Зелений порошок, який усі називають чаєм, зараз не новинка. Багато хто чув про чай матчу і навіть пробував його. Ми дізналися більш детально, звідки він родом і які корисні властивості має. У всьому цьому нам допомогла розібратися Марина Аксьонова – співвласниця чайного магазину та експерт з теми японського чаю.
Насправді я п’ю зелений чай у величезних кількостях із самого дитинства. Кілька разів я навіть намагалася розібратися в китайському чаї, проте далеко це ніколи не заходило, та я і зараз віддаю перевагу Японії. Чай для мене завжди був звичайним повсякденним напоєм, у мене й думок не було займатися ним професійно та ще й мати чайний бізнес. Але всесвіт вирішив за мене.
Кілька років тому я дуже хотіла створити свій бізнес і придивлялася до різних новомодних тенденцій у любителів здорового харчування, тоді я дізналася про існування чаю матчу, проаналізувала попит і вирішила, що потрібно терміново везти такий чай в Україну.
Тоді і народився сайт Matchati, на якому продавався чай для приготування заповітного матчу-латте чи корисних десертів. Чесно кажучи, я тоді навіть не думала, що продаю чай, для мене це був бізнес з продажу суперфудів. Сама я не могла розділити захоплення своїх покупців, тому що не любила матч-латте, та й корисні рецепти мене ніколи не цікавили.
Загалом мене все влаштовувало, покупці були задоволені, а справи стрімко йшли вгору. Доки … я не спробувала крутий японський матчу в чистому вигляді. Я була в шоці, адже це колосально відрізнялося від того, що продаю я, а ще мені дійсно дуже сподобався цей напій! У цей момент все перевернулося з ніг на голову і мені захотілося ділитися цим досвідом та смаком з іншими.
У пошуках найкращого постачальника я протестувала понад 200 різних сортів матчу з різних регіонів Японії та відібрала 6 сортів. Паралельно з цим я відкрила для себе світ японських листових чаїв і щільно на них підсіла, особливо на чай Гекуро, який я досі п’ю щодня.
Отак випадково я прийшла до того, що мені дійсно подобається. Зараз я беру участь у світових чайних чемпіонатах, проводжу лекції, вивчаю японську мову та мистецтво чайної церемонії, а головне, ділюся зі світом лише тим, що мені самій подобається і це круто!
Мода на чай матчу, а точніше на матчі-латті прийшла до нас з Америки, завдяки всесвітній мережі кав’ярень Starbucks та деяким голлівудським зіркам. Там матчу досить швидко став дуже популярним напоєм та миттєво завоював серця всіх любителів здорового способу життя. Він допомагав отримати заряд бадьорості не лише без шкоди для організму, але ще й із величезною користю для нього. До нас же тренд на матчі дійшов лише за пару років і любителі здорового харчування його теж швидко підхопили.
Сам чай Матча був вигаданий у стародавньому Китаї, а вдосконалений і донесений до наших часів уже в Японії. Якраз у цьому й причина того, що китайський матч незрівнянно гірший за японський.
Матча – є найкориснішим у світі чаєм. По-перше, цей чай – лідер серед усіх продуктів та напоїв за кількістю антиоксидантів, це ті речовини, які уповільнюють процеси старіння в організмі, покращують метаболізм та запобігають поширенню хвороботворних інфекцій. А по-друге — цей чай містить у собі величезну кількість амінокислоти L-теаніну, яка є природним антидепресантом, розслаблює тіло, підвищує концентрацію та позитивно впливає на мозкову активність та покращує настрій.
У матчі міститься дуже багато кофеїну. Однак кофеїн у чаї завжди йде в парі з таніном, завдяки якому він довше всмоктується в організм і швидше виводиться. Виходить чай бадьорить так само, як і кава, при цьому не викликає стрибків тиску та будь-яких проблем зі здоров’ям. Робить все м’яко та ніжно, а тонізує на весь день. Не викликає залежності, почуття скасування, сонливості та роздратування.
Для приготування матчу використовуються спеціальні аксесуари: мірна ложечка Часаку, бамбуковий віночок Часен та широка чаша Чаван.
Щоб приготувати матчі на воді необхідно насипати в чашу 2 ложечки Часаку (1,5-2 г чаю), налити 60-80 мл води температурою близько 80’С і активно збити за допомогою віночка Часен. Готовий напій повинен вийти без грудочок, з однорідною пінкою на поверхні та приємною текстурою. У Японії матчу прийнято пити в три з половиною ковтки прямо із Чавана.
Щоб приготувати матч-латте потрібно зробити те саме, але взяти поменше води, приблизно 25-35мл і окремо підгоріти і збити 100-150 мл рослинного молока. Найсмачніше виходить на кокосовому, вівсяному чи соєвому молоці, а також на апельсиновому фреші, грейпфрутовому тоніку і навіть на підсолодженому березовому соку.
Матча – дуже корисний, але інтенсивний та хімічно активний чай, тому його категорично не можна пити на голодний шлунок. Вранці бажано поснідати, а якщо давно не їли – з’їсти перед матчем якийсь десерт чи закуску, наприклад, сушений манго, фініки, шоколад чи сечі. Виняток може становити хіба що матч-латте. Але знову ж таки, дивіться за своїм станом, я, наприклад, завжди перед матчем десерт.
Все залежить від цілей. Якщо ви п’єте матч у чистому вигляді, то вам однозначно потрібен церемоніальний матч. У нашій лінійці рекомендую починати зі знайомства з сортами Kotobuki та Ikigai, а потім за бажанням іноді балувати свої смакові рецептори більш елітними сортами.
Якщо ж ви хочете готувати десерти, робити напої або додавати в матчі молоко, то тоді вам потрібен бюджетніший сорт, так переплачувати не має сенсу. У нашій лінійці такий сорт називається Преміум, він має яскравий зелений колір як у церемоніальних сортів, однак у його смаку відчуватиметься невелика гіркуватість, яка легко перебиватиметься молоком або чимось ще.
Головне правило: матчу має бути насиченого яскраво зеленого кольору і не мати дуже сильної гіркоти у смаку, тоді це буде гарний та якісний чай.