UA
RU

Підсумки International Sustainability Forum 2023

Редагувати переклад

20 та 21 вересня 2023 року, у Києві та Гаазі відбувся Міжнародний форум сталого розвитку 2023 (ISF2023), метою якого стала консолідація експертів, бізнесу та влади України та ЄС для відновлення та розвитку економіки на засадах сталості. Форум вже третій рік поспіль організовує Асоціація експертів зі сталого розвитку (ASDE).

Форум зібрав понад 700 учасників – провідних експертів сталого розвитку, представників виконавчої та законодавчої влади України, бізнес-сектору України та ЄС, громадських організацій та асоціацій, програм ООН, а також дипломатів та журналістів.

Підсумки International Sustainability Forum 2023-Фото 1

Протягом двох днів International Sustainability Forum 2023 спікери та учасники обговорювали такі теми, як “Фінансування зеленого відновлення України”, “Перехід до зеленої економіки”, “Фінансування відновлення агробізнесу в Україні”, “Зелене та стійке відновлення міст в Україні” тощо. 

Результатом спільної роботи стало формування фундаментальних засідок “Зеленої стратегії України” на наступні 20 років, яка в найближчому майбутньому буде представлена ​​уряду України.

Зелена стратегія України – це стратегія розвитку країни, в основі якої покладено принципи сталості з урахуванням вимог європейської та євроатлантичної інтеграції, міжнародного партнерства, а також теперішніх викликів. Це набір ініціатив, чітка дорожня карта, практичний план дій, який буде створено на International Sustainability Forum 2023 та подані на розгляд уряду.

“Здавалося б що під час війни, чисельних криз та викликів досить скептично звучати стале розвиток суспільства. Проте, ключові принципи сталого розвитку мають бути закладені у кожне рішення на всіх рівнях політики держави, – розповідає Аліна Соколенко, Голова ASDE, міжнародна експертка зі сталого фінансування та ідеолог ISF2023. - Екологічні, соціальні та управлінські критерії — це мова інвестицій, яку Україна має враховувати у діалозі із західноєвропейськими партнерами. Тому на Форумі ми поставили собі за мету розробити практичний механізм, а потім стратегію розвитку країни на засадах сталості, із залученням усіх ключових стейкхолдерів як усередині країни, так і ззовні”.

Підсумки International Sustainability Forum 2023-Фото 2

Основні тези, озвучені під час першого дня форуму

Щодо викликів та можливостей для зеленого відновлення України

Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України, наголосила на необхідності змін у соціальній сфері: “Успішність держави на цьому шляху залежить від зменшення кількості пільг та соціальних категорій. Оскільки соціальна політика – це не про виплати, це про забезпечення суспільства послугами, чого не вистачає наразі в Україні. Завдяки новим інструментам та механізмам міністерство прагне розвинути ринок послуг для різних категорій споживачів, запроваджуючи цифровізацію сервісів та розвиваючи інклюзивність”.

Олександра Азархіна, Заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, розповіла про перспективи та проекти відновлення України:  “Міністерство поновлення розробило план приоритизації поновлення інфраструктури. Крім того, важливо знайти інструменти, де українське суспільство є не просто споживачем відбудови, а й прямим співучасником, вбачаючи цінність розвивати країну можливостей для майбутніх поколінь. Сталий розвиток є складним, але важливим питанням для України, особливо коли країна має закривати нагальні базові потреби суспільства під час війни”.

Щодо фінансування зеленого відновлення України

Катерина Рожкова, Перша заступниця Голови Національного банку України, наголосила, що відновлення України вже зараз має відбуватися відповідно до ESG-стандартів, адже це значно зекономить ресурси в майбутньому: “Фінансова політика має постійно оновлюватись відповідно до національних змін та міжнародних викликів. Тоді як банківський сектор є посредником у розподілі фінансових ресурсів, у затвердженні бізнес-проектів звертається особлива увага на дотримання нефінансових стандартів. Світ готовий надавати кошти тим компаніям, які є ментально готовими відповідати екологічним, соціальним та управлінським принципам, що в свою чергу відкриває багато можливостей”.

Кароліна Брайт, Регіональна радниця IFC з питань ESG у Європі, Латинській Америці, Центральному та Близькому Сході та Пакистані, розповіла про особливості впровадження ESG-принципів у діяльності IFC: “Оскільки ці стандарти є критично важливим елементом міжнародної діяльності, банки та фінансові інституції інвестують лише у відповідальні компанії. Зрештою це необхідно для функціонування стійкості міжнародного бізнесу. Компанії мають захищати довкілля та співробітників, а держава має захищати стійкість бізнесу, це взаємопов'язана система”.

