Ми продовжуємо розповідати про те, як змінилося життя людей у різних країнах у зв’язку з пандемією COVID-19. Сьогодні про самоізоляцію в Тель-Авіві – одне з найбільших міст Ізраїлю, розповідає Марія Сілаєва.
– Скільки часу вже триває карантин в Ізраїлі?
– Ізраїль досить рано почав вводити запобіжні заходи. 4 березня Міністерство охорони здоров’я випустило рекомендації про те, що всі ізраїльтяни, які повернулися з Німеччини, Швейцарії, Австрії, Італії та Іспанії, повинні залишатися на 14 днів на домашньому карантині. Туристам із цих країн, які не можуть довести можливість дотримання домашнього карантину в’їзд у країну було заборонено, також у країні скасували всі масові заходи.
З 15 березня на карантин офіційно було закрито всі навчальні заклади, ресторани та кафе, спортивні зали та розважальні заклади. Усі, хто може, мають працювати з дому. Стало заборонено збиратися до груп більше 10-ти людей.
Таким чином офіційно карантин в Ізраїлі триває вже 11 днів, але за відчуттями – цілу вічність.
Читайте також: З ПЕРШИХ ВУСТ: ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ У ПІВДЕННІЙ КОРЕЇ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ
– Як саме відбувається режим самоізоляції – які вимоги висуваються до мешканців?
– З 25 березня уряд опублікував жорсткі заходи щодо боротьби з коронавірусом. Наразі заборонено роботу торгових центрів, місць розваг, магазинів, які не торгують товарами першої необхідності. Заборонено проведення заходів та вечірок, відвідування парків, дитячих майданчиків та громадських скверів. Усім працівникам, які все ще повинні приходити на робоче місце, роботодавець зобов’язаний міряти температуру. З температурою понад 38 градусів приходити на роботу заборонено. Також заборонено молитися у молитовних будинках усіх конфесій. Громадський транспорт скорочено на 25%.
На вулицю виходити можна, але лише в радіусі 100 метрів від будинку, у тому числі із собакою. Дозволено виходити з дому для придбання продуктів, медикаментів та товарів першої необхідності, а також для отримання медичної допомоги. У супермаркетах біля кас є маркування на підлозі для людей, щоб усі дотримувалися дистанції. Усі соціальні заходи, такі як весілля, похорон, брит-мила (важлива єврейська традиція, що відбувається на 8-й день життя немовляти – МС) повинні проходити на відкритому повітрі до 20 осіб, дотримуючись дистанції в 2 метри. Доставка їжі, товарів та ін. працює, але кур’єр повинен залишати пакет під дверима. Близький контакт із людьми, які не проживають з вами разом – заборонено. У таксі можна їздити по одному (або з супроводом з медичних причин) на задньому сидінні з відчиненими вікнами. У приватному автомобілі за потреби можуть їздити до двох осіб.
Мешканці однієї квартири, звісно, можуть бути поруч і здійснювати всі дозволені активності разом.
Такий жорсткий режим карантину поки що введено на 7 днів.
– Як місцеві жителі ставляться до режиму карантину і чи дотримуються його? Адже ізраїльтяни, як відомо, досить активні та непосидючі люди.
– Спочатку, коли МОЗ тільки «рекомендувало» не збиратися великими групами і частіше мити руки, ніхто особливо не переживав і не дотримувався цих правил. Початок епідемії співпав зі святом Пурим, це найвеселіше єврейське свято, коли по всій країні гримлять вечірки, люди вбираються в костюми і веселяться з ночі до ранку на вулицях, барах і клубах. Святкування Пуріма цього року тривало 6 днів, оскільки саме свято було з понеділка на вівторок (з 9 по 10 березня) скрізь почали святкувати заздалегідь – увечері у четвер (5 березня). Незважаючи на те, що офіційні міські заходи на честь Пуріма було скасовано, у Тель-Авіві бари та клуби працювали, а люди самі влаштовували вечірки на вулицях по всьому місту.
