Одні сприймають крепатуру як показник гарного тренування, інші – як сигнал, що вчора перестаралися у тренажерному залі. Розбираємося з фітнес-студією hiitworks, звідки береться крепатура, як із нею боротися і чи варто.
Якщо раніше ви не займалися, будьте готові до крепатури. Будь-яке фізичне навантаження даватиме той самий ефект: пограли в теніс – крепатура, зробили силове тренування – крепатура, пробіжка – теж крепатура. Така реакція організму це нормально. Вона говорить про хімічні та фізичні зміни всередині м’язової тканини. Таким чином, тіло адаптується до навантаження і з часом його реакція буде трохи іншою. Після першого тренування крепатура – нормальне явище, але воно не повинно вам заважати повноцінно рухатися.
Читайте також: НА СТАРТ: 6 ГОЛОВНИХ ПРАВИЛ ДЛЯ НОВИЧКІВ У СПОРТІ
Щоб позбавитися не зовсім приємних відчуттів у м’язах, потрібно трохи часу. Але все-таки полегшити цей період вам допоможуть:
У зв’язку з тим, що крепатура викликає дискомфорт при ходьбі, багато хто намагається якнайменше рухатися. Але насправді чим більше ви сидите, тим довше крепатура буде з вами. Тому краще розім’ятися, рухатися, зробити легку зарядку або просто погуляти пішки.
Хоч крепатура і не найприємніший стан, пропускати наступне тренування не варто. Це лише затягне процес відновлення. Якщо перед тренуванням і після тренування проробляти м’язи масажним ролом, то з жорсткою крепатурою можете попрощатися. А якщо вона і буде, то пройде набагато швидше.
Ефективне тренування та сильна крепатура не мають прямого взаємозв’язку. Ви можете інтенсивно тренуватися, при цьому не відчувати крепатуру. М’язи можуть хворіти через те, що вони отримали стресове навантаження. Але якщо цього немає, не означає, що все тренування пройшло даремно,
– Коментує Ярослав Сойніков, засновник фітнес-студії hiitworks.
Наприклад, під час тренування на гребному тренажері або аеробайку рідко виникає крепатура, з якою б інтенсивністю ви не крутили педалі. А ось після кількох підходів випадів з гантелей біль у м’язах буде відчутним, хоч і навантаження було набагато менше. Це з тим, що м’язи по-різному адаптуються до різних навантажень (різні режими роботи викликають різні процеси адаптації).
Крепатуру можете відчути наступного або через день після силового тренування. А ось після інтервальних – навряд, оскільки вони розраховані на розвиток витривалості. Однак, якщо в інтервальних тренуваннях використовуються стрибкові або силові вправи, то крепатуру можна очікувати.
Читайте також: НА КОГО ПІДПИСАТИСЯ: PLUS-SIZE СПОРТСМЕНКИ, З ЯКИХ ВАРТО БРАТИ ПРИКЛАД
Якщо після силових тренувань у вас немає крепатури, значить, м’язи не відчувають стрес і ви тренуєтеся у зоні комфорту. Але це не сигнал про те, що все погано. Просто наступного разу збільште навантаження.
Можна і не тренуватися до болю у м’язах. Ви можете просто підтримувати м’язи в тонусі, але особливого розвитку для них не отримаєте. Якщо ви задоволені своєю фізичною формою, тоді можете працювати у тому ж режимі. Але якщо у вас є мета наростити м’язи, тоді потрібно міняти навантаження на тренуваннях.
Для багатьох фітнес-ентузіастів крепатура – нагадування, що ти добре потренувався та зробив щось класне для свого тіла. Хоч ми вже й з’ясували, що між крепатурою та ефективністю тренування немає прямого зв’язку, це все-таки приносить психологічне задоволення. Ще крепатура сигналізує про те, що стимул м’язів все ж таки відбувся і при подальшому правильному підході м’язи будуть зміцнюватися.
Крепатура виникає, коли ви розтягуєте м’язи, які раніше не розтягували, або робите рухи, яких раніше не робили. Що ж, вітаємо ви почали досліджувати нові можливості свого тіла. Але буває і так, що крепатура виникає не там, де має бути. Наприклад, після присідань болить не сідничний м’яз, а квадрицепс. Це говорить про те, що під час виконання вправи ви задієте не ті м’язи. Потрібно більше уваги приділити техніці виконання або міняти вправу. Якщо ж ви виконуєте вправи для рук, а болить спина, це сигнал про те, що ви виконуєте їх неправильно. Про це варто сказати тренеру.
Пам’ятайте, що потрібно обов’язково слухати сигнали, які дає тіло, та не перевтомлювати його.