Спершу розберемо, що таке себорейний дерматит і чому він з’являється на шкірі. Секрет сальних залоз є сумішшю ліпідів і називається шкірним салом. Воно необхідне для здорового функціонування шкіри: її зволоження, підтримки еластичності, створення антимікробного захисного бар’єру.
Шкірний покрив покритий сальними залозами нерівномірно – на 1-2 см може розташовуватися від 4 до 380 проток. Вони залягають у серединному шарі шкіри – дермі, між її сосочковим та сітчастим шарами. Найбільша кількість сальних залоз знаходиться на так званих «себорейних зонах»: на шкірі обличчя та тіла (спині, шиї, скальпа, лобка, грудей, живота, плечей, передпліч, гомілок). На шкірі стоп та долонь сальні залози відсутні.
Розмір залоз та кількість виділення ліпідного секрету залежить від різних факторів: роботи ендокринної, нервової, репродуктивної систем організму, а також травлення та віку. Проте, досить поширеною проблемою є порушення роботи сальних залоз. Як наслідок – себорея.
Себорейний дерматит ділиться на два типи:
Мікроорганізми здатні синтезувати вітаміни (В3, В5, В6, В7, В12), жирні кислоти, зокрема, таку важливу для шкіри ГЛК, амінокислоти (метіонін, гістидин, лізин, цистеїн). Вчені вважають, що кератиноцити можуть їх поглинати та використовувати для своїх потреб. Тому при здоровому мікробіомі шкіра скальпу теж буде здоровою.
Головний мікроб, якого звинувачують у розвитку лупи та себорейного дерматиту – Маласезія фурфур, дріжджоподібний грибок Кандіда. При тяжкому перебігу себорейного дерматиту лікар обстежує ШКТ та призначає внутрішнє лікування, а не маскує захворювання гормональними мазями.
Маласезія – умовно-патогенний мікроб. Він належить до видів мікроорганізмів, які апріорі живуть на нашій шкірі. І якщо шкіра не створює їй умов, маласезія не активна і не викликає ні лущення, ні запалення. Але вже якщо маласезія отримує всі умови для життя, вона активно розмножуватиметься, виділятиме продукти обміну та ферменти, що руйнують жири, гинуть і народжуються.
З одного боку можна підібрати шампунь від лупи та вирішити проблему. Але якщо себорейний дерматит – це сигнал внутрішніх проблем? Наприклад, проблем із жовчним, або розвитку цукрового діабету 2 типу, що більш характерно для людей похилого віку.
Тож можна і просто обрати шампунь, це теж підхід. Тим більше лупа піде, а з нею і проблема, з якою прийшов пацієнт, вирішена і всі задоволені. Але тут є питання, на який час ви будете в ремісії від шампуню?
У роботі я обираю визначити першопричину і вже потім знайти рішення. Тож давайте розглянемо більш детально причини виникнення себорейного дерматиту.
При себорейному дерматиті найчастіше ми знаходимо ту чи іншу патологію ШКТ. 95% себореї виникає через збоїв роботи в ШКТ, що внаслідок веде до порушення мікрофлори, дисбіозу кишечника, кандидозу, одним словом, підвищенням рівня умовно-патогенної флори.
Порушується функція травлення та засвоєння вітамінів (зокрема, віт В12), рН шлункового соку може бути знижена при гіпотиреозі, регулярному вживанні газування, джанк фуд, палінні, деяких видах анемії, закиданні жовчі у шлунок. При зниженій кислотності знижується бактерицидна функція: непотрібні бактерії потрапляють у кишечник, виділяють продукти обміну. Звідси метеоризм, газоутворення, чергування запорів та діареї.
Печінка – орган детоксикації. Можливі порушення у роботі ферментних систем, розвиток жирового гепатозу, зокрема, через порушення вуглеводного обміну.
