Закрити
UA
Мода

Зрозуміти та пробачити: чоловіки та їхні мами

Поділись:

Поведінка чоловіка легко передбачити, якщо знаєш історію його стосунків із мамою. Попереджено — значить озброєно!

GettyImages-90420794

Еще до народження серце хлопчика билося у такт серцю матері. Її голос – перше, що він почув. Її дотик – перша у житті ласка, а її обличчя – перша краса, яку він оцінив. Не дивно, що будь-який чоловік у глибині душі вважає матір своїм першим коханням. Тому знайомство з майбутньою свекрухою – це не стільки привід складати анекдоти, скільки можливість дізнатися про свого обранця набагато більше, ніж ви навіть можете собі уявити.

У ВЛАДИ ЖІНКИ
«Найкращий друг хлопчика – його мама». Якщо ви колись почуєте від чоловіка цю фразу, кидайте все (навіть сережки з діамантами, які він вам щойно подарував) і з криком біжіть туди, де світло і є люди. Тому що людина, яка цитує Нормана Бейтса з фільму жахів «Психо» Хічкока – це не те, що вам потрібне.

Звичайно, не всякий хлопчик, якого виховувала владна мати, у дорослому житті стане маніяком, що ріже миловидних блондинок у душі. Але проблем зі спілкуванням з ним не уникнути. «Він може бути непослідовним у вчинках, – каже британська психолог Джекі Марсон. – Спершу здасться люблячим та уважним, але пізніше стане раптом недоступним, заявивши, наприклад, що має масу роботи». Чоловіки, «задушені» у дитинстві надмірним материнським коханням, виростають трудоголіками. Цікава справа допомагає їм блокувати суперего матері, тому вони неусвідомлено віддають йому весь вільний час.

Один мій друг скаржився на свого племінника Ігоря, який у 25 років залишався незайманим. Я знав цього високого та міцного хлопця, але не міг зрозуміти, у чому проблема. А потім я прийшов до нього додому і побачив півтора десятки чавунних троянд, розставлених у вази по кутках. Ігор працював у кузні – кував химерні ґрати для заміських будинків. І коли наближалося чергове свято, воно залишалося після роботи і відливало для матері чавунну троянду. Спостерігаючи, як він не може вийти з кімнати без того, щоб тричі не перевірити, чи вимкнено світло, я зрозумів, що одного разу настане день, коли він збере всі троянди у важкий букет і обрушить їх на голову матері.

Читайте також: Sex-машина: все про секс майбутнього

Проте психолог Кейт Стоун Ломбарді – автор книги «Міф про мамин синок» – запевняє, що крім неврозів, син надто дбайливої ​​жінки може мати переваги. Наприклад, емоційний інтелект та сильні комунікативні навички, що допомагає досягти успіху і в роботі, і в особистому житті. Зрештою все залежить від характеру матері: якщо її влада над сином не гнітюча, а в межах розумного, то має шанс вирости нормальною людиною.

ВІДірваний
Якось мати поверталася з п’ятирічним сином із поїздки. Хлопчик нудьгував на задньому сидінні мріяв швидше дістатися додому, де на нього чекали іграшки. Але раптом мати зупинила машину на півдорозі і висадила дитину, наказавши далі добиратися самостійно. Вона сказала йому: Ти повинен уміти постояти за себе. Потім вона сіла у машину та поїхала.

Я пам’ятаю себе у дошкільному віці – на місці цього хлопчика я помер би від страху. Проте з хлопцем із цієї історії нічого страшного не трапилося. Сьогодні йому 64 роки, і весь світ знає його як сера Річарда Бренсона – мільярдера-підприємця. Звичайно, якщо на кону значний стан, важко уявити жінку, яка цікавиться роллю матері в житті чоловіка, перш ніж закрутити з ним роман. І все ж таки тут є привід задуматися.

