А ви знали, що гормони – це хімічні посланці у нашому організмі?
Вироблювані ендокринними залозами – наднирковими залозами, щитовидною залозою, підшлунковою залозою та яєчниками (у чоловіків – яєчками) – гормони виконують важливі функції: попереджають про проблеми і передають повідомлення по всьому тілу.
Але багато речей готові кинути виклик вашій ендокринній системі, що в результаті може призвести до дисбалансу гормонів. Виявлення та виправлення цих відхилень на ранній стадії допомагає підтримувати здоров’я та запобігає виникненню хронічних захворювань.
Як дізнатися, чи є у вас симптоми гормонального дисбалансу? Ось сім основних сигналів організму про те, що у вас проблеми із гормонами:
Всі ми втомлюємося, але якщо вашу втому можна вилікувати повноцінним сном, якісним відпочинком та правильним харчуванням, то все гаразд. Якщо ж ви відчуваєте, що докладаєте всіх зусиль для усунення цієї проблеми, але вона нікуди не йде, тоді задумайтеся, чи все гаразд із вашими гормонами. Втома надниркових залоз та гіпотиреоз (нестача в організмі гормонів щитовидної залози) є більш поширеними захворюваннями, ніж ви думаєте.
Не варто думати, що “все тільки в моїй голові”. Нейроендокринологія – це вивчення тісного взаємозв’язку нейротрансмітерів або хімічних посланців мозку та гормонів. Надмірна стимуляція надниркових залоз через стрес, якому ми зазнаємо щодня, перетворилася на тиху епідемію. Кортизол і норадреналін, що виробляються та виділяються наднирковими залозами, часто лежать в основі почуттів, які ви можете сприймати як тривожність або занепокоєння.
Читайте також: ЯК УРЕГУЛЮВАТИ РІВЕНЬ ГОРМОНІВ ПРИРОДНИМ ШЛЯХОМ
Чому так багато людей борються із коливаннями ваги? Чому цифри на терезах не тішать, адже ви буквально голодуєте та живете у тренажерному залі? Так саме тому. Тіло сприймає ваші спроби схуднути як стрес. І коли організм відчуває стрес, він виробляє більше кортизолу. Кортизол велить вашому тілу утримувати жир, тому що це чудовий спосіб накопичення енергії.
Є багато причин, що призводять до проблем зі сном. Але якщо безсоння стало для вас чимось хронічним і незмінним, тоді швидше за все ми маємо справу з гормональним дисбалансом. Мелатонін, який ще називають гормоном сну, виділяється шишковидною залозою у мозку. Як гормон він тісно пов’язаний і залежить від інших гормонів. А тепер уявіть, ніби всі вони фігури на шахівниці. Якщо ви переміщаєте одну з них, це впливає на решту, тому фігури-гормони повинні рухатися тільки в певному порядку. Якщо цей порядок порушено (як результат – проблеми зі сном), зверніться до фахівця.
А ви знали, що у кишечнику більше нейротрансмітерів, ніж у мозку? Тому не дивно, що людей, які страждають від тривожності та депресії, насамперед непокоїть саме кишечник. Гормони також впливають на функції цього органу травлення, наприклад, мікробіом — бактеріальну систему в кишечнику. Дисбаланс гормонів може призвести до дисбалансу в бактеріальних колоніях, що має прямий зв’язок з однією з найнеприємніших хвороб – синдром подразненого кишечника.
Зовнішній вигляд і здоров’я шкіри і волосся безпосередньо пов’язані з гормонами. Наприклад, порушення в роботі щитовидної залози можуть викликати сухість волосся або шкіри, витончення і випадання волосся або ламкість нігтів.
Читайте також: ЯК ГОРМОНИ ВПЛИВАЮТЬ НА НАШУ ШКІРУ В РІЗНОМУ ВІКУ
Як чоловіки, так і жінки схильні до порушень, пов’язаних з їх статевими гормонами. У представників обох статей відносно рівнозначні рівні естрогену, прогестерону, DHEA та тестостерону. Жінки, які стикаються з нерегулярною менструацією (критичні дні занадто довгі або занадто короткі, непередбачувані, з сильною кровотечею або спазмами тощо), чіткіше демонструють відхилення, які відбуваються як, кількість або функція їх статевих гормонів. І хоча жінки мають більш очевидний показник дисбалансу гормонів, обидві статі можуть відчувати сексуальну дисфункцію або проблеми з лібідо.
Серед природних способів, які допоможуть збалансувати гормони, ми хотіли б виділити чотири: 1) правильне харчування з великою кількістю корисних жирів; 2) повноцінний сон; 3) прийом адаптогенних трав (ашвагандха, родіолу, маку); 4) курс вітамінів та добавок. Але найдієвіший і найнадійніший спосіб – це похід до лікаря, який зможе оцінити вашу ситуацію та підібрати правильне лікування.
Джерело фото: unsplash.com