UA
RU

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні

Редагувати переклад
Крім гучних вечірок та переодягань Геловін цікавий своєю історією. Розповідаємо, чому свято настільки популярне в Америці та слухаємо розповідь українки Олі Гамолі, блогера, яка три роки живе у Чикаго. 

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні-Фото 1

Геловін окутаний не лише фльором містики, але і маркетингу, що особливо помітно на Заході та в Америці. Хоч за популярністю свято-маскарад в Україні знаходиться далеко не на перших місцях, порівняно зі США, у нас про нього знають не з чуток.

Тематичні вечірки не обминули і українську молодь, а в магазинах в останні тижні жовтня з легкістю можна знайти характерні прикраси у вигляді черепів, гарбузи та різноманітні хендмейд-товари. 

Marie Claire вирішивши дізнатися, як святкують Геловін в Америці, тому заглибився в історичний контекст свята та розпитавши про нього українку Олю Гамолю, яка кілька років живе у Чикаго та знає всю внутрішній кухню.  

Читайте також: Готуємося до Хеллоуїна: найкрутіші фільми-хорори

 

Культурний та історичний контекст

Геловін з'явився завдяки давнім кельтам, які мешкали на території Британії та Шотландії приблизно у XVI сторіччі. 31-го жовтня, коли святкують Геловін, у кельтів наступав новий календарний рік, тому племена готувались до зими та збирання врожаю.

Крім звичайної господарської підготовки, язичники за вірою, вони були впевнені, що цієї ночі кордони між світом живих і мертвих тоншають, тому злі духи потрапляють на Землю. 

В наш час Геловін не носитиме окультного характеру. Свято швидше можна назвати розвагою, фестивалем чи навіть вечіркою, ніж днем, коли приносять у жертву потойбічним силам тварин та захищаються від темних сил. 

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні-Фото 2

Український аналог Геловіна

В Українській культурі також є аналог Геловіна, який виник за часів язичництва на наших землях. Вітчизняне свято було названо на честь Велеса – бога підземного світу. 

У Велесову ніч за повір'ями все відбувалося майже так само, як у давніх кельтів: душі мертвих попадали у наш світ та блукали по вулицях. Щоправда, слов'яни поминали предків, відвідували місця поховання своїх рідних та залишали їм частування. В наш час аналогічний звичай зберігся у німців. 

Читайте також: З подіуму на вечірку: яскравий макіяж на Хелловін

Релігія  

Ще одна з причин, чому Геловін навряд чи колись стане в Україні настільки ж популярним, як в Америці, — релігія. Звичайно, ми живемо у світській державі і жодна з релігій у нас не є обов'язковою, а Церква відокремлена від влади. Проте культурне нашарування та споконвічні традиції так просто не забудеш. Навряд чи Геловін впишеться в календар свят поряд із Пасхою чи Різдвом. 

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні-Фото 3

Проте і у нас є «замінники» Геловіна, точніше свята, на які люди також переодягаються у різні костюми і оздоблюють будинок декором.

Наприклад, на свято Маланки (Щедрий вечір) прийнято гуртом ходити із «козою», «водити Маланку» та щедрувати у домівках місцевих. Є аналог у нашій культурі та Геловінським костюмам. Молодь одягається у чорта, лікаря, цигана, хлопець традиційно виряджається у Маланку, а дівчина – у чоловічий одяг. 

Наразі традиція збереглася хіба що у хрестоматіях, маленьких містечках та селах. У столиці навряд можна побачити гурт людей, переодягнених у традиційні костюми та крокуючих щедрувати у багатоповерхівки.  

Читайте також: Найкращі beauty-образи на Хелловін з кіно та серіалів

Зірковий Геловін

Підкидають дрів до Геловінського багаття голівудські зірки. Щороку ми спостерігаємо за гучними вечірками відомих моделей та акторів, які намагаються здивувати оригінальним костюмами. Одні йдуть звичайним шляхом, одягаючись у Гарлі Квін або Джокера, а інші не бояться виглядати кумедно у костюмі мікрофона або, наприклад, жертви пластичних операцій. 

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні-Фото 4

@olka_gamolka

Святкування по-американськи

У сучасній Америці Геловін нікуди не зник, а наоборот, став ще популярнішим. Щоб краще зрозуміти тамтешніх жителів та причину шаленої популярності свята, ми поспілкувались з Олею Гамолею, яка переїхала до Чикаго три роки тому та веде свій блог у Instagram. Виявляється, не на всіх тематичних вечірках дотримуються дресс-коду, а люди витрачають кругленькі суми, щоб їхній будинок був найкраще прикрашений тематичним декором. 

Сама ідея святкування мені подобається, мабуть, з дітьми буду ходити з trick or treat збирати цукерки. Єдине що неприємно — це коли реально страшні костюми придумують для дітей. Найкраще хай будуть пожежні та супергерої. 

Свій перший Геловін я пропустила. Це був мій четвертий місяць у штатах, було багато роботи і нуль думок про свято. Вже в минулому році ми ходили на паті Great Gatsby, але теж розчарувалися, бо 60% людей були без костюмів і музика була взагалі не в стилі вечірки. 

На питання, чому Америці, на відміну від України, настільки популярний Геловін, Оля відповідає: «Це американське свято, яке вже українські маркетологи підхопили. Апріорі, це не українське свято».

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні-Фото 5

Далі дівчина розповідає про ставлення місцевих жителів до Геловіна, які костюми вона обирає з бойфрендом та маркетингову складову свята

Це свято лише для фана, вечірки, прогулянки з дітьми і так далі. З серйозного — чи не організація фестивалю костюмів, коли перекривають кілька блоків і люди змагаються, у кого костюм кращий.

Минулого року у нас була вечірка у стилі епохи Гетсбі, цього року я мала бути вампіром, а на роботі буду у піжамі-скелетику. Ще минулого року ми ходили на фестиваль і одягнулися з Дімою в пижамні костюми оленів. В останній момент зрозуміли, що Айван, наш пес, виріс зі свого костюма. У найближчому дисконтному магазині купили йому дівчаче дитяче плаття і він був фея-пітбуль.

В Америці це суміш і маркетингу, і способу розважитись, але більше традиція. В Україні 100% просто маркетинг. Наживання компаній на Геловіні — це мультимільйонна індустрія. Люди витрачають тисячі на декорації будинків та окремі «нейборхуди», змагаються, у кого краще.

На прилавках можна знайти все, що душа побажає, я вже звикла нічого не дивуватися. 

Як Геловін святкують в Америці, чому він не настільки популярний в Україні-Фото 6

Завершуючи, запитуємо в Олі, чи потрібно, на її думку, святкувати Геловін в Україні. Відповідь анітрохи не дивує:

В Україні — кожному своє, молоді, напевно, весело на вечірках. Але українських дітей, які гуляють від дому до будинку «trick or treating» я не бачу. 

Фото: @olka_gamolka, unsplash.com

Статті на тему