UA
RU

#РЕЧІХЕЛП: У межах UFW відбувся соціальний арт-перформанс на тему свідомого споживання промов 

Редагувати переклад

3 лютого у Мистецькому Арсеналі відбувся арт-перформанс «Що далі?» у рамках Ukrainian Fashion Week. Автор інсталяції – Михайло Деяк, український художник із міжнародним визнанням. У межах української тижня моди Деяк створив соціальну інсталяцію-перформанс для фонду РЯД під кураторством галериста Ліки Співаковської. 

«Питання лишнього споживання давно є актуальним для мене», — каже автор. Глядачі мали змогу жахнутися від масштабу промов, які просто спочивають у наших шафах».

Щороку українці викидають понад мільйон тонн одягу та текстильних відходів. Одяг розкладається до 200 років, і в процесі виділяє метан, загрязнює ґрунт та ґрунтові води та збільшує обсяг сміттєвих полігонів. При цьому 15% сімей не можуть дозволити собі купівлю нового одягу.

#РЕЧІХЕЛП: У межах UFW відбувся соціальний арт-перформанс на тему свідомого споживання промов -Фото 1

При грамотному та ефективному використанні ці речі можуть перетворитися на цінний ресурс для вирішення соціальних та екологічних проблем. 

«Ця інсталяція для нас дуже важлива, бо вона символізує, як іноді ми бездумно ставимося до купівлі промов», — каже Ірина Данилевська співзасновниця та CEO Ukrainian Fashion Week. – «Ми щось бачимо, нам це ніби подобається, і не дивлячись на ті, скільки ця річ проживе, і чи справді вона потрібна у нашому гардеробі, ми робимо імпульсивну покупку. Це неправильно. Ми маємо задумуватися кожен раз, коли ми хочемо купити щось, наскільки це потрібно і що з цим буде далі. І, звичайно, мас-маркет, це протиставлення дизайнерському одягу, про який ми зазвичай довго мріємо, на який збираємо гроші, виважуємо, чи підходить цей елемент гардеробу за стилем, за настроєм, за філософією. Цей момент протиставлення робить інсталяцію логічною у просторі Ukrainian Fashion Week».

Автор додає: «Головні меседжі моєї роботи звучатимуть так: «Too much» — більше, ніж нам потрібно, більше, ніж ми можемо використовувати і «What's next?» - Що далі? Як ми збираємось вирішувати цю проблему? Чи зможемо ми її вирішити, чи вже пізно? Ці питання має поставити собі кожен відвідувач. Своєю інсталяцією я не даю відповідей, залишаючи їх на думку глядача. І я впевнений, що істинно думаючий наблюдач може сам знайти їх, у тому числі й у діяльності фонду «РЯД»

Фонд «Речі, які допомагають» побудував, організував та систематизував збір непотрібного одягу, розміщуючи спеціальні приймальні бокси в офісах та громадських місцях. Фонд сортує речі та розподіляє нужденним. 

#РЕЧІХЕЛП: У межах UFW відбувся соціальний арт-перформанс на тему свідомого споживання промов -Фото 2

Читай також: Весняна колекція макіяжу лімітована Chanel La Pausa de Chanel вже доступна в Україні.

«Щодня ми звозимо до наших приймальних центрів тонни промов. Коли бачиш це на власні очі – зрелище воістину вражаюче. Скільки, насправді, потрібно людині? Навіщо ця гонка і переспоживання, яке не дає нічого, крім нічого?! Ми хочемо не лише привернути увагу до глобальної проблеми, а й надати хоч часте її вирішення на місцевому рівні. Навіть якщо кілька нових людей долучатимуться до нас, за ними приєднаються ще кілька. Хороші справи заразливі! – Коментує Вікторія Дубровська, менеджерка фонду. – «Місія фонду «Речі, які допомагають» – свідоме споживання як спосіб життя. Щороку українці

викидають понад мільйон тонн одягу та текстильних відходів. Наш проект знижує навантаження на екологію міст та реалізує соціальну діяльність у трьох основних напрямках: благодійність, переробка та продаж через charity-shop».  

За задумом художника Михайла Деяка та куратора проекту Ліки Співаковської, посередині фешн-павільйону розмістилася споруда з одягу, зібраного фондом. Цей обсяг значно перевищує розміри тіла людини, демонструючи глобальність проблеми. Інсталяція включає перформанс: вона доступна до взаємодії з будь-яким бажаючим глядачем. На об'єкт можна не тільки дивитися, але і сидіти на ньому, забиратися на вершину, а можна навіть потонути у купі кофтинок та суконь. 

#РЕЧІХЕЛП: У межах UFW відбувся соціальний арт-перформанс на тему свідомого споживання промов -Фото 3

«Для мене, як арт-куратора, у цьому проекті важливі сенси. Мені подобається, що з поставленого завдання привернути увагу до проблеми, замість звичайного інформаційного стенду, – ми робимо ємне повідомлення, яке не залишає нікого байдужим. На це здатне лише мистецтво!». – каже Співаковська. – «Крим глобальності інсталяції, яку створив Михайло, я хотіла додати більше взаємодії з аудиторією для того, щоб кожен зрозумів, що проблема стосується всіх, і відчув це на собі не лише через погляд на форму, а й своїм фізичним тілом. Кількість одягу, що викидається, значно перевищує кількість реально носимого та необхідного. В результаті ми створили інсталяцію-перформанс, де кожен може залізти в цю купу і відчути, наскільки це більше за нього самого. У звичайній життя ми не маємо такого досвіду ні на рівні усвідомлення, ні на рівні відчуття тілом. Це не арт-об'єкт, на який потрібно дивитися, — це ті, з чим потрібно взаємодіяти». 


«Говорити про переспоживання одягу прямо на Fashion Week – дуже непроста, але сильна заява! Тут новий сезон, а в нас – надлишок. Як меценат, який займається просуванням проекту «РЯД», я багато думала про те, як привернути увагу до цього питання, як знайти консенсус двох повідомлень, для всіх і навіть для себе, адже я відома любителька нового гарного одягу. Я зрозуміла, що для такого складного завдання потрібна найсильніша мова, що об'єднує — звичайно ж мова мистецтва». – каже Ніна Домбровська, ініціатор проекту. — «Окрім благодарності організаторам UFW Володимиру Нечипоруку та Ірині Данилевській. Прийняти таку подію в рамках Фешн Вік – справді соціально відповідальний жест і дійсно відповідний їхній стратегії підтримки напряму sustainability». 

Сайт проекту.

 

 

Статті на тему