Які маніпуляції у кабінеті лікаря, а також щітки та пасти сподобаються вашій зубній емалі, намагалася з'ясувати Ганна Кондратенко.Она - найміцніша тканина організму і за міцністю поступається лише алмазу, хоча готова подолати і зі сталлю. Йдеться про зубну емалі. Ця тверда субстанція, що складається з мінералів, надійно захищає зуби від пошкоджень. Подумати лише: 99% всього кальцію організм віддає саме їй! Незважаючи на це, емаль досить вразлива.
На щастя, підхід до цієї примхливої жінки знайти можна. Які прогресивні стоматологічні технології та домашні процедури допоможуть зубній емалі залишатися непорушною та сяючою? Із цими питаннями я звернулася до стоматологів.
Читайте також: ТОП-5 ГОРМОНІВ МОЛОДОСТІ, ЯКІ ЗБЕРІТЬ КРАСУ НА ДОВГІ РОКИ
Бойовий мінерал
Як не дивно, але головним агресором щодо зубної емалі виступає ротова порожнина, а вірніше те, що туди потрапляє, - різні хімічні речовини, а також хвороботворні мікроорганізми, що розвиваються внаслідок неправильного догляду. Правильний рН ротової порожнини коливається не більше 5,6-7,6. При зниженні показника до 4,5 емаль починає втрачати мінерали та руйнується.
«У нормі наш організм сам може відновлювати емаль, що втратила мінерали. І допомагає у цьому слина – захисна система, створена природою. Вона змиває залишки їжі та бактерії із зубів, омиває їх іонами кальцію та фтору, які проникають в емаль та заповнюють втрачені структури. Але, на жаль, компенсаторний механізм ремінералізації не завжди спрацьовує на всі 100%», – пояснює Олександр Куречко, завідувач відділення ортопедичної стоматології столичного Клініко-діагностичного центру.
Читайте також: СТОП-ЛИСТ: ЩО НЕ ВАРТО РОБИТИ ЗІ СВОЇМИ ЗУБАМИ
Коли відбуваються такі збої, спрацьовують «сигнали» – наприклад, зуби стають чутливими до холодного та гарячого, реагуючи гострим болем на найменші дотики. І якщо з цією проблемою ви наважитеся переступити поріг стоматологічного кабінету, ймовірно, вам запропонують одну з процедур із заповнення втрачених мінералів.
Найбільш ефективний і поширений спосіб - глибоке фторування.
Завдяки спеціальному реактиву, що запечатує, який лікар наносить на поверхню зуба, міцність емалі зростає приблизно в десять разів. Швидко та безболісно. Фторування дає відстрочення карієсу та руйнування зубів, закриваючи дрібні тріщини на емалі та створюючи захисний шар із мінеральних сполук. Як профілактика його достатньо робити один-два рази на рік і в обов'язковому порядку - після чищення, відбілювання або зняття брекет-системи.
Лікар може виготовити індивідуальну знімну капу, яка наповнюється гелем, збагаченим мінералами, і фіксується на зубах будинку самостійно - приблизно раз на два місяці, всього п'ять процедур тривалістю 15-20 хвилин. Є варіант ще простіше: наносити ремінералізуючу пасту перед сном на зуби. «Зазначу, що фторування має проводитися лише під контролем лікаря-стоматолога, тому що при надмірному накопиченні фтор дуже токсичний і може спричинити серйозні ускладнення», – попереджає Олександр Куречко.
Без плям
Чутливість, на жаль, не єдина біда для нашої емалі. Іноді її поверхня стає пористою, у ньому з'являються матові плями. Візит до лікаря краще не відкладати. "Відкриті пори на поверхні емалі - своєрідні "ворота" для входу руйнівних кислот і виходу мінеральних речовин", - пояснює столичний лікар-стоматолог загальної практики Сергій Харитонов. Такий стан справ загрожує карієсом.
При думці про бормашину підкошуються колінки? Спокій! Позбутися карієсу, якщо він ще не залишив межі емалі, можна без свердління. Наука подарувала новий гуманний спосіб позбавлення цієї напасті – інфільтрацію.
