Закрити
UA
Життя

Книги, які в різні часи були заборонені

Поділись:

Розумом заборону на деякі книги не зрозуміти. 

posts-to-db-Фото 1

Актриса Джин Сіберг із книгою «Над прірвою у житі»

10 липня в Україні можуть заборонити книгу про життя поета та політв’язня Василя Стуса. Ми вирішили згадати, які ще твори в різний час піддавалися цензурі та заборонам у всьому світі. 

Читайте також: В Україні хочуть заборонити книгу про поета Василя Стуса

Якщо ви хочете познайомитись з одним із цих творів, ви можете придбати книгу на сайтах-партнерах Marie Claire. Для цього перейдіть по лінку або просто натисніть на обкладинку. 

«Коханець леді Чаттерлей» Девід Герберт Лоуренс

posts-to-db-Фото 2

купити книгу можна на yakaboo

Вперше роман був опублікований в 1928 році в Італії, але через велику кількість відвертих сцен. Окрім обурення громадськості видавці зіштовхнулися із судовими розглядами. Роман був заборонений у Великій Британії аж до 1960 року, але суд реабілітував його. 

Читайте також: Читаємо важливе: книга “Вона розповіла” про становлення руху #MeToo

Серія про Гаррі Поттера Джоан Роулінг 


posts-to-db-Фото 3

Купити серію можна на yakaboo

Тема магії, порушена у серії книг Джоан Роулінг, подобається не всім. Наприклад, роман заборонено у школах Об’єднаних Арабських Еміратів, а Північній Кореї його можуть видати тільки зараз, через 23 роки після виходу першої частини. Але якщо у першому випадку заборона пов’язана з релігією, то у другому — із цензурою в країні. Трудова партія Кореї та Альянсу письменників, яка має схвалити чи заборонити будь-який твір до друку, нарешті дісталася творів Роулінг і дала їм зелене світло. 

Неоднозначно ставилися до серії романів й у США, у багатьох школах та бібліотеках твори Роулінг були під забороною. Американська Бібліотечна Асоціація назвала ці книги найбільш оспорюваними в XXI.

«Сатанинські вірші» Салман Рушді

posts-to-db-Фото 4

Купити книгу можна на yakaboo

Одна лише назва натякає, що книга, м’яко кажучи, провокаційна, але її зміст викликав ефект бомби, що розірвалася, у світі, особливо в мусульманських країнах. Найшокуючіше, що роман не просто заборонили. За свій витвір Салман Рушді був засуджений до страти, за його вбивство пропонували кілька мільйонів доларів, а уряд Британії взяв письменника під захист. 

Сатанинські вірші були заборонені в Індії, Пакистані, Катарі, Саудівській Аравії, Єгипті, Ірані, Судані, Сомалі і не тільки.  

Читайте також: 10 книг для читання влітку

«Лоліта» Володимир Набоков

posts-to-db-Фото 5

Якщо людина береться за читання «Лоліти», вона, напевно, знає, що варто очікувати від роману, але минулого століття до таких сцен, мабуть, були готові не всі. Роман Набокова був заборонений у ліберальній Франції 50-х років та Великобританії. Ех, цензуро, що ж ти твориш із великими літературними творами! 

«Скотний двір» Джордж Орвелл

posts-to-db-Фото 6

Якщо із забороною на «Лоліту» ще можна посперечатися, то їдка сатира Оруелла мало якого критика та цензора залишить байдужим. «Скотний двір» колись був заборонений в СРСР, а до цього дня не визнаний на Кубі і в Північній Кореї, в Кенії, а також в ОАЕ за зображення свині, що говорить, що суперечить мусульманським цінностям.

Читайте також: Як думки формують нашу реальність (за мотивами книги Джона Кехо «Підсвідомість може все»)

«Над прірвою в житі» Джером Девід Селінджер

posts-to-db-Фото 7

Здавалося б, чим міг нашкодити роман про 16-річного підлітка, що бунтує? За даними Американської бібліотечної асоціації, книга була «улюбленою мішенню для цензорів». 

«Над прірвою у житі» забороняли у штатах Вашингтон, Алабама, Північна Дакота та Флорида, а все через ненормативну лексику та відверті, на думку самих цензорів, сцени.

«Володар кілець» Джон Р. Р. Толкін

posts-to-db-Фото 8

Трилогію Толкіна наздогнала подібна доля, як і Гаррі Поттера. Особливо дивно, що комусь не потрапила магія в книгах автора через те, що сам Толкін був побожним християнином, і багато вчених проводять паралелі між його роботою та християнськими вченнями.