Чи можна завагітніти під час місячних, коли з’явилися перші тампони і яке відношення до жіночих критичних днів має Уолт Дісней – ми зібрали найцікавіші факти про таке, здавалося б, повсякденне явище, як менструація.
1. Не всі знають, що завагітніти можна навіть під час місячних, хоч це й малоймовірно. Як правило, овуляція відбувається в середині циклу, але іноді трапляється збій, і вона починається в інший час – незадовго до або відразу після менструації. Крім того, сперматозоїд може жити у матці протягом тижня. Таким чином, за певного збігу обставин вагітність може наступити під час місячних або незабаром після них.
Читайте також: СТОП-ЛИСТ: ЯКІ ПРОЦЕДУРИ НЕ МОЖНА РОБИТИ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ
2. Якщо місячні так і не настали, це не завжди означає, що ви вагітні. Місячні можуть зникнути з різних причин: різка зміна ваги, екстремальні дієти та ціла низка захворювань. Тому краще не відкладати і відразу сходити до лікаря.
3. Водночас на ранніх стадіях вагітності можуть спостерігатись кров’яні виділення. Це називається імплантаційна кровотеча.
4. У період менструації багато жінок відчувають сильне сексуальне збудження. Це відбувається через зниження рівня гормону прогестерону, який має переважну дію на лібідо.
Читайте також: СЕКС-ДРАЙВ: ЯК ПІДВИЩИТИ СВОЄ ЛІБІДО
5. У середньому місячні займають у жінок 3 днів або 500 років життя.
6. Усього кілька століть тому у жінок було близько 160 менструацій за все життя, тому що більшу частину часу вони виношували дітей або годували їх грудьми. З розвитком контрацепції ситуація кардинально змінилася. Перед сучасних жінок припадає понад 450 циклів.
7. У давнину з менструацією було пов’язано безліч забобонів. Стародавні римляни вважали, що жінки, що менструюють, – це темні відьми, які можуть зупиняти град і блискавки, і навіть знищувати врожай.
8. У Середньовіччі європейці вірили, що менструальною кров’ю можна вилікувати проказу. Черниця Хільдегард фон Бінген навіть написала про це медичний трактат.
Читайте також: ВИХІД Є: 5 ПРОДУКТІВ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ БОЛЮ ПІД ЧАС МЕНСТРУАЦІЙ
9. До цього дня деякі народи менструації мають табу. Наприклад, у сільських районах Індії жінки під час місячних що неспроможні готувати їжу, оскільки вони можуть «опоганити».
10. А в Непалі, незважаючи на заборону 2005 року, деякі жінки під час місячних живуть ізольовано у крихітних хатинах із глиняними стінами, бо вважаються нечистими.
11. Стародавні єгиптяни як тампонів використовували папірус, древні греки – шматочок дерева, а древні римляни робили прокладки та тампони із вовни.
12. Сучасні тампони винайшов у 1933 році американський хірург Ерл Хаас, почавши робити їх з бавовни та двох картонних трубок. Він запатентував свій винахід та назвав його Tampax.
13. Перші прокладки з самоклеючою поверхнею з’явилися в 1970-х роках. До цього жінки використовували спеціальний пояс із гудзиками, до якого кріпилися змінні прокладки.
Читайте також: СИНДРОМ ТОКСИЧНОГО ШОКУ: ЩО ЦЕ І ЯК ЙОГО Вчасно розпізнати
14. Менструація буває і в деяких ссавців: мавп, кажанів та слонових землерийок. В інших тварин відбувається цикл тічки. А ось через менопаузу, окрім жінок, проходять лише горбаті кити та слони.
15. У 1946 році компанія Walt Disney зняла навчальний фільм для дітей “Історія менструації”. Його показували у школах під час лекцій, присвячених веденню здорового способу життя. За весь час його переглянуло понад 100 млн. американських школярів.
Фото: Gettyimages, Unsplash