Закрити
UA
Мода

Ейджизм: що це і чому його варто боятись вже сьогодні

Поділись:

Напевно, кожен із нас чув щось про вікову дискримінацію (ейджизм). Я скажу більше – ми часто  відчуваємо це на собі. Хтось занадто молодий, інший занадто дорослий. Тобто ейджизм виникає тоді, коли ми упереджено ставимось до певної вікової категорії.

Ейджизм: що це і чому його варто боятись вже сьогодні?

Загалом, дискримінація за віком – не видумка сьогодення. Це явище досить давно вкоренилося в світових культурах.

Наприклад, в Російській імперії вважалося нормою виходити заміж в 13-16 років. Якщо дівчині «не щастило» з весіллям до цього віку, то до неї прикріплювались контроверсійне звання «пристарілої дами». А в багатьох англійських романах, дівчина  20-ти років описується як «не дуже молода». Зараз, звісно, наші мірила інші.  

На це частково вплинуло покращення якості життя. Відтак, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я станом на 2016 рік середня тривалість життя складає 72 роки. В порівнянні з ХІХ століттям, цей показник зріс на 30 років.

Тим не менш, дискримінація за віком стрімко набирає обертів!

Ейджизм: що це і чому його варто боятись вже сьогодні?

Хоч ейджизм і застосовується як до молодих, так і до старих одночасно, другі більш вразливі до негативних наслідків цього явища. І так було завжди. Якщо з молодими обходились тільки гострим слівцем, то старших прагнули фізично виключити із соціуму. Наприклад, в стародавній Японії існував обряд «убасуте», суть якого полягала в тому, щоб залишити старих в лісі без їжі та води на розтерзання диким тваринам.

Цих обрядів більше не існує, але є дещо тонше та не менш жорстоке – негласне усунення пенсіонерів від суспільного життя. Їм важче знайти роботу, нових знайомих,  красивий одяг –  вони залишаються осторонь основних процесів функціонування суспільства. Питання гардеробу та розширення кола знайомих залежить більшою мірою від них самих, а от працевлаштування – не зовсім.

Ейджизм: що це і чому його варто боятись вже сьогодні?

Instagram: life_lovers_ua

Читай также: 20 лет спустя: 6 нюансов стиля “Ангелов Чарли”, которые по-прежнему актуальны

Роботодавці знаходять якомога більше красивих виправдань, аби тільки НЕ взяти на роботу кандидата 60+. Варто пам’ятати, що трудовий ейджизм карається законом. Дійсно, його не так легко довести, але цілком реально.

Як розпізнати ейджизм на роботі?

Ознаки трудового ейджизму

  • відмова в працевлаштуванні;
  • відсутність просування по службі;
  • відмова в підвищення оплати праці;
  • відмова в підвищенні кваліфікації, навчання;
  • скорочення «вікових» фахівців;
  • мобінг (систематичне цькування, психологічний терор, форми зниження авторитета, форма психологічного тиску у вигляді цькування співробітника у колективі, зазвичай з метою його звільнення).

 

Трудовий ейджизм пов’язаний із думкою про те, що старші люди не здатні вчитись та розвиватись. Насправді, це – міф!  

Ми всі знаємо безліч прикладів активних бабусь та дідусів, які не перестали інтелектуально рости й після виходу на пенсію. Навіть більше: багато з них повністю змінюють свою буденність. Хтось починає пильніше слідувати модним трендам, інший – вступає до університету, аби втілити свою давню мрію про диплом.

Ейджизм: що це і чому його варто боятись вже сьогодні?

Instagram: iconaccidental

Читай также: Неупереджений погляд: MC Brand Influencers — новий проект для тестування кращих брендів

Власне, ейджистські стереотипи заважають не тільки людям похилого віку, а й самим роботодавцям.

Однією з причин відмови на співбесіді є саме досвідченість старшого кандидата, його сформований характер, погляд на речі. Часто саме тут криється найбільший страх керівників – вони бояться, що старший за віком  працівник не буде здатний співпрацювати та «чути» керівника. Про це також говорив Акіо Моріта – співзасновник компанії Sony:

«Коли більшість японських компаній говорить про співпрацю або одностайність, це зазвичай означає придушення особистості».

 

Але хіба не ідеї та досвід виводять компанії на вищий рівень? А де їм братись як не в дискусіях? 

Тому поки українські роботодавці зверхньо відштовхують цінних досвідчений фахівців тільки через їхній вік та свою некомпетентність у взаємодії з кадрами, інші країни починають приймати їх в свої обійми. Назавжди.

Автор: Олена Юрковська