Якщо роки ми ще рахуємо, то години пролітають за одну мить. У дитинстві здається, що часу забагато й вистачить його на все-все і навіть більше. Та реальність жорстока: кліпнув – і вже ювілей, ще раз – дитина пішла до школи. Темп життя все швидше, планів все більше і здається, що нічого не встигаєш.
Тоді починаємо замислюватись про довге життя. Тим паче, що прикладів є чимало. Нещодавно в аеропорту Абу-Дабі на свій літак чекав найстаріший чоловік планети – монах Свамі Шивананда. У свої 123 роки він спокійно мандрує з Калькутти до Лондону.
Та поки його рекорд офіційно не зареєстровано, першість серед живих довгожителів займає японка Кейн Танака. Зараз жінці 116 років. Вона любить прокидатись о 6 ранку і займатись математикою.
Читайте також: СТАРОСТЬ В РАДОСТЬ: 10 УСПЕШНЫХ МОДЕЛЕЙ СТАРШЕ 65 ЛЕТ
Довго жити і залишатись активним – те, що лікар прописав. Більшість дослідників, зокрема спеціалісти Harvard Health, зазначають, що однією з головних цеглинок є харчування.
Що має містити наша тарілка? Та на що звернути увагу?
Наразі потреба тваринного білку – дуже суперечлива тема. Хоча з кожним роком вчені все більше схиляються до його шкідливості. Найвідомішою є робота одного з найкращих біохіміків сучасності – Коліна Кемпбелла. У своїй книзі «Китайське дослідження» він виклав усі напрацювання, доведення та припущення щодо дії тваринного білку на активізацію ракових клітин.
Однак, важко відразу відмовитись від того, що любиш чи просто банально звик. Тому спеціалісти рекомендують зменшити вживання м’ясних продуктів.
Якщо ж у вас виникло запитання: «Де тоді брати білок, такий важливий для нашого організму?» Вчені підготували відповідь й на нього: бобові, зернові крупи, горіхи. Разом з цими продуктами ви отримуєте цілий комплекс амінокислот, які забезпечують виконання більшості важливих функцій:
Читайте також: ЖИВОТНЫЙ И РАСТИТЕЛЬНЫЙ БЕЛОК: В ЧЕМ РАЗНИЦА И ЧТО ПОЛЕЗНЕЕ?
Мінімально потрібно вживати 5 порцій овочів та фруктів на день – приблизно 400-500 г. Така кількість допоможе скоротити ризик раку на 4%, серцево-судинних захворювань – на 13%, а передчасної смерті – на 15 %.
А ще краще – збільшити споживання до 800-1000 г на день.
Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська надає перевагу овочам різних кольорів:
Більшу частину нашої тарілки повинні складати продукти рослинного походження, як свіжі, так і термічно оброблені. Обирайте різнокольорові продукти… А найкращий фрукт – це овоч. У той час фрукти і ягоди краще відносити до десертів й не зловживати. І головне: якщо щось можна з’їсти сирим, так і зробіть.
Надавайте перевагу мононенасиченим (оливкова олія, арахісова паста, авокадо) та поліненасиченим (лляна олія, волоські горіхи) жирам. Адже дуже важливо забезпечувати організм омега-3 та омега-9 кислотами.
Американська кардіологічна асоціація рекомендує, за відсутності протипоказань, вживати дві порції жирної риби на тиждень – приблизно 200 г готового продукту.
Читайте також: СПИСОК ДИЕТОЛОГА: ВРЕДНЫЕ И ПОЛЕЗНЫЕ ЖИРЫ В ПИТАНИИ
У цьому питанні ми вже обізнані, як ніхто. Тож просто нагадаємо, що краще обирати цільнозернові продукти. А вуглеводи з низьким та середнім глікемічними індексами більше сподобаються підшлунковій залозі, бо не змусять понаднормово виділяти інсулін.
І на кінець декілька порад від дієтолога Оксани Скиталінської:
Автор: Ліза Єрмоленко