Закрити
UA
Краса

Відповідає лікар: чому болить живіт під час менструації та як із цим впоратися

Поділись:

Те, про що ми хотіли знати, але соромилися запитати.

Біль під час місячних

Три експерти з різних областей відповідають на незручні питання, пов’язані із болем під час місячних. 

Про що говорить біль унизу живота і в попереку? Чим вона обумовлена?

Людмила Шупенюк, гінеколог: «Біль під час менструацій виникає внаслідок того, що матка має «виштовхнути» шар ендометрію, що відторгнувся під час менструації. Щоб це зробити, вона скорочується. Ці скорочення, власне, і викликають переймоподібний біль, що ниє, в ці дні».

Що робити, якщо біль сильний? Коли варто звертатися до лікаря?

Людмила ШупенюкЛюдмила Шупенюк, гінеколог: «За статистикою, у всьому світі близько 80% жінок стикаються з менструальним болем, 40-50% періодично відчувають біль, а 10-15% у період менструації випадають із життя і змушені йти на лікарняний.

Менструальний біль може бути первинним і вторинним. Первинний біль не пов’язаний із захворюваннями: її причиною можуть бути анатомічні або фізіологічні особливості жінки, через що вона відчуває дискомфорт у критичні дні. Вторинний – це біль, який викликаний тими чи іншими захворюваннями.

Якщо жінка відчуває болючі менструації, перше, що потрібно зробити – відвідати гінеколога. Він визначить, чи фізіологічний (анатомічний) стан, чи вторинний біль, викликаний хворобою.

І звичайно, молодих дівчат потрібно одразу вчити, що вони мають повідомляти батьків про такий біль, після чого необхідно разом відвідати гінеколога, виявити його причину та обрати правильне рішення».

Читайте також: 15 маловідомих фактів про менструацію

Як полегшити біль?

Леся КовальчукЛеся Ковальчук, психолог: «Жіноче тіло любить бути у розслабленому стані. Це найважливіший компонент нашого здоров’я. У кожної жінки має бути свій набір методик для релаксації. Дуже важливо створити свій to-do list на тему “як розслаблятися”. Кожна з вас буде унікальною. Можливо, це творчість (вишивка, малювання) чи спорт (йога чи плавання, наприклад). Для жіночого організму та психіки це конче необхідно, адже ми постійно оновлюємо свою енергію. Саме це й покращує наше самопочуття».

Людмила Шупенюк, гінеколог: «Оскільки я, а потім і моя дитина зіткнулися з проблемою болю під час менструацій, я можу сказати, що зазнала всіх можливих методів. Найбільш міфічний – гаряча ванна. Абсолютно негігієнічний спосіб. Інший метод – займатися сексом, щоб було не так боляче. Таких міфів багато. Моя рекомендація – прийом спазмолітиків, седативних препаратів, а також правильне харчування, яке виключає прийом гарячої їжі (або різко холодної), шоколаду, кави – всього того, що може спричинити спазм і посилити біль».

Як позбутися болю? Якими знеболюючими можна скористатися і в якій кількості?

Людмила Шупенюк, гінеколог: Можна сприймати спазмолітики – препарати, сприяють скорочення діяльності матки. Вони усувають спазми гладких м’язів внутрішніх органів, знижують частоту спастичних скорочень. Однак потрібно розуміти, що для кожної жінки необхідно підібрати правильний препарат, який дозволить почуватися комфортно під час критичних днів. Якщо проблема пов’язана з ендометріозом (поширене гінекологічне захворювання) або підвищеною нервовою збудливістю, то одного спазмолітика недостатньо.

Читайте також: ДЛЯ ДУШІ І ТІЛА: 5 ПЕРЕВАГ ПІЛАТЕСУ

Якщо це пов’язано, наприклад, з фізіологічними особливостями, тоді спазмолітичний препарат працюватиме чудово.

Порівняно з тими самими гормональними, нестероїдними протизапальними препаратами, спазмолітики безпечні».

Валерія БурмакВалерія Бурмак, керівник з медичних питань безрецептурного спрямування Санофі в Україні: «Ефективним рішенням при менструальному болю може стати препарат НО-ШПА® Комфорт, який допомагає усунути спазм та пов’язаний з ним менструальний біль. НО-ШПА® Комфорт має потрійну дію для ефективного усунення болю: знижує тонус гладкої мускулатури, покращує кровопостачання тканин та усуває ішемію. Крім того, препарат діє до 8 годин і має сприятливий профіль безпеки».

Чи правда, що біль під час місячних не можна терпіти?

Леся Ковальчук, психолог: «З психологічного погляду велике значення має те, як жінка ставиться до себе, як розуміє себе та своє тіло.

Біль вказує на ту частину в організмі і той аспект у житті, який гаразд. І в той момент, коли ми вирішуємо терпіти біль, ми формуємо жертву.

По суті ми робимо це якістю своєї особистості, рисою характеру та частиною своєї долі. Ми формуємо події, де ми знову підтверджуватимемо собі, що переживати біль – це нормально. Жіноче тіло – це джерело здоров’я та життя, а не болі та страждання!».

Людмила Шупенюк, гінеколог: «Ми маємо розуміти, що таке біль. Біль – це сигнал для організму у тому, що щось гаразд. І тут виникає тривалий спазм. Якщо цей період затягнувся (спазм досить виражений і тканина перебуває у стані гіпоксії – недостатнього кровообігу), він дає сигнал мозку, що треба щось зробити. Ми маємо вирішити проблему, яка є причиною болю. Біль – це сигнал знайти її причину».

Чи можна під час місячних займатись спортом? Це не шкодить здоров’ю?

Людмила Шупенюк, гінеколог: «Моя рекомендація: саме під час менструації можна додати фізичну активність. Помірне фізичне навантаження + розтяжки (заняття йогою, пілатес) можуть дати добрий результат».

Читайте також: Топ-5 асан, з яких варто починати знайомство з йогою 

Чи правда, що сильний біль може з віком піти?

Людмила Шупенюк, гінеколог: «Після народження дитини біль під час менструації (якщо вона первинного характеру) зазвичай стає трохи слабшою. Проте не треба чекати, що біль пройде сам собою. З багатьох причин, які були названі вище, важливо не терпіти біль, а звернутися за перших больових симптомів до гінеколога».

Статті по темі: