Закрити
UA
Краса

Найповніший гід по себорейному дерматиту шкіри голови від лікарки Анни Безик

Поділись:

Себорейний дерматит – це наслідок внутрішніх змін, стресу та порушень роботи ШКТ. Хтось обирає засоби, які прибирають зовнішні прояви проблеми, однак, причину треба шукати глибше. Анна Безик, трихолог, лікар інтегративної, превентивної медицини, засновниця Агенції Краси, пояснює, як лікувати себорейний дерматит, що потрібно зробити превентивно, а що – вже після перших проявів проблеми.

 

 

Спершу розберемо, що таке себорейний дерматит і чому він з’являється на шкірі. Секрет сальних залоз є сумішшю ліпідів і називається шкірним салом. Воно необхідне для здорового функціонування шкіри: її зволоження, підтримки еластичності, створення антимікробного захисного бар’єру.

Шкірний покрив покритий сальними залозами нерівномірно – на 1-2 см може розташовуватися від 4 до 380 проток. Вони залягають у серединному шарі шкіри – дермі, між її сосочковим та сітчастим шарами. Найбільша кількість сальних залоз знаходиться на так званих «себорейних зонах»: на шкірі обличчя та тіла (спині, шиї, скальпа, лобка, грудей, живота, плечей, передпліч, гомілок). На шкірі стоп та долонь сальні залози відсутні.

Розмір залоз та кількість виділення ліпідного секрету залежить від різних факторів: роботи ендокринної, нервової, репродуктивної систем організму, а також травлення та віку. Проте, досить поширеною проблемою є порушення роботи сальних залоз. Як наслідок – себорея.

 

Photo by Bennie Lukas Bester/www.pexels.com

 

Використовати гормональні засоби чи лікувати? 

Себорейний дерматит ділиться на два типи:

 

  1. Жирна себорея. Це найпоширеніший вид захворювання. Для нього характерна підвищена секреція шкірного сала та зміна мікрофлори шкіри. При жирній себореї спостерігається почервоніння шкіри або дрібні червоні папули з маслянистим блиском і чітко окресленими межами.
  2. Суха себорея. Цей тип характеризується зменшенням вироблення шкірного сала, сухістю, тріщинами та надмірним лущенням шкіри, відчуттям стягування, яке посилюється після контакту з водою. Волосся на голові стоншується, стає ламким і січеним. У деяких випадках відбувається нашарування лусочок один на одного, утворюючи скоринки.

 

Мікроорганізми здатні синтезувати вітаміни (В3, В5, В6, В7, В12), жирні кислоти, зокрема, таку важливу для шкіри ГЛК, амінокислоти (метіонін, гістидин, лізин, цистеїн). Вчені вважають, що кератиноцити можуть їх поглинати та використовувати для своїх потреб. Тому при здоровому мікробіомі шкіра скальпу теж буде здоровою. 

Головний мікроб, якого звинувачують у розвитку лупи та себорейного дерматиту – Маласезія фурфур, дріжджоподібний грибок Кандіда. При тяжкому перебігу себорейного дерматиту лікар обстежує ШКТ та призначає внутрішнє лікування, а не маскує захворювання гормональними мазями.

Маласезія – умовно-патогенний мікроб. Він належить до видів мікроорганізмів, які апріорі живуть на нашій шкірі. І якщо шкіра не створює їй умов, маласезія не активна і не викликає ні лущення, ні запалення. Але вже якщо маласезія отримує всі умови для життя, вона активно розмножуватиметься, виділятиме продукти обміну та ферменти, що руйнують жири, гинуть і народжуються.

З одного боку можна підібрати шампунь від лупи та вирішити проблему. Але якщо себорейний дерматит – це сигнал внутрішніх проблем? Наприклад, проблем із жовчним, або розвитку цукрового діабету 2 типу, що більш характерно для людей похилого віку. 

Тож можна і просто обрати шампунь, це теж підхід. Тим більше лупа піде, а з нею і проблема, з якою прийшов пацієнт, вирішена і всі задоволені. Але тут є питання, на який час ви будете в ремісії від шампуню? 

У роботі я обираю визначити першопричину і вже потім знайти рішення. Тож давайте розглянемо більш детально причини виникнення себорейного дерматиту. 

 

Чому виникає себорейний дерматит?

 

Порушення роботи шлунково-кишкового тракту. 

При себорейному дерматиті найчастіше ми знаходимо ту чи іншу патологію ШКТ. 95% себореї виникає через збоїв роботи в ШКТ, що внаслідок веде до порушення мікрофлори, дисбіозу кишечника, кандидозу, одним словом, підвищенням рівня умовно-патогенної флори.

 

Photo by julien Tromeur on Unsplash

 

  • Гіпоацидність, або знижена кислотність. 

Порушується функція травлення та засвоєння вітамінів (зокрема, віт В12), рН шлункового соку може бути знижена при гіпотиреозі, регулярному вживанні газування, джанк фуд, палінні, деяких видах анемії, закиданні жовчі у шлунок. При зниженій кислотності знижується бактерицидна функція: непотрібні бактерії потрапляють у кишечник, виділяють продукти обміну. Звідси метеоризм, газоутворення, чергування запорів та діареї.

  • Печінка та жовчний міхур. 

Печінка – орган детоксикації. Можливі порушення у роботі ферментних систем, розвиток жирового гепатозу, зокрема, через порушення вуглеводного обміну.

У роботі жовчного міхура важливі хороші скорочення стінок та відтік жовчі. Часто трапляються такі порушення його функції, як дискінезія за гіпомоторним типом, перегини, застої з утворенням поліпів та каміння. Все це сприяє погіршенню засвоєння жирів, запорів, порушення обміну гормонів (особливо статевих). Як наслідок, порушується весь процес травлення. 

  • Кишечник

На виникнення запору впливають перераховані вище причини, низьке споживання клітковини, недостатнє споживання рідини, недостатня рухливість, дисбаланс гормонів і побічні ефекти ліків. При запорах погіршується стан мікробіоти, наростає інтоксикація і змінюється обмін гормонів. Дисбактеріоз мікробіоти товстої кишки асоціюється з хронічними, запальними захворюваннями шкіри. У такому разі буде корисним сприятливий вплив правильного харчування, обмеження глютену, простих цукрів, молочної продукції та джанк фуд, правильно будівельна робота з ШКТ та заселення кишечника лакто та біфідобактеріями, які сприяють здоровій мікробіоті товстої зменшенням системного запалення та поліпшенням імунної функції. У результаті такий комплекс призведе до покращення стану шкірних покривів!

 

Стрес

Чи помічали ви, що під час стресу відбувається загострення себореї? А все тому, що в період стресу: 

  • виробляються стресові гормони;
  • піднімається рівень глюкози, а за нею – інсуліну;
  • знижується імунітет;
  • змінюється робота статевих гормонів (зокрема, кортизол погіршує роботу рецепторів до прогестерону)
  • збільшується загальний окисний індекс, зокрема, у шкірі;
  • активно виробляються прозапальні біоактивні речовини;
  • порушується ліпідний обмін;
  • люди з жирною себореєю отримають збільшене саловиділення, а люди з сухими дерматозами почнуть свербіти;

Харчування

Вживання «сміттєвої їжі» – максимум калорій, мінімум користі, фастфуду, швидких вуглеводів, поряд з низьким вмістом білка та здорових жирів у їжі відноситься до так званого «запального» типу харчування. При такому харчуванні збільшується навантаження на системи детоксикації та кількість біоактивних речовин-активаторів запалення, що запускає каскад реакцій у шкірі голови.

 

Лабораторна діагностика при себорейному дерматиті

  1. Загальний аналіз крові + формула.
  2. Печінкові проби (Білірубін загальний; Білірубін прямий; Білірубін непрямий; Аланінамінотрансфераза (АЛТ); Аспартатамінотрансфераза (АСТ); Тимолова проба; Загальний білок; Альбумін; Лужна фосфатаза загальна.
  3. Ниркові проби: Креатинін; Сечовина; Сечова кислота; Альбумін; Натрій; Калій; Кальцій.
  4. Аналіз калу – Копрограма + Дисбактеріоз + Найпростіші здавати в державних лабораторіях для інформативності.
  5. Хелікобактер igA.
  6. Антиген хелікобактер у калі.
  7. Індекс НОМА (до нього входить інсулін, глюкоза);
  8. ЕКБ – еозинофільний катіонний білок.
  9. Аналіз сечі розгорнутий + бакпосів.
  10. Бакпосів з носа та зіва.
  11. ПарадонтоСкрін – зішкріб з ясен.
  12. УЗД ШКТ натще

А тепер давайте розберемо превентивні методи лікування інтегративним підходом себорейного дерматиту. Лікування себорейного дерматиту, завжди ведеться у двох напрямках:

  1. Зовнішнє – робота з наслідками.
  2. Внутрішнє – робота з причиною.

Давайте розберемо кожен із пунктів. Зовнішнє лікування – це дерматологічні пілінги, спеціальні шампуні, лосьйони та маски для шкіри голови.

 

Шампунь S11 Aluron Shampoo із гіалуроновою кислотою та нейтральним Ph

 

Рекомендую кислотні пілінги, без гранул. Завдяки гліколевій та мигдальній кислотам ви дуже швидко досягнете результатів у лікуванні, тому що їх рН 3.5 нормалізує оновлення клітин епідермісу, стимулює синтез Глікозаміногліканів, АHA стимулюють синтез церамідів, надають антимікробну та антимікотичну дію. Є протизапальними та регенеруючими агентами. 

Також у своїй роботі я використовую дерматологічні пілінги, тому що вони містять:

  • гликоліпіди – нормалізують ліпідний баланс шкіри, зберігають гладкість волосся;
  • сапоніни мильного дерева – максимально рівномірний розподіл кислот, а також антимікробна дія.

Лосьйони та маски не повинні містити спиртів та силіконів (будь-які компоненти с закінченням -cone). 

 

Лосьйон для шкіри голови Satura Extra Mix усуває грибок malassezia та знімає запалення шкіри. Лосьйон Satura Super Scalp усуває жирну і суху лупу, свербіж та нормалізує саловиділення

При себореї також важливий вибір шампуню, оскільки він часто стикається з вашою шкірою. Без синтетичних ПАР, сульфатів, парабенів, силіконів. Для сухої себореї рекомендую використовувати шампунь Napura Hyaluronic S11 і Шампунь-концентрат – Satura Rosta.

 

Шампунь проти лупи Satura Sheer Natural із екстрактами кори дуба, чабрецю, шавлії, трави хвоща польового та концентрованим екстрактом квіток Азулен

Чому саме їх? 

  1. Миючі властивості шампуню за рахунок натуральних речовин та рослинній целюлозі в Satura Rosta.
  2. Сфінголіпіди, укладені у фосфоліпіди – відновлення захисних властивостей ліпідної мантії, регуляція кератинізації, регуляція якості синтезу стрижня волосся.
  3. Ефективний в комплексному дерматологічному лікуванні інфекційних процесів, оскільки епідермальні ліпіди мають імунорегулюючу та захисну функцію.
  4. Має антибактеріальні, протигрибкові та протизапальні властивості. Має пом’якшувальний ефект, зберігає природний рівень кислотності, зволожує. Піна, яку утворюють шампуні, менш рясна і не сушить шкіру.

 

Капсули Satura RejuveGel Forte із культурою бактерій, ектрактами водоростей, бета-каротином та вітамінами

 

Проте, варто пам’ятати, що все зовнішнє лікування допомагатиме тимчасово, або взагалі не матиме ніякого сенсу, якщо не змінити раціон і не відновити роботу ШКТ. Лупа і себорейний дерматит схильні бути хронічними і загострюватися за будь-якого зручного випадку. Особливо на стрес, похибки раціону тощо. Тому важливо переглянути спосіб життя і харчування.

Тепер розглянемо внутрішні зміни, які мають відбутися в організмі.  По-перше, провести комплексну діагностику організму, виходячи з результатів аналізів почати працювати зі своїм фахівцем із призначення харчування та внутрішньої корекції. Все дуже індивідуально і кожен матиме свою причину.  По-друге, поки чекаєте на результати аналізів, можете робити перші кроки самостійно.

  1. Прибрати із раціону цукор. Щоб не було стресу, залиште фрукти (бажано не солодкі) і ягоди. Їжте їх разом з основним прийомом їжі або максимум через 30 хв після 
  2. Якщо вас турбує здуття – запечене яблуко та термічно оброблені овочі. Усі сирі овочі та фрукти прибрати з раціону до вирішення проблеми.
  3. Прибрати глютен та молочні продукти. Замінити пшеничне борошно на гречане, рисове, кіноа, мигдальне. З молочних продуктів залишити запіканки та сирники – моно прийом їжі, не змішувати з основним прийомом.
  4. Цілісні продукти харчування. Прибрати джанк-фуд і скласти раціон харчування зі спеціалістом.
  5. Робота з ШКТ. Важливе опрацювання всього ШКТ, не займайтеся тільки жовчним. Шлунок – це цілісна система: якщо не працює один орган, інші так само будуть нефункціональні. 
  6. Робота з ротовою порожниною. Як правило, зниження тканинного імунітету та підселення умовно-патогенної флори дає ще більше навантаження на ШКТ та кишечник. Бакпосів ротової порожнини та Парадонтоскрин – аналізи, які вкажуть на проблему.
  7. Заселення кишечника. Не забуваймо, що кишечник – це наш імунітет. І залежно від того, хто там живе і формуватиметься ваше здоров’я, а не лише стан шкіри. Аналіз “Копрограма + дисбактеріоз” – ваш паспорт, який грамотному фахівцю, може розповісти про багато проблем з вашим ШКТ.
  8. Прибрати стрес. Антистрес терапії дійсно працюють. Як тільки ви почнете роботу з грамотним психотерапевтом, який навчить вас висловленню емоцій та допоможе подивитися на ситуацію іншими очима, посмішка буде частим гостем у вас на обличчі.

Читати також: ЩO ТАКЕ СИМПТОМ “СВИНЯЧОГО ХВОСТИКА” НА ВОЛОССІ, АБО ЧОМУ НАМ ВСІМ РАЗ НА ПІВ РОКУ ПОТРІБНА ТРИХОСКОПІЯ?