UA
RU

Вже хто б казав: наскільки селебріти чесні у своїй боротьбі за екологію?

Редагувати переклад
"Хочеш змінити світ - почни з себе". Цю формулу змін від Махатми Ганді знають, мабуть, усі. Окрім селебріті-активістів, зайнятих пропагандою свідомого споживання. Наш колумніст Роман Щербаков вирішив розібратися, хто зі знаменитостей не такий вже й святий, як хоче здаватися. 

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 1

З моменту, коли західний світ почав переносити виробництво до Китаю та інших країн з дешевою робочою силою, пролетаріат як клас виродився якщо не повністю, майже повністю. І сталося так, що ліваки, які сьогодні правлять умами в цивілізованих країнах, замислилися: раз більше не вдається гнобити проклятих капіталістів за те, що вони експлуатують робітників, забираючи собі додаткову вартість, то потрібно придумати для цього якийсь новий кричущий привід. Благо навколишня дійсність сама пропонує чудові варіанти.

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 2

Ми гадимо там же, де живемо, і робимо це в таких масштабах, що світ недалекого майбутнього навіть для людини без фантазії малюється як глобальний смітник. І хто в цьому винен, якщо не прокляті капіталісти, які нав'язали нам бездумне, гарячкове та неетичне споживання. Ідея проста і зрозуміла – саме тому вона так легко заходить у голови сучасним міським невротикам, шведським підліткам із синдромом Аспергера і, звичайно, обласканим славою зірок світового шоу-бізнесу. Тому що, коли ти, наприклад, записав кілька пісень, які стали хітами та принесли мільйони, у тебе в голові (за умови гарного виховання) рано чи пізно заворушиться цей неприємний «черв'ячок», Мовляв, вистачить думати тільки про себе - треба ж якось передати добро по колу. І якщо випала честь стояти на п'єдесталі, то треба з цього п'єдесталу обов'язково вести щось соціально важливе.

Проблема приходить із усвідомленням, що як співати та складати музику – ти знаєш. Як грати мімічними м'язами перед камерою – знаєш. Як ходити по подіуму і виляти стегнами – ти знаєш. А от як мовити з п'єдесталу щось соціально важливе – ні. Десь тут зірки шоу-бізнесу якраз і потрапляють у жорна екоідеології, що панує у світі, через що часом буває смішно, а часом – сумно.

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 3

Усвідомлене споживання по-королівськи

Всі ми добре знаємо цю голлівудську актрису з колючими карими очима, яка спочатку повела рудого з королівської сім'ї, а тепер лізе геть зі шкіри, щоб стати інфлюенсером світового рівня. Без упору на усвідомлене споживання у цій справі сьогодні ніяк, тому Меган Маркл відчайдушно топить за етичні бренди, які виготовляють одяг із перероблених матеріалів, на зразок піонера цього напряму – Stella McCartney.

У зв'язку з цим особливо запам'ятався тур Меган і Гаррі до Австралії, коли вони в стислий термін відвідали 76 офіційних заходів, на кожне з яких герцогиня вбиралася окремо. Використання такої кількості шмотя, хоч і переробленого, на одну людину йде врозріз з одним із головних постулатів усвідомленого споживання – помірністю. Ну, а про мінімалізм тут говорити взагалі не доводиться. У результаті критики обрушилися на Маркл зі звинуваченнями, що через неї всі дівчата, які мріють вийти за принца, стають жертвами шопінгу.

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 4

Цікаво, що Гаррі бореться за екологію не менш завзято. Якось він повідомив, що заведе з Меган максимум двох дітей (бо кожна дитина – це людина, а значить – виробник сміття). Гаррі – найчастіший гість конференцій з клімату, що не заважає йому регулярно літати на приватних літаках. Одного разу журналісти нарахували чотири такі перельоти за півтора тижні. Родзинка в тому, що під час приватних перельотів кількість шкідливих речовин, які двигун літака викидає в атмосферу, у перерахунку на людину (якщо порівнювати із звичайними рейсами) збільшується у шість-сім разів. Ось така вона – турбота про клімат по-королівськи.

Польоти уві сні та наяву

Взагалі літаки – одне з найслабших місць зіркових екоактивістів. Тому що пити воду не із пластикових, а біорозкладних пляшок, на зразок тих, що виробляє стартап Just Water Джейдена Сміта, сина Вілла Сміта, - селебріті більш-менш навчилися. Носити одяг з виловленого в океані та переробленого пластику, яку, наприклад, створює компанія співака Фаррелла Вільямса Bionic Yarn– теж не проблема.

Випустити лінію екоодягу та особисто з'їздити до Бангладешу, щоб перевірити, чи комфортні створені умови для тамтешніх пролетарів, як це робила Емма «Герміона» Вотсон у співпраці з брендом People Tree, – будь ласка. Деякі зірки готові навіть відмовитись від святого – процесу заробляння грошей. Наприклад, гурт Coldplay скасувала тур на підтримку альбому Everyday Life.

Ми мріємо про шоу без одноразового пластику та з використанням сонячних батарей,

 – пояснив фронтмен Кріс Мартін.

Але сьогодні здійснити це нереально – ось музиканти та вирішили взяти паузу на два роки, щоб зайнятися підготовкою екоконцертів у майбутньому

При цьому відмова від приватних літаків для більшості зірок – справжня проблема. Кеті ПерріЩоб ви знали, не тільки поцілувала дівчину з вишневою помадою, а й записала для Дитячого фонду ООН ролик про те, як зміна клімату шкодить здоров'ю немовлят. А коли її покликали на екоконференцію до Італії – сіла на велосипед і два місяці крутила педалі, щоби туди дістатися. Жарт. Звісно, ​​вона прилетіла приватним літаком (цікаво, скільки разів вона подумала про немовля під час цього перельоту?).

