Літо, безумовно, час веселий вечірок, цікавих заходів та зустрічей з друзями. Невже у розпал такого періоду можна обійтися без коктейлю? Запитань є багато, але помилятися не варто.
Зміст:
Багато хто вважає, що алкоголь у холодному вигляді добре вгамує спрагу, але чи так це? Ми розповідаємо, що краще пити та як правильно вживати алкоголь влітку.
Читайте також: ПИТИ НЕ МОЖНА ЗАБУТИ: ЯК АЛКОГОЛЬ ВПЛИВАЄ НА ЖІНОЧУ КРАСУ
Звісно, більшість із нас знає, що вживання алкоголю у спекотні дні — не найкраща ідея. Обидва ці фактори самі по собі можуть бути небезпечними для організму і виявитися згубними. Високі температури викликають підвищену секрецію поту, що призводить до зневоднення та втрати електролітів, ущільнення крові, порушення водно-електролітного балансу та підвищеного ризику тромбозу. Аналогічний ефект викликає алкоголь, який, інгібуючи секрецію гормону вазопресину (відповідального за розсмоктування води), посилює зневоднення на організм.
Етанол, що міститься в алкогольних напоях, також викликає зниження рівня цукру в крові (збільшує ризик гіпоглікемії) та розширення кровоносних судин, які у спеку вже мають більший діаметр. Це, у свою чергу, може призвести до небезпечних коливань артеріального тиску та порушень серцевого ритму. Гримуча суміш алкоголю та сонячного світла також збільшує ризик сонячного удару, який може бути небезпечним для життя.
Отже, як високі температури, так і вживання алкоголю дуже несприятливо впливають на організм, і поєднання обох факторів посилює цей ефект, збільшуючи ризик зневоднення, порушення електролітного обміну та зміни ритму серця. Тому пити варто розумно, знаючи, чим це може обернутися.
З правилами вживання алкоголю в спеку ознайомитися все ж таки варто. Але гарантувати запобігання небезпечним ускладненням вони не зможуть.
Щоб знизити ризик шкідливого впливу алкоголю в спеку, ми зібрали кілька порад, які допоможуть вам пити правильно.
Читайте також: СПОРТ І АЛКОГОЛЬ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ І ЧОГО УТІГАТИ
Трапляється, що вживання алкоголю пригнічує або зменшує апетит, що вже ослаблений переважною спекою. Коли ми п’ємо напої, слід пам’ятати про забезпечення організму енергією, необхідною для метаболізму. Вживання алкоголю «натщесерце» також призведе до того, що він всмоктуватиметься швидше і надаватиме більшого негативного впливу.
Влітку набагато зручніше поповнити свій баланс води у процесі вживання алкоголю. Ми зібрали кілька продуктів, які допоможуть організму пережити алкогольний стрес.
цитрусові — особливо багаті на вітамін С, дефіцит яких викликаний дегідратуючим дією алкоголю і пов’язаної з цим втратою водорозчинних вітамінів. Вітамін С як важливий антиоксидант також сприяє процесам детоксикації організму.
Читайте також: ПОХМІЛЬНИЙ СИНДРОМ: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ «ПЕРЕБРАЛИ ЗАЛИШНЬОГО»
інші фрукти — фруктоза, що міститься в них, прискорює метаболізм алкоголю і його поширення на менш токсичні сполуки. Виберіть ті, які також багаті на калій (наприклад, банани) або мають високий вміст води (наприклад, кавун), що допоможе вам заповнити втрату рідини.
Супи – легкі та низькокалорійні, не тільки допоможуть заповнити втрату рідини, але також відносно легко засвоюватись і не дратувати шлунок. Варто додати дрібку солі в суп (якщо немає інших протипоказань для здоров’я і немає гіпертонії), що доповнюватиме втрату натрію в спеку.
Також велику увагу варто звернути на продукти, багаті магнієм. У високому вмісті магній зустрічається у горіхах, какао чи шоколаді. Тобто в продуктах, які ми щодня вживаємо як перекушування. Цей мінеральний інгредієнт відповідає за скорочення м’язів, у тому числі серцевого м’яза, і його дефіцит може спричинити аритмію та серцеву провідність.
Як згадувалося раніше, алкоголь та тепло викликають підвищене виведення води з організму, збільшуючи ризик зневоднення. Тому відновлення втраченої рідини та врахування необхідності збільшення її кількості є пріоритетом у спекотні літні дні, особливо ті, для яких ми п’ємо додаткові напої. Підвищений попит на Н2О найкраще задовольнити негазованою мінеральною водою — переважно з високим ступенем мінералізації, багатим магнієм, калієм та кальцієм. Пийте часто і маленькими ковтками, навіть якщо ви не відчуваєте сильної спраги. Додайте шматочок лимона в склянку – він дасть вам додаткову порцію вітаміну С. Якщо ви оберете воду з низьким вмістом натрію, можете додати щіпку гімалайської солі, щоб компенсувати втрату натрію.
Томатний, апельсиновий або шипшинний сік – як джерело вітаміну С, фруктози і калію, які, як уже згадувалося, покращать метаболізм алкоголю і заповнять недоліки, спричинені його споживанням.
Також варто згадати, що рекомендується відмовитися від вживання міцної кави, чаю, підсолоджених та енергетичних напоїв, які не тільки надають легку зневоднювальну дію, але також можуть впливати на артеріальний тиск та серцевий ритм.