозахисною організацією Amnesty International.

Amnesty International — всесвітній рух, що об'єднує близько 10 мільйонів людей із понад 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними в Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах.

Контакти для ЗМІ: 

Катерина Мітєва 

Спеціалістка з медіа та комунікацій

Amnesty International Україна 

k.mitieva@amnesty.org.ua  

+380674428906

Статті на тему