Багато хто заперечить, що користь, яку зірка принесла екоосвіті, перевищує шкоду атмосфері від її окремого приватного перельоту. Але потім читаєш пост Кім Кардаш'ян, яка хвалиться, що Кеті Перрі врятувала її на Met Gala, терміново привіз на бал… накладні нігті – і входиш у ступор, намагаючись відповісти на запитання: як саме співачці вдалося швидко дістатися в Нью-Йорк з Лос-Анджелеса?

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 5

Протест із першого класу

Втім, проколи трапляються й у тих, хто до аеропортів навіть не наближається. У вересні минулого року всі «нехороші дорослі», подивившись новини про Саміт ООН щодо зміни клімату, несподівано для себе дізналися, що десь у Швеції є дівчинка-підліток, Яка по п'ятницях прогулює школу, беручи участь в екопікетах, і, виявляється, це відбувається з їхньої, «поганих дорослих», вини.

Грета Тунберг звинуватила сильних світу цього в тому, що своїми порожніми промовами та думками тільки про гроші вони вкрали її дитинство (нагадаємо, шведці пощастило народитися в одній із найблагополучніших країн світу), а також підвели людство до порога масового вимирання: «Як ви смієте?! – з жовнами на обличчі трясла повітря Тунберг. - Ви втілення зла! Проте невдовзі журналісти запідозрили саму Тунберг у тому, що вона є втіленням, але не зла, а лицемірства.

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 6

Справа ось у чому: щоб не забруднити кліматичну совість авіаперельотами, Тунберг подорожує Європою поїздами (а на Саміт ООН вона взагалі добиралася через Атлантику на екояхті, бо круїзні лайнери теж дуже забруднюють атмосферу). І ось у грудні минулого року Тунберг поверталася додому з екоконференції в Мадриді і на шляху запостила жалісливе фото, де вона з купою валіз. сидить прямо на холодній підлозі у тамбурі поїзда і з сумом дивиться у вікно (ймовірно, думаючи про невблаганне танення льодовиків в Антарктиді).

Дорога Грета, ми раді, що ви приєдналися до нас потягом, який на 100% використовує відновлювані джерела енергії. Було б ще краще, згадай, як професійно наш персонал обслуговував вас на вашому місці в першому класі.

– відреагував у Твіттері перевізник Deutsche Bahn.

Взагалі люди, звиклі ні в чому собі не відмовляти, з особливою пристрастю люблять закликати оточуючих затягнути паски тугіше і зайнятися самообмеженням заради спасіння світу. Леонардо Ді Капріо відомий як затятий захисник прав тварин. Ще в молодості він умовив стати вегетаріанкою Гвінет Пелтроу і зробив це так переконливо, що вона міцно сидить на овочах уже понад 20 років. А 2015-го Ді Капріо спродюсував фільм Cowspiracy – документалку про те, що виробництво м'яса шкодить природі сильніше за вихлопні гази. Виступаючи на підтримку фільму на Scottish Business Awards, він осоромив ведучого Кріса Еванса:

Тобі варто урізати червоне м'ясо в раціоні заради природи.

Цікаво, що кількома годинами раніше Ді Капріо бачили у м'ясному ресторані The Chop and Ale House - І це не єдиний випадок. Журналісти The Sun клянуться, що актор наминав болоньєзе на афтепаті премії BAFTA, а шеф-кухар лос-анджелеського ресторану Workshop Майкл Бекман заявив, що Ді Капріо замовляв у нього стейк. Нарешті, всі ми бачили на власні очі, як актор пожирав сире м'ясо бізона у фільмі «Вижилий».

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 7

Повстання вимираючих

Інша зірка екрану – Бенедикт Камбербетч – багато разів заявляв, що сидить на веганській дієті і не носить одяг із натуральної шкіри. Ну, не носить і слава богу – доки актор не ліз у екоактивісти, до його особистих уподобань нікому не було справи. А потім Камбербетч взяв участь у русі «Повстання вимираючих» – заявився на чергову акцію, коли на Трафальгарській площі в Лондоні активісти притягли катафалк із написом: «Наше майбутнє» і почав позувати для фото з протестувальниками.

Британські таблоїди відразу почали полоскати актора за лицемірство, пригадавши йому участь у рекламі MG Motor, коли Камбербетч за кермом автомобіля з двигуном внутрішнього згоряння з шиком проїхався... саме по Трафальгарській площі. І навіть більше – актор став амбасадором марки в Індії, де рівень смогу вже такий сильний, що незабаром єдиною можливістю дістатися Тадж-Махала буде просування навпомацки.

Хто б казав: наскільки селебріті чесні у своїй боротьбі за екологію?-Фото 2

Ситуація склалася патова, але тут помітили піарники «Повстання вимираючих», випустивши прес-реліз з офіційним визнанням в лицемірстві:

Ви маєте рацію, ми не живемо вуглецево-нейтральним життям. Індустрії, частиною яких ми є, залишають величезний вуглецевий слід. Всі ми застрягли в сировинній економіці, і без систематичних змін наш стиль життя, що завдає шкоди клімату та навколишньому середовищу, не зміниться.

Лист разом із Камбербетчем підписали й інші зірки, начебто Джуда Лоу, Сієнни Міллер та фронтмена гурту Radiohead Тома Йорка.

Що ж – це який прогрес: раз селебріті поступово усвідомлюють своє лицемірство, є надія, що рано чи пізно вони стануть як гучними проповідниками усвідомленого споживання, а й гідними прикладами для наслідування.

Колаж: Галя Оболенська

Фото: Unsplash.com

Статті на тему