Психологи називають таких матерів, як у Бренсона, «далекими» чи «відсутніми». Вони, як правило, мало не з пелюшок пропонують синам повну свободу дій у надії, що чим раніше ті наб’ють шишки, тим швидше стануть самостійними і досягнуть успіху. І це справді працює. Але, легко підкорюючи вершини у бізнесі, чоловік, який виріс поза увагою матері, на любовному фронті часто зазнає краху. Тому що ніхто з нас не може поділитися тим, чого сам не отримав. Тобто якщо в дитинстві хлопчик не дізнався, що таке материнська ніжність, турбота та ласка, то й у дорослому житті він не зможе передати ці почуття своєї коханої.

«Коли мати холоднокровно віддаляє сина раніше, ніж він готовий перестати ховатися у неї за спідницею, – каже Ломбарді, – хлопчик може на все життя приховати почуття образи та зневагу до жінок».

МАЛЕНЬКИЙ ПРИНЦ
Як жінки роблять своїх синів невротики – це ми вже знаємо. Але що, якщо проблеми з психікою у самої матері? Буває так, що мати з дитинства вселяє хлопцеві небезпечну думку, ніби він особливий, і все довкола йому не рівне. Мабуть, найкраще такі стосунки описані в автобіографічному романі «Обіцянка на світанку» Ромена Гарі. «Вони ще пошкодують про це, – каже мати головного героя, дізнавшись, що вчителі у школі поставили йому двійки. – Я прочитаю їм твої нові поеми. Я була великою актрисою та вмію читати вірші. Ти станеш Д’Аннунціо! Віктором Гюго, лауреатом Нобелівської премії! Ти будеш французьким посланцем, кавалером ордена Почесного легіону! Ти одягатимешся по-лондонському! І всі жінки будуть біля твоїх ніг!

Читайте також: Порок серця: добрі хлопці та погані дівчинки

Цікаво, що ці завіти матері справдилися – Гарі справді став одним із найзнаменитіших і найдостойніших французів свого часу. Проте психологи схильні вважати приклад його життя винятком із правила. «Якщо хлопчик бачив, як мати поклонялася йому в дитинстві, – каже Ломбарді, – він і в дорослому житті чекатиме такого поклоніння з боку всіх оточуючих». Щоб побудувати стосунки з «маленьким принцем», жінці треба погодитись на друге місце у команді, бо на першому у нього завжди матиме. Але якщо вона зможе переступити через гординю, то життя з таким чоловіком може вийти цілком приємним. Вчені з Гарвардського університету довели, що «маленькі принци» успішні в кар’єрі і рідко страждають від недоумства у старості. Якщо доживуть.

Поцілуй матусю!
Це давно відомий факт: дитина виросте без психологічних травм лише в умовах, коли житиме у повноцінній сім’ї, де мати та батько по-справжньому люблять та поважають одна одну. На жаль, така сімейна ідилія – велика рідкість. Часто буває так, що батько зраджує матері, і вона, недоотримуючи чоловіче кохання, стає настільки близькою до сина, що фактично утворює з ним інтимну пару.

В університеті у мене був друг Славік, який зустрічав кожен Новий рік не в компанії друзів, а вдвох із мамою, бо не міг залишити її одну – батько хлопця місяцями пропадав на заробітках в іншій країні. Славик був нормальною людиною, але якось дивно одягався: носив приталені сорочки з великим коміром, штани-кльош та гостроносі туфлі. Ці речі йому вибирала мати. А ще на прохання матері він відростив копицю волосся і вуса, щоб скидатися на Боярського – кумира її молодості. Зізнаюся, я давно не бачив Славика, але підозрюю, що сьогодні він багато п’є і ходить у чорному крислатому капелюсі.

Втім, якщо справа не доходить до інцесту, Ломбарді не бачить в інтимному союзі матері та сина зовсім нічого поганого: «Існує стереотип, що якщо мама і син дуже близькі, то хлопчик обов’язково виросте “дівчинкою”. Це не правда. Здорові близькі стосунки з мамою допоможуть йому в майбутньому добре ладнати і з іншими жінками теж». Тому не варто на кожного чоловіка, який при зустрічі цілує свою маму в губи, вішатиме ярлик збоченця. Жінка має змиритися, що у коханого з мамою якийсь особливий та незрозумілий іншим зв’язок. На це дивацтво потрібно просто заплющити очі – не звинувачуйте чоловіка у тісних стосунках з матір’ю, інакше він буде буквально нокаутований.