Зараз у Тель-Авіві тихо та безлюдно. Ще тиждень тому були новини про те, що поліція штрафувала та виганяла з парків та з пляжів людей, які влаштовували там пікніки та збиралися великими компаніями. Але в цілому складається враження, що більшість жителів поважає карантин і дотримується його. У супермаркетах більшість людей у масках та рукавичках, на вулицях в основному лише кур’єри, поліція та люди з собаками.
Читайте також: ОСОБИСТИЙ ДОСВІД: ЯК ПРОХОДИТЬ КАРАНТИН У НІМЕЧЧИНІ
– Який настрій панує у суспільстві? Чи є паніка?
Паніка була, як і скрізь, на самому початку, коли люди почали скуповувати весь туалетний папір та санітайзери. Але всі швидко схаменулися, бо товарів та продуктів вистачає. Загалом, все лише про вірус і кажуть. А якщо не кажуть, то чутно, як хтось слухає про нього новини по радіо чи телевізору. У повітрі витає тривожність, але люди стали явно добрішими і уважнішими один до одного. Також усі переживають із приводу грошей, бо багатьох відправили до «неоплачуваної відпустки», а оренду житла платити якось треба. Але при цьому ізраїльтяни вірять у те, що рано чи пізно це закінчиться, і повторюють як мантру «іг’є бесідер», що означає «все буде добре».
– Чи є в магазинах дефіцит будь-яких товарів?
– Якийсь час я бачила фотографії порожніх прилавків у супермаркетах, але чесно, на своєму досвіді це не відчула. Зараз, коли заходи посилили, у супермаркеті біля мого будинку, наприклад, не було яєць та вегетаріанських шницелів. Але впевнена, що запаси вже поповнили. На касах стоять коробки з антисептиками на продаж, великі та маленькі магазини регулярно поповнюють запаси, жодного дефіциту немає.
– Наскільки доступні експрес-тести на COVID-19?
– В Ізраїлі є місця, де можна пройти експрес-тест у машині як «мак-драйв». Але доступ до них є лише у тих, хто має дозвіл від Міністерства охорони здоров’я. Його отримують люди, які перебувають на карантині, у яких з’явилися симптоми захворювання. Вони повинні описати симптоми лікаря по телефону та заповнити електронний бланк. Після того, як лікар дає дозвіл, людина отримує QR-код, який потрібно відсканувати безпосередньо на місці тестування.
Читайте також: КОРОНАВІРУС У ФРАНЦІЇ ОЧИМИ ФРАНЦУЗА
– Звідки ви волієте отримувати актуальну інформацію про коронавірус у вашій країні?
– Я отримую оновлення щодо ситуації в російськомовному телеграм-каналі «Дежурний по Ізраїлю», також слідкуємо за новинами на івриті на зупинці новини ynet.co.il.
– Чи існує покарання за недотримання карантину і, якщо так, то як виявляють порушників?
– Так, тих, хто не дотримується правил, поліція штрафує. Штрафи від 3 до 5 тисяч шекелів (23 500 – 39 000 гривень – МС). Поліція слідкує за дотриманням умов карантину на вулицях. Також можна повідомити про недотримання кимось карантину телефоном або на сайті Міністерства охорони здоров’я.
– Які соціальні ініціативи та технологічні рішення, спрямовані на боротьбу з вірусом у вашій країні, вразили вас найбільше?
– В Ізраїлі розробили додаток «Щит», який повідомляє, якщо ви знаходилися поряд з кимось, хто хворіє на коронавірус.
– Як ви та ваші близькі проводите час у самоізоляції?
– Так співпало, що ми з моїм хлопцем тільки-но з’їхалися і перебралися в нову квартиру, коли почався карантин. Так що спочатку вся енергія була спрямована на створення затишку та декорування нового будинку. Зараз в основному нас займає Netflix та готування. У мене нарешті з’явився час для читання книг на івриті (вже майже подужала “Маленького принца”), домашні тренування та онлайн-курси. Багато спілкуємося з рідними по телефону та онлайн, познайомилися із сусідами. В цілому, намагаємося максимально отримати користь від цього часу, здається, перший шок пройшов, і ми адаптуємось до нових, сподіваюся, тимчасових реалій.