Закрити
UA
котик
Життя

Чому дітям та дорослим сняться кошмари і, що з цим робити?

Поділись:
Разом з психологинею проєкту «Коло Турботи» Яною Віхляєвою розбираємося звідки у дітей та дорослих беруться нічні кошмари та як бути, якщо вам сняться жахливі сни.

нічні кошмари

Як не дивно, але нічні кошмари під час війни – це нормально. У дітей кошмарні сни бувають частіше, ніж у дорослих. Це пов’язано з рівнем сформованості психіки, тому кошмари особливо поширені у дітей 3-6 років.

Під час сну психіка опрацьовує та переробляє негативні переживання, які сталися протягом дня. Це ті переживання, які були непроговорені, проігноровані вдень, тому вони активізуються вночі. Тобто кошмар – це емоційна реакція на негативні події, переживання, страх, травму тощо. Стрес та тривожність на фоні війни погіршують якість сну та також провокують появу нічних кошмарів.Кошмар – це дуже яскравий сон, який може турбувати і після пробудження. Тож, після сну ви чи дитина можете відчувати страх, тривогу, злість, смуту, огиду, почуття провини та занепокоєння. Перебування в такому пригніченому стані протягом тривалого проміжку часу може призвести до серйозних фізичних та психічних наслідків.

Що ж робити?

  • Максимально стабілізуйте емоційний стан свій чи дитини.
  • Проговоріть з дитиною, які емоції та переживання в неї були протягом дня. Допоможіть впоратися з негативними переживаннями.
  • Що стосується дорослих, спробуйте перед сном максимально заспокоїтися та розслабитися, спостерігайте за чимось позитивним. Займіться медитацією.
  • Зверніть увагу на режим дня. Чи не має збуджуючих видів діяльності перед сном?
  • Уникайте прийомів їжі перед сном, бо вночі метаболізм вимагає від мозку більшої активності.
  • Дотримуйтесь гігієни сну.
  • Зверніть увагу на фізичне здоров’я дитини. Якщо дитину протягом дня супроводжує сонливість, головний біль, нудота – це привід звернутися до лікаря. Подібною буде рекомендація і для дорослих – якщо ви протягом тривалого часу погано почуваєтеся, не нехтуйте своїм станом та запишіться на консультацію до фахівця.

Поради психолога

Якщо ви помітили, що дитині сниться кошмар або вона кричить уві сні, то вам необхідно розбудити дитину. Але дуже обережно. Не обіймайте дитину та не торкайтесь її, поки вона не розплющить очі. Сідайте поруч та називайте ім’я дитини, кажіть, що їй лише наснився поганий сон, що ви поруч і готові допомогти. Коли дитина прокинеться, то звертайтесь до дитини на ім’я та задайте прості питання (як звати дитину, батьків, улюблену іграшку). 

Обійміть дитину та скажіть, що ви поруч і вона в безпеці. Нормалізуйте дихання.

«Щоденник емоцій»

Зробіть разом з дитиною щоденник, де вона зможе записувати або замальовувати свої емоції протягом дня. Можливо, це будуть смайлики або якісь інші позначки, які обере ваша дитина. Проговоріть з дитиною її емоційний стан, вчіть розрізняти та контролювати емоції. Запитуйте, що сьогодні вашу дитину змусило радіти або сумувати.

Малюнок сну

Запропонуйте дитині намалювати свій сон. Не хвилюйтесь, якщо це буде страшний малюнок з використанням темних кольорів. Саме так виходять негативні емоції. Потім запропонуйте дитині зробити цей «страшний» малюнок веселим та смішним. Нехай дитина додасть яскравих фарб або зробить свого нічного образника недотепним. Це знизить рівень тривоги та страху після нічного кошмару.

котик

Створення охоронця сну

Своїм охоронцем дитина може обрати якусь іграшку, яка буде поруч під час сну. Або дитина може виготовити якийсь «чарівний артефакт», який буде захисником її сну. Дайте простір дитячій уяві. Також можете запропонувати дитини відганяти погані сни. Наприклад, хлопнути в долоні, здути сильним видихом, заспівати пісню та ін.

Поради для дорослих аналогічні до порад для дітей

Перед сном займіться тим, що допомагає заспокоїтися та відволіктися від негативу. Таким чином ваша нервова система не буде чутливою і ймовірність кошмарів знизиться. Якщо вам сняться кошмари і переслідують негативні думки вдень, то спробуйте допомогти собі самостійно. Ви можете виписати (або намалювати виліпити та ін.) події, що відбуваються в нічному кошмарі та змінити негативну частину сну на позитивну (чи хоча б нейтральну). Таким чином ви переміщуєте акценти і це значно зменшую рівень тривожності через нічні кошмари.

Ще одним дієвим методом є заохочення гарних снів за допомогою власної уяви. А саме, мрійте про позитивне, уявляйте місця, де б вам було комфортно спати (на березі моря, в будиночку посеред лісу тощо).

Якщо ви не справляєтесь з проблемою нічних кошмарів самостійно, то зверніться до психолога. Тривале перебування у пригніченому та тривожному стані может бути причиною розладів фізичного та психічного здоров’я.

Підписуйтеся на проєкт в соцмережах та отримуйте актуальну інформацію з психології.

Читайте також: ПЕРША ДОПОМОГА: ПРОФІЛАКТИКА ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