У роботі жовчного міхура важливі хороші скорочення стінок та відтік жовчі. Часто трапляються такі порушення його функції, як дискінезія за гіпомоторним типом, перегини, застої з утворенням поліпів та каміння. Все це сприяє погіршенню засвоєння жирів, запорів, порушення обміну гормонів (особливо статевих). Як наслідок, порушується весь процес травлення.
На виникнення запору впливають перераховані вище причини, низьке споживання клітковини, недостатнє споживання рідини, недостатня рухливість, дисбаланс гормонів і побічні ефекти ліків. При запорах погіршується стан мікробіоти, наростає інтоксикація і змінюється обмін гормонів. Дисбактеріоз мікробіоти товстої кишки асоціюється з хронічними, запальними захворюваннями шкіри. У такому разі буде корисним сприятливий вплив правильного харчування, обмеження глютену, простих цукрів, молочної продукції та джанк фуд, правильно будівельна робота з ШКТ та заселення кишечника лакто та біфідобактеріями, які сприяють здоровій мікробіоті товстої зменшенням системного запалення та поліпшенням імунної функції. У результаті такий комплекс призведе до покращення стану шкірних покривів!
Чи помічали ви, що під час стресу відбувається загострення себореї? А все тому, що в період стресу:
Вживання «сміттєвої їжі» – максимум калорій, мінімум користі, фастфуду, швидких вуглеводів, поряд з низьким вмістом білка та здорових жирів у їжі відноситься до так званого «запального» типу харчування. При такому харчуванні збільшується навантаження на системи детоксикації та кількість біоактивних речовин-активаторів запалення, що запускає каскад реакцій у шкірі голови.
А тепер давайте розберемо превентивні методи лікування інтегративним підходом себорейного дерматиту. Лікування себорейного дерматиту, завжди ведеться у двох напрямках:
Давайте розберемо кожен із пунктів. Зовнішнє лікування – це дерматологічні пілінги, спеціальні шампуні, лосьйони та маски для шкіри голови.
Рекомендую кислотні пілінги, без гранул. Завдяки гліколевій та мигдальній кислотам ви дуже швидко досягнете результатів у лікуванні, тому що їх рН 3.5 нормалізує оновлення клітин епідермісу, стимулює синтез Глікозаміногліканів, АHA стимулюють синтез церамідів, надають антимікробну та антимікотичну дію. Є протизапальними та регенеруючими агентами.
Також у своїй роботі я використовую дерматологічні пілінги, тому що вони містять:
Лосьйони та маски не повинні містити спиртів та силіконів (будь-які компоненти с закінченням -cone).
При себореї також важливий вибір шампуню, оскільки він часто стикається з вашою шкірою. Без синтетичних ПАР, сульфатів, парабенів, силіконів. Для сухої себореї рекомендую використовувати шампунь Napura Hyaluronic S11 і Шампунь-концентрат – Satura Rosta.
Чому саме їх?
Проте, варто пам’ятати, що все зовнішнє лікування допомагатиме тимчасово, або взагалі не матиме ніякого сенсу, якщо не змінити раціон і не відновити роботу ШКТ. Лупа і себорейний дерматит схильні бути хронічними і загострюватися за будь-якого зручного випадку. Особливо на стрес, похибки раціону тощо. Тому важливо переглянути спосіб життя і харчування.
Тепер розглянемо внутрішні зміни, які мають відбутися в організмі. По-перше, провести комплексну діагностику організму, виходячи з результатів аналізів почати працювати зі своїм фахівцем із призначення харчування та внутрішньої корекції. Все дуже індивідуально і кожен матиме свою причину. По-друге, поки чекаєте на результати аналізів, можете робити перші кроки самостійно.
Читати також: ЩO ТАКЕ СИМПТОМ “СВИНЯЧОГО ХВОСТИКА” НА ВОЛОССІ, АБО ЧОМУ НАМ ВСІМ РАЗ НА ПІВ РОКУ ПОТРІБНА ТРИХОСКОПІЯ?