Майбутнє моди тепер вершиться не лише в академіях дизайну, а й у дослідницьких лабораторіях.
Про те, що ми рано чи пізно зможемо керувати через свої смартфони гардеробом, говорили давно. Але саме зараз технології максимально наближаються до того, що казка про сукню Попелюшки, яка виростає з нічого за помахом чарівної палички (у нашому випадку – стілусу), стає буллю.
Вперше цей трюк був продемонстрований на паризькому Тижні моди сезону весна-літо 2007. Бренд Hussein Chalayan показав кілька суконь, які змінювали свої форми та кольори завдяки дистанційному управлінню. Зрозуміло, що в той момент наряди, напхані проводами (нехай і елегантно прихованими під драпіруванням) не були націлені на масове виробництво. У них можна було хіба ефектно стояти і привертати увагу модної преси. Але вже через три роки після цієї виставки наукових досягнень Кеті Перрі довела, що модна думка не стоїть на місці, і продемонструвала чудеса переміщення у просторі у сукні, оснащеній 3000 світлодіодів. Поки співачка фланувала килимовою доріжкою Бала Інституту костюма, її шифонова сукня змінила колір від блакитного до відтінків рожевого, жовтого та зеленого.
Винахід належить CuteCircuit – лондонському бренду, що спеціалізується на wearable technology. Крім суконь, у їхньому арсеналі сьогодні є ще ботильйони, які при ударі каблука випромінюють свічення. А за 1600 фунтів марка може ощасливити сумкою-месенджером: на неї можна транслювати повідомлення, якщо для ємного словесного самовираження недостатньо «Твіттера». До речі, саме Лондон поки що піонер в області smart fashion. Що не викликає подиву: ексцентричні британські вчені та екзальтовані молоді дизайнери королівства, зрештою, мали опинитися на одній орбіті.
Наприклад, у Лондонському університеті мистецтв є спеціальна кафедра, яка займається вивченням та розробкою тканин майбутнього. Цікаво, що фінансово мотивують її, серед інших, Gucci Group. Але поки що Gucci, схоже, лише спостерігають за процесом, впроваджуючи smart fashion натяками та випускаючи на подіум моделей в образах молодших науковців. У той час, як їхні колеги з Ralph Loren Polo вже додають у виробництво «розумні» тканини. В арсеналі бренду є поло, тканина якого складається з нейлонових волокон із срібним покриттям. Вони виступають як датчики, які зчитують ритм серцебиття і відправляють його на смартфон.
За схожою системою працює і винахід студентки Корнельського університету Блейк Урецький. Щоправда, її одяг орієнтований на вагітних. Незважаючи на високу науковість відкриття (яке було оцінено стипендією в $30 000), дівчина подбала і про fashion-складову: пальто oversize та асиметричні топи не тільки розкажуть жінкам про їх тиск і температуру, а й ушляхетнять образ. І якщо для того щоб приміряти на себе ці технологічні вишукування потрібно особливий стан, то ось розробка Intel і Opening Ceremony допоможе зробити крок у майбутнє, не чекаючи нападу ЗОЖ або вагітності. Їхній браслет-органайзер обріс перламутром і зміїною шкірою і доводить, що розумним і красивим необов’язково розходитися по різних таборах.