Закрити
UA
Зоя Литвин
Мода

#язнаюкак: інтерв’ю із Зоєю Литвин

Поділись:

Зоя Литвин – засновниця «Новопечерської школи» та голова громадської організації «Освіторія» вірить у освіту і впевнена, що тільки вона допоможе нашій країні зробити якісний стрибок уперед. Співзасновник інтернет-магазину KAPSULA Наталі Гордієнко вона розповіла не лише про свої майбутні проекти, а й особисті мрії, а також вміння балансувати між сім’єю та роботою.

 

ПРО ІДЕАЛЬНУ ШКОЛУ І ДІТЯХ МАЙБУТНЬОГО

 

Ідеальної школи немає, вона кожному буде своя. Так само немає і одного правильного шляху немає, але можу сказати точно, що не так важливо, що ти навчаєш, а важливо, як ти це робиш.

 

У правильно побудованій системі діти — активні учасники процесу, вони сперечаються, вони залучені до процесу та вчаться думати, приймати рішення та аргументувати свої думки.

 

Мене здивував досвід релігійних шкіл. Ми були з робочим візитом в Естонії і побували в одній школі – там неймовірно добра атмосфера і, згідно з дослідженнями, успішність у таких школах набагато вища.

 

Сьогодні важливо прищепити дітям почуття відповідальності за вирішення своїх проблем, виховувати в них самостійність і обов’язково оптимізм. Наші діти більш креативні і заповзятливіші за нас, це вже й так видно, у них вже закладено прагнення постійно вчитися та розвиватися.

 

ПРО ЗАПУСК НОВОПЕЧЕРСЬКОЇ ШКОЛИ

 

Все відбувалося поступово, крок за кроком. На реалізацію цього проекту ми пішли трохи менше п’яти років. Спочатку нас було всього дев’ять чоловік – прийшов один, привів іншого, потім підтягнувся третій. Зараз я навіть часом сумую за цією атмосферою стартапу.

 

Близько року років ми пішли на ресерч, ми дивилися на закордонний досвід, вивчали українські реалії, щоб справді створити школу мрії.

 

У мене є педагогічна освіта і я рада, що встигла здобути її до запуску школи. Ці знання допомогли мені зрозуміти українську систему зсередини, побачити її проблеми та спілкуватися з людьми, які у системі. Можна фантазувати скільки завгодно, але важливо вміти інтегрувати ці мрії у реальність.

 

Про освітню реформу

 

ПРО ОСВІТНУ РЕФОРМУ

 

Якби я могла вибрати тільки щось одне, то почала б поновити план педагогічних вузів. Нам доводиться переучувати вчителів, то нехай їх одразу вчать правильно, а не на принципах, актуальних 40 років тому. Справа ж не в навчальному плані, а його реалізації. Дитина має розуміти практичну цінність знань, розвивати критичне мислення, а чи не безглуздо писати конспекти.

 

Зараз в освіті відкрито вікно можливостей, і дуже важливо, щоб батьки теж були включені, довіряли вчителям та давали їм простір інновацій. Для цього їм потрібно показати чому радянська модель вже застаріла і чим нова краща.

 

Реформа у школі

 

Потрібно реформувати і школу, і університет, щоб усе розвивалося паралельно, інакше діти виїжджатимуть.

 ПРО НОВІ ПРОЕКТИ ТА БЛАГОДІЙНІСТЬ

 

Моя головна мета зараз – навчання вчителів. У нас вже є тренінговий центр, і я мрію його масштабувати. Також я планую відкрити ще 2 школи, доступніші за ціною – там не буде басейну та такої кількості зарубіжних викладачів, але вони будуть працювати за нашими вже відпрацьованими принципами.

 

Освіта для мене – це не спосіб заробляти гроші. Термін окупності одного проекту близько 20 років, тобто вкласти гроші в банк було б вигідніше. Але ми закладаємо фундамент майбутнього нашої країни, і для мене це своєрідне соціальне підприємництво. Наш прибуток тут не фінансовий, а людський.

 

Для дітей сиріт ми запустили проект «Перша професія», де їх навчають шити, в’язати чи готувати. Після її проходження діти не бояться виходити з інтернату, у них є план дій і вони почуваються впевненіше. Ціль нашого благодійного проекту – це не давати дітям рибу, а дати їм вудку.

 

ЯК УСПІТИ ВСЕ

 

Розставлення пріоритетів – це моя зона розвитку. Я вчуся знаходити більше часу для себе і сім’ї. Допомагають мені в цьому онлайн лекції та мобільні додатки з тайм-менеджменту.

 

Мій лайфхак – це сімейні традиції. Наприклад, раз на тиждень ми з чоловіком ходимо на побачення – це допомагає бути на одній хвилі, слухати та чути одне одного, не втрачати романтику. Також у нас є сімейний день, коли ми відвідуваємо батьків, ходимо із сином у кіно, гуляти. Щодня ми обов’язково спілкуємося з сином, без гаджетів та іншої мішури. Я називаю це 20-хвилинкою якісного спілкування. І ще – у нас є день тата та мами. Так, у понеділок я забираю сина зі школи та проводжу з ним увесь час, а у п’ятницю це робить чоловік. Такі традиції допомагають мені підтримувати баланс.

 

Зоя Литвин про моду

 

ПРО СТИЛ І МОД

 

Завдяки стилісту KAPSULA я навела порядок в гардеробі, вона показала, які речі краще з нього прибрати і як поєднувати одяг, що правильно залишився.

 

У пресі іноді пишуть про мою модельну кар’єру, але це було серйозним заняттям. Я розцінювала її як студентський підробіток, який не заважав навчанню і допомагав заробляти перші гроші. Але моду я люблю і досі, правда.

 

Коли я дивлюся на свої фото десятирічної давності, то бачу, як викристалізовується мій стиль. Так, я люблю різні речі, але зараз все точніше визначаю, що мені справді підходить, а що ні.

 

Освіта в Україні

 

НАДОРОГА

 

Я вдячна всім людям, котрі хочуть займатися освітою. Є вікно можливостей, і їм треба користуватися. Я чітко розумію, наодинці навіть найкращий міністр не може зробити нічого, потрібні люди – громадський сектор, бізнес, батьки. Я готова допомагати крутим ініціативам, давайте вже діяти!