Закрити
UA
Что нам стоит знать о кашле
Краса

Що нам варто знати про кашль

Поділись:

Зима – це сезон кашлю, нежиті та високої температури. 

кашель це

Що таке кашель?

Кашель – це автоматичний рефлекс для очищення та захисту дихальних шляхів.

Дратувати дихальні шляхи і викликати в нас кашель можуть багато речей, наприклад, дим, хімікати та їжа, що застрягла в стравоході. Кашель також є симптомом хронічних захворювань грудної клітки, таких як астма та хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ).

Цей «рефлекс» також може бути симптомом ще більш серйозних захворювань, у тому числі раку легенів. Оскільки причин кашлю може бути дуже багато, важливо розуміти, які симптоми не варто ігнорувати і коли слід здатися лікарю.

Найпростіший спосіб пояснити причину кашлю – це виміряти тривалість. 

Читайте також: ЩО Є І ПИТИ, КОЛИ БОЛИТЬ ГОРЛО

1. Кашель триває до трьох тижнів

Інфекції верхніх дихальних шляхів: близько 80-90% ІВДП спричинені вірусними інфекціями. Кашель пов’язаний із типовими симптомами застуди, включаючи закладений ніс/нежить, біль у горлі, підвищену температуру, головний біль та втому.

Інфекції нижніх дихальних шляхів: ІНДП менш поширені, ніж ІВДП, і є серйознішими. Вони можуть слідувати за ІВДП, коли «застуда осідає», або можуть виникати незалежним шляхом. Інфекції нижніх дихальних шляхів можуть бути викликані вірусами, бактеріями чи грибком. 

Читайте також: 7 НЕБАНАЛЬНИХ СПОСОБІВ ЗБЕРЕГТИ СЕБЕ ВІД ПРОСТУДИ, ЯКЩО ВИ ПРОМЕРЗЛИ

кашель причини

2. Кашель триває понад три тижні

Астма та ХОЗЛ. Обидва ці хронічні респіраторні захворювання мають однакові симптоми: кашель, хрипи та задишку. Ключова різниця між ними полягає в тому, що астма оборотна (симптоми можуть зникнути, коли тригер буде видалено, а лікування ефективно). Хронічна обструктивна хвороба легень, з іншого боку, є прогресуючим захворюванням. ХОЗЛ, як правило, викликана курінням.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Часта, не респіраторна причина кашлю. ГЕРХ характеризується закиданням вмісту шлунка в стравохід, який може торкнутися і дихальних шляхів, викликаючи кашель.

Постназальний синдром. Ще одна поширена причина кашлю. Це відбувається, коли слиз затікає з носа в задню частину горла та викликає кашель. Є багато тригерів, які провокують велике виробництво слизу, включаючи алергію, інфекцію та назальні поліпи.

Дратівливі речовини. Хімічне подразнення дихальних шляхів може призвести до хронічного кашлю. Класичними причинами є сигаретний дим та хімічні пари. Це особливо часто зустрічається у людей, які працюють на фабриках чи заводах, які використовують на виробництві хімікати.

Ліки. Деякі ліки можуть викликати хронічний кашель. Препарати від кров’яного тиску та засоби, що інгібують ангіотензинперетворюючий фермент, є стандартними причинами.

кашель як зупинити

Коли слід турбуватися?

Кашель також може бути симптомом серйозніших захворювань, таких як рак легенів. Ось список симптомів, які викликають побоювання і мають бути негайно обстежені фахівцем:

  • кашель із кров’ю,

  • біль у грудях,

  • задишка,

  • втрата ваги,

  • лихоманка,

  • посилене потовиділення,

  • постійний кашель та кашель, що не реагує на лікування.

Читайте також: 8 ЗИМОВИХ ФРУКТІВ ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ

Як лікувати кашель?

Лікування кашлю залежить від першопричини. За більшості вірусних інфекцій кашель проходить сам собою. Антибіотики ефективні лише проти бактеріальних інфекцій. Оскільки більшість респіраторних інфекцій викликані вірусами, прості методи лікування можуть допомогти вашому організму боротися з ним самостійно та природним шляхом. Ці методи включають парацетамол, ібупрофен, гарячий чай з медом та лимоном, сон та здорове харчування.

Астма і ХОЗЛ потребують спеціалізованого лікування, що включає інгалятори, які допомагають позбутися загострень та розвитку неприємних симптомів. Рефлюксний кашель буде усунений шляхом лікування основної причини – гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Інші причини кашлю вимагають складних медикаментозних рішень, які можуть прийняти лише лікарі. 

Якою б не була причина кашлю, є базові методи самодопомоги:

1) якщо ви курите, зменшіть кількість сигарет або відмовтеся від них зовсім;

2) уникайте тригерів, яких ви чутливі (наприклад, хімічні речовини чи алергени);

3) більше відпочивайте;

4) займайтеся спортом;

5) правильно харчуйтеся.

Кашель є найпоширенішим симптомом, який може бути частиною широкого спектру основних медичних проблем. Якщо у вас чи вашій сім’ї спостерігається кашель, що триває більше трьох тижнів, або будь-який із симптомів розділу «Коли потрібно турбуватися?» зверніться по допомогу до лікаря. 

Джерело фото: unsplash.com