UA
  RU

  Як говорити про війну з дітьми?

  Редагувати переклад
  Війна принесла кожному з нас біль, невизначеність та невимовний страх перед майбутнім. Коли все життя поділилося на «до» та «після», як пояснити це собі? Та найголовніше – якими словами говорити про це з дітьми, як заспокоїти наймолодших та знайти для них відраду?

  говорити з дітьми про війну

  Спробуємо розібратися у цьому матеріалі разом із психологами соціального благодійного проекту «Коло Турботи».

  Подбайте про себе

  Не варто забувати, що спочатку дорослий має допомогти собі і лише потім своїй дитині, а не наоборот. Якщо ви відчуваєте біль, роздратування, ненависть чи безпомічність, дозвольте собі прожити ці емоції. Поплачте, покричіть або просто знайдіть хвилинку і проживіть почуття на самоті з собою. Лише після того, як заспокоїли себе, можете переходити до допомоги дитині.

  Будьте чесними та відвертими

  Не спробуйте нічого від дитини, не намагайтеся уникнути незручних питань. Якщо ваша малеча про щось питає, вона вже все розуміє і брехня не принесе їй жодного полегшення. Наоборот, це може створити між вами недовіру та призвести до зворотного ефекту. Обов'язково використовуйте слова я вірю, я сподіваюся, розумію, що тобі страшно. Нагадуйте дитині, що війна обов'язково закінчиться, адже сьогодні мільйони людей працюють на нашу победу.

  Казкотерапія

  Якщо дитина зовсім маленька, будуйте діалог у формі казки. Ви можете придумати власну історію, на прикладі якої пояснити навколишні події, навести приклад про боротьбу добра та зла і розповісти, що добра сила завжди переможе лихо.

  Старшій дитині, переважно з 6 до 10 років, варто пояснити, що батьки чи опікуни поруч та зможуть її захистити. Якщо ви плануєте переїхати в безпечніший регіон чи закордон, скажіть дитині, що це потрібно зробити для безпеки. Постійно нагадуйте, що ви поруч і зможете в разі чого захистити малечу.

  Тілесний контакт

  Обіймайте вашу дитину якомога більше. Завжди. За нагоди та без. Саме це буде найкращою демонстрацією любові та безпеки для вашої малечі.

  Обмежте інформаційний потік

  Уникайте перегляду новин по телевізору чи в Інтернеті, коли поруч із вами дитина. Подумайте також про те, що ви можете та не можете обговорювати у її присутності. Новинний контент може травмувати дитину, підсилити тривогу та негативно вплинути на її емоційний стан. 

  Якщо ваша дитина має власний телефон, забудьте про те, щоб вона читала лише перевірену інформацію. Розкажіть, як працює враг для дестабілізації ситуації в країні та поясніть, що довіряти потрібно лише официальним джерелам, наприклад, державним органам.

  Не відкладайте життя на потім

  Мрійте, будуйте плани, обговорюйте майбутнє з дитиною. Давайте малечі зрозуміти, що життя триває і ви обов'язково втілите все задумане. 

  Зверніться до психолога, коли відчуваєте, що вам потрібна допомога

  Якщо відчуваєте, що більше не в змозі підтримувати себе у стабільному емоційному стані, що все валиться з рук – зверніться до кваліфікованих фахівців. Чи не ігноруйте свої почуття. Зараз усім нам дуже потрібна підтримка.

  Щоб зрозуміти, чи потрібна вашій дитині допомога, пройдіть тест та визначи чи є у вашої дитини ознаки стресу

  За потреби ви зможете звернутися за безкоштовною психологічною консультацією.

  КОЛО ТУРБОТІ – це кваліфікована психологічна допомога дітям від 0-12 років та їхнім батькам, які пережили психотравмуючі події під час війни. Психологи проекту допомагають усім слоям населення, навчають, як простими словами говорити з дітьми про бойові дії. Надають фахові поради, як подолати посттравматичний стресовий розлад та виростити дитину здоровою та щасливою.

  Зараз фонд працює вже в 4-х містах України, серед яких Київ, Львів, Умань, Дніпро. За потреби, один раз за тиждень мобільна бригада психологів виїжджатиме у міста та заклади, що знаходяться у радіусі до 200 км від цих чотирьох міст, щоб проводити кризове консультування для батьків з дітьми. Підписуйтесь на проект у соцмережах.

  Фото Дерек Томсон on Unsplash

  Читайте також: ЕМОЦІЙНА ДРУГА ВІД ОЧІКУВАННЯ ПОБІГИ НА ВІЙНІ

  Статті на тему