Читайте також: БІЛИМ БІЛО: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПЕРЕД ПРОЦЕДУРОЮ
У чому її суть? Спеціальна речовина (насправді – суміш синтетичних смол) буквально запечатує пори емалі, позбавляючи каріозних плям. Переваги очевидні: можна надовго відкласти постановку пломб, продовжити термін служби зуба, який до того ж набуває естетично здорового вигляду, і зупинити розвиток карієсу. Не варто забувати і про чищення зубів двічі на рік.
Тільки тут слід пам'ятати: ультразвукова чистка дробить такі відкладення, як камінь, а технологія Air Flow, коли під тиском подається струмінь повітря, води та дрібнодисперсного порошку, зчищає наліт.
Після гігієнічного чищення зуби виблискують і набувають природної білизни.
Доки всі вдома
Тепер про домашній інструментарій. У звичному для нас вигляді зубна щітка та паста були винайдені майже одночасно – на початку позаминулого сторіччя. Сьогодні це сімейство таке велике, що мимоволі губишся при виборі. Тому при покупці цих предметів першої стоматологічної необхідності слід пам'ятати низку нюансів.
Щітки самих немислимих змін - часто лише рекламний трюк. За моїми спостереженнями, найефективніша звичайна щітка з однорівневою щетиною. І що більше щетинок, то краще вони очищають, не травмуючи ясна», – ділиться досвідом Сергій Харитонов.
Електричні щітки, Що володіють різними режимами чищення та безліччю насадок, лікарі одностайно визнають вкрай корисним винаходом людства. «Головка у електричної щітки зазвичай менша, і нею легше дістатися найбільш важкодоступних місць. Правду кажучи, від електричних щіток я в захваті! – зізнається Сергій Харитонов. «Також завдяки обертальним рухам при чищенні менше стирається емаль», – підтримує колегу Куречко.
Пам'ятайте: ваші зуби люблять викидають рухи щітки – від ясна до їхнього краю.
Читайте також: 7 СЕКРЕТНИХ ТЕХНІК МАКІЯЖУ: ВИПРАВЛЯЄМО НЕДОЛІКИ ОСОБИ
Декілька слів про пастів. Вони можуть містити багато корисних мікроелементів, але ці речовини, затримуючись на емалі від сили пару хвилин, мають мінімум лікувального ефекту. "Підбір зубної пасти - справа індивідуальна, як і проникність зубної емалі, і мікрофлора ротової порожнини", - пояснює Сергій Харитонов. І найбюджетніший засіб гігієни може не поступатися «колегі» з екстрактом органічних стебел бамбука та плодів гранату.
Чи можна визначити, що зубна паста вам личить? У Сергія Харитонова є перевірений спосіб: «Припустимо, вранці ви почистили зуби, вдень перекусили і до самого вечора обходилися без щітки. Проведіть наприкінці дня по зубах язиком: якщо відчуття нальоту – паста “ваша”».
Підручні засоби
Без допоміжних засобів гігієни не обійтись. Наприклад, після закінчення трапези. «Я рекомендую використовувати ополіскувач після кожного прийому їжі, коли почистити зуби пастою і щіткою неможливо. Його можна тримати на роботі чи у сумочці», – радить Куречко.
Зубна нитка, або флосс, - теж необхідна деталь у догляді, що відкриває доступ до найпотаємніших куточків скупчення їжі. Головне, щоб вона була тонка та еластична і не травмувала ясна.
Ще не придбали іригатором? Ось це справді диво-прилад із вбудованим резервуаром для води! Завдяки пульсуючого натиску він не тільки начисто позбавляє порожнину рота від залишків їжі, але й влаштовує ясна справжній гідромасаж і буквально вибиває наліт з емалі. Замість води в нього можна помістити відвари із трав або спеціальні розчини. Існують і портативні аналоги, зручні у дорозі.
Ті, хто освоїв цю іригаційну систему, запевняють, що раніше навіть не мали поняття про ефективне чищення зубів. І насамкінець про лікарські табу. У жодному разі не можна чистити зуби содою або активованим вугіллям (так-так, багато хто досі проводять такі експерименти), без особливої потреби вдаватися до зубного порошку і занадто жорстких щіток, а також надмірно захоплюватися зубними пастами з фтором, триклозаном і хлоргексидином, відбілюючими пілінгами - мікростирання емалі в останньому випадку неминуче. "Отримавши короткостроковий результат, ви назавжди зіпсуєте свою емаль", - підсумовує Куречко.