Коли ми говоримо слово “вуглеводи”, то в голові спливають думки про торти, хліб і пасту.
У вуглеводів склалася погана репутація, але ми готові за них заступитись! У минулому дієтологи суворо забороняли тим, хто бореться з зайвою вагою, навіть дивитися на борошняні вироби. Ми спробуємо позбавити вас страху перед вуглеводами і знову повернути їх у ваше меню. Але заради відновлення справедливості маємо сказати, що є серед них і наші вороги. Так, зараз ми говоримо про тебе, цукор! Проблем, які можуть спричинити зловживання солодким, неможливо порахувати. Достатньо того, що воно впливає практично на всі органи та системи.
Зовсім інша справа – складні вуглеводи! Так що не уникайте цільнозернового хліба, зернових культур, фруктів та овочів. Мало того, що вам не варто їх уникати, вам треба обов’язково включати їх у свій раціон для повноцінного функціонування організму.
Отже, що відбувається з вашим тілом, коли ви їсте вуглеводи?
Читайте також: ЛАЙФХАКИ ВІД ФІТНЕС ТРЕНЕРІВ: ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ ДЛЯ ЧУДОВОГО ТІЛА
Ми завжди думали про вуглеводи погано, а все через те, що деякі їхні представники – булочки, тістечка, білий хліб, макарони – справді призводять до набору ваги та проблем зі здоров’ям. Але ви повинні пам’ятати, що вуглеводи бувають прості та складні.
Прості вуглеводи складаються з простих ланцюжків сахаридів, які швидко розщеплюються і потрапляють прямо в кровотік, що провокує стрибок цукру в крові,
— каже дієтолог Кім Ларсон.
Прості вуглеводи та чистий цукор не мають поживних речовин. Мало того, цукор провокує запальні процеси, пов’язані з такими серйозними проблемами, як захворювання серця та рак.
А тепер кілька слів про складні вуглеводи. Як ви вже могли здогадатися, вони складаються з довгих ланцюжків сахаридів, тому вашому тілу потрібно більше часу на їхнє розщеплення. Вони містять мінімальну кількість цукру, зате велику — поживні речовини.
Розщеплення вуглеводів починається ще в ротовій порожнині (не останню роль у цьому відіграють ферменти слини), потім їжа потрапляє шлунок і піддається обробці травними ферментами, а «подорож» закінчується, коли вуглеводи опиняються у найпростішій формі, що глюкозі абсорбується в тонкому кишечнику. Потім глюкоза переміщається в печінку, щоб розподілитись по всьому тілу. Ваші клітини спочатку використовують частину глюкози, яка їм потрібна для енергії, спрямовуючи її м’язам та тканинам. Частина глюкози печінка відправляє в резервуар на випадок непередбачуваної ситуації, а надлишки перетворюються на жир і зберігаються і в печінці, і жирових тканинах. Надлишок цукру шкідливий для нашого організму і може призвести до хронічних захворювань, таких як ожиріння та діабет. Тож будьте обережні і не перегинайте з кількістю вуглеводів.
Читайте також: НАЙКРАЩЕ ВІДМОВИТИСЯ: ЩО НЕ ВАРТО Є НАТОЩАК
Вуглеводи – основне джерело енергії нашого організму.
Глюкоза – це форма цукру, яку використовує наш мозок, – розповідає лікар Кері Глассман. — Нам потрібна певна її кількість, щоб підтримувати метаболічні процеси та мати енергію, щоб робити такі прості речі, як дихати, перетравлювати їжу, бігати, працювати, думати.
Отже, як щодо набору ваги? Звичайно, надлишок всього (включаючи білок та жир) призведе до збільшення ваги. Якщо ви їсте більше калорій, ніж спалюєте, тоді не дивуйтеся, що вага зростає. Проблема в тому, що прості вуглеводи і цукор не дарують почуття ситості, тому їх дійсно легко з’їсти вище за міру. У цій справі дуже важливий баланс та активний спосіб життя.
Коли хтось каже, що урізав кількість вуглеводів, він швидше за все має на увазі хліб і печиво. Насправді ж вуглеводи входять до складу молочних продуктів, фруктів, овочів, зернових. Так що якщо ви їсте банани, боби, яблука, броколі (список можна продовжити), то ви вживаєте в їжу вуглеводи.
Повна відмова від цього корисного елемента – не найкраща ідея. Більше половини денної норми калорій ми маємо отримувати з якісних вуглеводів, про які вже говорили вище. Якщо ми отримуємо в день менше 120 г вуглеводів, то наш мозок не буде працювати повноцінно,
– стверджує Ларсон.
Джерело фото: unsplash.com