Художній керівник платформи сучасного танцю Totem Крістіна Шишкарьова розповіла про те, що таке танцювальна імпровізація.
Ви виходите на танцпол у розпал корпоративу і танцюєте під популярні ритми запрошеної зірки, ви включаєте в навушниках улюблений трек і пританцьовуєте, поки займаєтеся домашніми справами або дорогою на роботу, ви крутитеся на сонячній галявині в Ботанічному саду… Все це Ваша Імпровізація.
Тож чим відрізняється мистецтво танцювальної імпровізації від перерахованого вище?
Насамперед, наявністю свідомості руху, присутності свідомості нарівні із задоволенням від ритму руху.
Далі, наявністю інтелектуальної складової. Художник-танцівник-імпровізатор не втрачає зв’язку між тілом та розумом. Він одночасно створює контекст руху, усвідомлює його і трансформує.
Читайте також: 4 МІФА ПРО ТАНЦІВНИКІВ, АБО ЧОМУ НАМ ВСІМ ВАРТО ПОВЧИТИСЯ У ТАНЦІВНИХ ЛЮДЕЙ
Танцювальній імпровізації присвячені десятки наукових досліджень та сотні статей, вона довела свої терапевтичні та навіть лікувальні властивості.
Але сьогодні мова піде не про чудо зцілення Ганни Халпрін (раджу все ж таки загуглити і почитати), не про багатогранність танцювально-рухової терапії і вже точно не про чуттєві танці на дискотеці.
В принципі, про танець найменше хочеться говорити, його треба танцювати. Чиста правда тіла, яку нам дарує імпровізація, необхідно відчути на собі і тому ми поділимося з вами простими, але дуже дієвими вправами для індивідуальної практики.
Знадобиться секундомір.
Тілесне завдання: уявіть, що все ваше тіло – це грифель олівця, кожна точка на його поверхні може залишати певний малюнок у навколишньому просторі.
Почніть рухатися і малюйте своїм тілом різні форми, пишіть їм текст, описуйте що бачите в даний момент.
Ментальне завдання: відчуйте поточний час навколо себе та поставте собі завдання танцювати строго певну його кількість. (2, 4, 6, 10 хвилин).
Поставте секундомір на початку імпровізації та вимкніть його в кінці.
Зверніть увагу на те, чи відповідає ваше внутрішнє відчуття часу, що реально минуло.
Які тілесні завдання час розтягують, а які стискають?
Читайте також: КОЛУМНІСТ MARIE CLAIRE ПОЛІНА БУЛАТ ПРО ТЕ, ЯК КОХАТИСЯ В БАЛЕТ
Тілесне завдання: уявіть, що ви можете кистями та ступнями керувати простором навколо вас.
Почніть рух. Переставляйте меблі, деформуйте стіни, піднімайте стелю і т.д.
Ментальне завдання: зберігайте геометрію руху у вашому тілі таким чином, щоб вона збігалася з вигинами та площинами навколишнього простору.
Тілесне завдання: уявіть собі, що ваше тіло розкреслено на клітини (як шкільний зошит), та якщо з довкілля у вас потрапляють тонкі світлові промені. Почніть рух і «приймайте» однією клітиною ці промені, а випускайте з іншого.
Ментальне завдання: аналізувати слід, який промінь «залишає» всередині тіла.
На виконання кожної вправи вам знадобиться не менше 10 хвилин, і дуже важливо для повноти проживання проговорити собі або комусь отриманий досвід після закінчення вправи.
Важливо пам’ятати, що ваша імпровізація не може бути неправильною або красивою. Не оцінюйте її із цих позицій. Єдине, що ви можете пред’явити собі, це лише те, наскільки глибоко ви були занурені в завдання, чи відволікалися на щось, що її не стосується, чи фокус уваги втрачали. Це лише момент аналізу, рефлексії та привід для того, щоб повторити цей досвід у якіснішому вигляді.
Ми дуже сподіваємося, що ці вправи виявляться вам корисними і ви не просто прочитаєте їх, а й почнете діяти.
Прямо зараз!