Закрити
UA
Краса

Усі міфи про користь молока

Поділись:

Пийте, діти, молоко? 

міфи про користь молока

Всі ми пам’ятаємо, як молоко подавали мало не як панацею від усіх хвороб і вважалося напоєм, здатним перетворити нас на маленьких супергероїв. Зараз же сучасні лікарі та дієтологи на кожному кутку заявляють про шкоду молока для кісток, непереносимість лактози та жахливий вплив молочних продуктів на травлення та фігуру, а то й про їх канцерогенні властивості. Чи правдиві застереження веганів, адептів макробіотики та інших сучасних віянь у харчуванні і чи варто нам вчитися жити без молока, чи все це маніакальні страхи, що межують із орторексією? Ми вирішили розібратися у цьому питанні.

Читайте також: БЕЗ ЗАЛИШНИХ КІЛОГРАМІВ: ЯК ПРАВИЛЬНО ЗАЇДАТИ СТРЕС

Непереносимість лактози – міф чи реальність?

Люди з непереносимістю лактози справді існують. Ви здивуєтеся, але в азіатських країнах їх 90%, а серед афроамериканців – близько 80%. При цьому близько 20% дорослого населення після склянки теплого молока ввечері, яке мало забезпечити міцний сон, отримує натомість безсонну ніч з нетравленням шлунка.

Чому декому так не щастить? Вся справа в тому, що лактоза – це молочний цукор, якому має допомогти засвоїтись фермент лактаза. Але в деяких із нас синтез ферменту в організмі пригнічений, тому лактоза, потрапляючи в кишечник без змін, стає ласощами для місцевої мікрофлори. Саме таке «свято» у шлунку часто призводить до найнеприємніших наслідків. Визначити, чи потрапляєте ви до групи ризику, може лише фахівець. Але в жодному разі не варто викреслювати зі свого життя весь список продуктів, у яких хоч якось є молоко.

Горезвісна непереносимість стосується лише свіжого молока тваринного походження.

А кисломолочні продукти, що пройшли процеси бродіння лактози, перетворивши її з молочного цукру на молочну кислоту, можуть і надалі бути частиною раціону без будь-яких компромісів із совістю.

Багато фахівців у галузі харчування запевняють нас, що молочні продукти шкідливі лише за неправильного вживання їх у їжу. Яна Кравченко, дієтолог-консультант та керівник навчального центру Garlic+, каже: «Насправді лактоза шкідлива лише за нездатності організму її переварити чи засвоїти. І людей, які страждають на непереносимість лактози, не так вже й багато.

Важливо не плутати непереносимість з алергією на молоко, коли молоко протипоказане.

Тому масово відмовлятися від молочних та особливо кисломолочних продуктів я б не радила, все має бути індивідуально. Важливо розуміти, що молоко – непоєднувана їжа, його потрібно приймати в невеликих кількостях та окремо від інших продуктів. Щодо кисломолочних продуктів, то я підтримую корисність йогуртів, кефірів середньої жирності без додавання цукру. На програмах схуднення я обов’язково вмикаю їх у меню, а на ніч навіть рекомендую випивати кисломолочний коктейль з додаванням насіння льону та вівсяного висівки». 

Читайте також: ДРУГЕ СЕРЦЕ: ЯК ЗБЕРІГТИ ЗДОРОВ’Я ДРУКУ

Користь та шкода молочних продуктів

Сьогодні молоко, яке вважалося найздоровішою в нашому безхмарному дитинстві, звинувачують у причетності до цілої низки страшних захворювань, таких як діабет, ожиріння і навіть рак. Щоправда, серйозних досліджень, які б справді доводили прямий зв’язок молока з вищезгаданими лякаючими недугами, немає. Найчастіше молочні продукти піддаються нападкам через вміст у них гормонів росту та антибіотиків, які пов’язують із підвищеним ризиком виникнення онкологічних захворювань.

Експерти запевняють, що рівень їхнього вмісту в молочних продуктах настільки низький, що зовсім не є приводом для занепокоєння.

