Закрити
UA
Мода

Фартух – стильний атрибут в колекціях українських дизайнерів

Поділись:

Адаптований традиційний український аксесуар – фартух, або як його ще називають передник, попередник, запаска все частіше з’являється в колекціях українських брендів. Розглядаємо з чим його пропонують носити та стилізувати дизайнери.

Фартух – це відріз тканини, який ми пов’язували поверх спідниці або сорочки. Проте за цим звичайним предметом схована глибока символіка та довга історія. Фартух був своєрідним маркером подій і змін, а також відображаючи українську культурну спадщину. В минулому, коли дівчатка лише починали заміжнє життя, вони носили лише сорочки. Але при настанні першої менструації вони накладали на себе фартушок. Цей вчинок вказував на перехід з дитинства до дівочого віку. Фартухи розрізнялися на будні та святкові. “Буденні” виготовляли зі звичайного ситцю, щоб зберегти одяг від бруду. “Святкові” оздоблювали вишивкою, квітковими смугами та іншими декоративними елементами.

В кожному регіоні існували свої особливості. У середній Наддніпрянщині виготовляли фартухи з двох шматків однотонної тканини різної ширини – зазвичай чорного та синього кольорів. На Київщині та Лівобережжі використовували парчу з золотавими та сріблястими нитками. Подільські фартухи вирізнялися особливою вишивкою або тканим орнаментом, заповнюючи їх повністю. На Заході України популярними були поперечні або вертикальні смуги, часто з додаванням золотавої або сріблястої нитки.

Люди вірили у їхню магічну силу та захисну функцію від бруду, холоду, злого ока та негативної енергії. Через те, що фартух прикривав живіт, йому приписували особливе значення серед жінок. Вагітні жінки носили його як амулет. Під час пологів він був використовуваний для прийому новонародженого. 

Сучасність надає фартухам іншу роль, переважно пов’язану з кулінарією. В тім, сучасні українські дизайнери пропонують переосмислити цей предмет українського костюму, оскільки він є важливою складоаою нашої культурної спадщини та традицій.

GUNIA Project

Фартух з бісеру та бавовни, прикрашений вишивкою-витинанкою дизайнери GUNIA Project пропонують поєднувати з мінімалістичними костюмами. Носити поверх прямих брюк, брюк-кюлотів та шортів-бермудів.

EmbroideredGem

Фартух увійшов до колекції «Спогади» бренду EmbroideredGem. На її створення дизайнерку Наталю Кириченко надихнули святкові родинні фотографії українців початку ХХ сторіччя. Вона пропонує традиційне поєднання – поверх довгої об’ємної сукні чи спідниці, так і більш розкутий варіант – разом з жилетом поверх прозорого боді та брюк.

W8LESS

“Мода невгамовна, як і наше кохання до еко-шкіри та чорного кольору“, – говорить Анна Шаш, засновниця бренду W8LESS. Цього сезону вона пропонує сформувати стильний та комфортний образ, використовуючи монокольори та ефектні деталі – як фартух з еко-шкіри.

KARPOVA

Чи не найпровокаційніший варіант носіння фартуху пропонує бренд KARPOVA: поверх мінішортів з оголеною спиною.

shypelyk

Виготовлені з бавовни, рафії та навіть вінілу, прикрашені мереживом та бахромою фартухи є в колекції бернду shypelyk. Бренд не любить рамок та умовностей, то ж і пропонують комбінувати фартух на ваш власний розсуд – з сукнею, подовженою сорочкою, поверх спідниці чи джинсів. 

У тексті використано матеріали про історію фартуху з сайту histrov.com

Читайте також: КРОЛЕВЕЦЬ: СВЯТКОВА КОЛЕКЦІЯ ОДЯГУ ТА ДОМАШНЬОГО ДЕКОРУ З КОЛАБОРАЦІЇ EMBROIDEREDGEM Х SHO