Полегшити собі перехід на бік «жайворонків» можна, застосувавши насправді кілька порад.
Якщо підйоми о 7-й ранку вам ненависні, це не означає, що ви не в змозі прокидатися рано. Починати свій день на світанку зможе кожен. Так стверджує Крістофер Уінтер, доктор медичних наук, сертифікований лікар у галузі неврології та сну. Про способи настроїти свій організм на ранні підйоми він розповів у своєму інтерв’ю журналу The American Journal of Medicine.
Він може стати одним з кращих способів, який допоможе переключитися на режим «жайворонка». Звичка виходити на пробіжку вранці вимагатиме часу та деяких зусиль над собою, але подібне навантаження на початку дня з часом виробить умовний рефлекс організму, і ви увійдете у потрібний ритм.
Якщо людина прокидається в той самий час кожен день, снідає, а потім займається в тренажерному залі, його тіло починає ясно розуміти, що день почався і організм повинен приходити в активність,
— каже доктор Крістофер Вінтер.
Щоб змусити себе рано піднятися з ліжка, невролог радить створити особисті мотиватори, наприклад, домовленість із подругою про спільні тренування або оплачений абонемент до спортзалу. І те, й інше добре дисциплінує «жайворонків» і змушує підлаштовуватися під свій новий графік. Як нагороду за свої «подвиги» ви можете побалувати себе порцією кави або ягідної смузі в улюбленому кафе після тренування.
Якщо досі ваш ранок був сумбурним і часом навіть нервовим, настав час це змінити. Подумайте, якими речами ви хотіли б наповнити ранковий час перед тим, як вирушити на роботу, і негайно реалізуйте їх. Вилазка на сніданок з компанією подруг, перегляд ранкового шоу, заняття йогою або медитація – варіантів для ранкового проведення часу дуже багато. Головне – вибрати свій ідеальний сценарій, який простимулює ваші підйоми раніше, ніж звичайно.
Ви лягли спати рано, а прокинутися вранці у вас все одно вийшло насилу? Так відбувається через те, що організм прокидається в розпал найглибшої фази сну. Доктор Крістофер Уінтер рекомендує самостійно регулювати час догляду до сну та підйому, щоб налагодити свій режим. Спочатку необхідно визначитися з часом підйому. Якщо ви плануєте прокинутися о 6-й ранку, значить, лягти спати вам можна о пів на одинадцяту або опівночі. «6-8 годин – оптимальний час для сну будь-якої людини. Це лише справа звички та дисципліни», – заявляє доктор Уінтер.
Для людей, які прокидаються в освітленій кімнаті, ранні підйоми не складають труднощів. Уінтер пояснює це тим, що рівень кортизолу (гормону сну) в їхньому організмі помітно нижчий, що свідчить про те, що він готовий до пробудження. Лікар посилається на дослідження, проведені Центром вивчення світла при Політехнічному інституті Ренсселера в Нью-Йорку (The Lighting Research Center). У ході експериментів з’ясувалося, що блакитний колір здатний «пробуджувати» організм людини, знижуючи рівень кортизолу на 70%.
Найпоширенішим і найдоступнішим джерелом блакитного кольору є лампи холодного білого кольору, які забезпечують приміщення природним світлом. Особливо важливо забезпечити приміщення білим світлом у зимовий час, коли нічна фаза доби дуже коротка. Так, варто подбати про встановлення білих ламп у будинку і, почувши будильник рано вранці, не лінується і піднятися з ліжка, включити світло і почати свій день із задоволенням.
Цілком імовірно, що як тільки ви вирішите собі встановити новий режим дня, ваше оточення почне саботувати ваші прагнення. Наприклад, друзі затіють вечірку на ніч дивлячись або запросять у кіно на пізній сеанс, і ваш план вчасно лягти спати впаде в ту ж годину. Зрозуміло, відмовлятися від бажаних розваг не варто. У таких випадках, незважаючи ні на що, мотивуйте себе піднятися у запланований час. Ви завжди можете подрімати пізніше – найкраще між 12 і 16 годинами дня, коли рівень працездатності організму знижується. Головне, щоб денний сон не займав більше ніж півгодини. Інакше в кінцевому підсумку ви почуватиметеся ще гірше, ніж до сну.
Фото: Istockimages, unsplash.com