Щодо партнерства з реагування на кризи та програми сталого розвитку в Україні

Олександр Ярема, Державний секретар Кабінету Міністрів України, поділився думкою, щодо ефективного діалогу мають бути відкриті як приватний бізнес, так і держава: “Під час повномасштабної війни взаємодія між різними зацікавленими сторонами дала неочікувано швидкі результати, проте важливо розвивати та підтримувати наявний рівень співпраці. Необхідно, щоб на кожному етапі було плідне партнерство, а громадяни були залучені до кооперації. Через різноманітні ініціативи важливо формувати нову культуру взаємодії та відбудовувати країну за принципом «краще, ніж було».

Олексій Соболєв, заступник Міністра економіки України, зазначив: “Міністерство економіки розробляє план щодо зеленого переходу України, але цей план неможливо реалізувати без консолідації зусиль з громадським сектором та бізнесом. Дотримання принципів сталого розвитку сприятиме швидкими темпами відновлення української економіки у післявоєнний період”. 

Яна Коньок, Виконавча директорка Асоціації експертів зі сталого розвитку, наголосила на твердженні, що стале розвиток – це баланс між економічним розвитком, громадським сектором та екологічними показниками. “Завдяки налагодженню взаєморозуміння та співпраці між бізнесом, громадськістю та державною владою, ми можемо впроваджувати правильні рішення для ефективного відновлення та модернізації країни”, - Додала експертка.

Підсумки International Sustainability Forum 2023-Фото 3

21 вересня International Sustainability Forum 2023 у Гаазі відкрив Олександр Карасевич, Посол України у Королівстві Нідерланди. Інший день був присвячений обговоренню тем впливу глобального зеленого порядку денного та Плану відновлення України, відновлення міст в Україні відповідно до принципів кругової економіки, справедливої ​​енергетичної трансформації, впливу війни на аграрний сектор України та фінансування відновлення агробізнесу в Україні.

Читайте також:  Teenergizer надасть безкоштовну психологічну допомогу для підлітків та молоді

Підсумки International Sustainability Forum 2023-Фото 4

Основні тези, озвучені під час іншого дня форуму

Щодо впливу глобальної повестки дня на План зеленого відновлення України

Дімітрі Гвіндадзе, Керівник відділу кліматичної стратегії та регіонального розвитку, ЄБРР, зазначив, що відновлення України є одним з основних пріоритетів Європейського банку реконструкції та розвитку, як найбільшого інвестора в країну: “ЄБРР в Україні займається сприянням торгівлі, енергетичної та продовольчої безпеки, розвитком інфраструктури, забезпеченням ліквідності муніципалітетів, підтримкою бізнесу та приватного сектору, сприянням реформуванню держави. Зелений перехід важливо здійснити на всіх рівнях від виробництва до оподаткування”.

Ашот Абраамян, Голова правління Банку Львів, поділився думкою, що бізнес та приватний сектор відіграє величезну роль на шляху приєднання України до ЄС: “Не лише громади мають нести зміни в країні, а й підприємства також мають бути провідними учасниками відновлення України. Застосування ЕSG принципів та новітніх технологій значно впливатиме на економічне зростання держави. Важливо також розуміти, що відновлення України потрібне не після закінчення війни, цей процес потрібно активно здійснювати вже зараз”.

Щодо зеленого та стійкого відновлення міст в Україні

Еміль де Севрен Жаке, Голова Нідерландсько-української торгової палати, підтвердивши, що в Україні малий та середній бізнес формують основу економіки Їхня ефективна діяльність прямо впливатиме на відновлення держави. Водночас важливо знайти баланс між фінансовою доброчесністю та стимулюванням інвестицій у сталий розвиток, а також посилити співпрацю між європейським та українським бізнесом. Потрібно забезпечити доступ України до капіталу, це визов, але інвестування в українську економіку матиме довгострокові результати і допоможе побудувати стале і успішне майбутнє.

Щодо фінансування відновлення агробізнесу в Україні

Брем Рейнен, Керівник відділу продовольства, сільського господарства та водних ресурсів, Європи, Центральної Азії, Близького Сходу та Північної Африки у FMO — Голландський банк розвитку повідомив, що з початку війни значно зменшилися потоки приватних інвестицій у сільське господарство України, у зв'язку з посиленням ризиків. Змінити ситуацію допоможуть впровадження інновацій у всіх процесах виробництва та надання державних гарантій для іноземних інвесторів.

Підсумки International Sustainability Forum 2023-Фото 5

Про організатора

Асоціація експертів зі сталого розвитку – незалежна громадська організація, створена у квітні 2020 року з метою формування культури стійкості в суспільстві через: адвокацію, навчання, міжнародне співробітництво та якісну взаємодію бізнесу та державного сектору. ASDE – потужний центр сталості в країнах Європи та Центральної Азії, що формує стійку екосистему партнерства шляхом реалізації проектів, ініціатив, поширення досвіду та знань. Завдяки спільним цінностям, обміну досвідом та взаємній підтримці спільноти організація реалізує свій потенціал у формуванні зеленої економіки та стійкого громадянського суспільства. Сайт асоціації: https://asde.com.ua/

Статті на тему