Нам з дитинства вселяли, що молоко – це потужне джерело кальцію, яке зробить наші кістки міцними, як сталь. Проте статистика доводить протилежне: кілька років тому вчені з Гарвардського університету з’ясували, що у США та деяких країнах Європи, де споживання молока вище за норму, остеопороз поширений значно сильніше, ніж, наприклад, на Сході, де молочні продукти практично не вживаються. Це, звичайно, не скасовує високого вмісту кальцію в молоці, але для здоров’я кісток недостатньо одного лише кальцію. 

 

530878921

Якщо говорити про справжнє, виготовлене з натурального молока та закваски йогурт, то він дійсно дуже корисний для організму: підвищує імунітет, позбавляє нас від патогенних мікроорганізмів, нормалізує процес травлення, насичує організм фосфором та кальцієм. Однак на прилавках супермаркетів здебільшого представлені продукти, що суцільно складаються з синтетичних добавок, ароматизаторів та консервантів, які сильно зменшують користь і можуть бути шкідливими для організму.

Сміливо проходьте повз пляшечки, на яких замість слова “йогурт” написано “йогуртовий продукт”, “фругурт”, “біогурт” і так далі.

Це лише спосіб замаскувати синтетичну природу даного сурогату та отримати прибуток із мінімальними витратами. Найкраще готувати йогурт самому за допомогою йогуртниці, але якщо такої можливості чи бажання у вас немає, вибирайте продукти з терміном придатності не більше одного тижня.

Читайте також: 4 INSTAGRAM-АККАУНТА, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ПЕРЕЙТИ НА ЗДОРОВЕ ЖИВЛЕННЯ

Молочні продукти та схуднення

Ще одним важливим критерієм корисності продукту в сучасних реаліях є його влада над фігурою. У молочних продуктів у цій області часто дуже виграшний імідж, але чи по праву вони його заслужили? Завдяки рекламі в нашій свідомості вже щільно засіла картинка, що жодна струнка та приваблива дівчина не приходить до спортзалу без пляшечки знежиреного йогурту. Але тут важливо знати, що на калорійність молочних продуктів більше впливає не їхня жирність, а кількість цукру. І, що цікаво, що нижча жирність молочних продуктів, то вище вміст у них цукру. Так відбувається зовсім не тому, що хитрі виробники, як бабуся в дитинстві, не втрачають нагоди непомітно нас відгодувати.

Просто без цукру знежирена молочна продукція стає абсолютно неїстівною.

Ось і виходить, що у склянці нежирного молока чи йогурту може міститися близько 10г цукру – майже половина денної норми для жінок. Тобто дві склянки на день – це вже та тонка грань, яка може відокремлювати вас від неочевидного переходу до наступної вагової категорії. Якщо вегани, до речі, зараз потирають руки і думають, що рослинне молоко допоможе уникнути цієї долі, то поспішаємо розчарувати. Все, звичайно, залежить від виробника, але в склянці соєвого або горіхового молока в середньому міститься від 5 до 20 г цукру.

Важливий баланс

На запитання, чи корисні молочні продукти в раціоні чи краще залишити їх теплим спогадом дитинства, можна відповісти відомою в медицині заповіддю: те, що в малих дозах ліки, у великих – отрута. Якщо ми говоримо про помірну кількість молока в нашому житті – як добавку до кави, ліки від кашлю або інгредієнт для улюбленої страви, то в такому разі немає причин шукати йому альтернативу. Кисломолочні продукти при їх правильному виборі можуть стати частиною нашого щоденного життя і поліпшити травлення. Але не варто намагатися «подружитися» із молочною продукцією проти власної волі чи особливостей організму. За умови збалансованого харчування, всі корисні молочні речовини ви легко заповните за допомогою інших продуктів.

Читайте також:

ТОП-15 ПОРАД З ХАРЧУВАННЯ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ СХУДНІ 

СЕКРЕТ ПРИСТРОЇ: КОРОЛІВСЬКИЙ ШЕФ-КУХАР РОЗПОВІЛА ПРО РЕЖИМ ЖИВЛЕННЯ КЕЙТ МІДДЛТОН 

НАСУТНЕ ПИТАННЯ: СКІЛЬКИ ЧАШОК КАВИ В ДЕНЬ МОЖНА ПИТИ? 

ТОП-5 ПРОДУКТІВ ДЛЯ ЧУДОВОЇ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