Вирушаючи за покупками, ви шукаєте тільки продукти з низьким вмістом жирів, без глютена, без солі та цукру, без лактози та з високим вмістом суперфудів? Як відрізнити прагнення людини харчуватися здорово, з турботою про своє тіло, від нервової фіксації та харчового розладу? Давайте розумітися на новому явищі!
Ми часто зустрічаємо статті про булімію та анорексію, але рідше — про новий вид харчового розладу.
Орторексія – це нервове харчове розлад, що характеризується нав’язливим прагненням правильно харчуватися, на межі неврозу.
Це порушення харчової поведінки включає суворе дотримання обмежень і щоденних ритуалів. Наприклад, дотримання «списку заборонених продуктів», який може містити значну кількість пунктів.
Читайте також: КАЖЕ ЕКСПЕРТ: ПЛЮСИ І МІНУСИ ПОПУЛЯРНИХ ДІЄТ
Зазвичай, цей перелік людина формує самостійно, без медичних показань. Замість консультації з фахівцем такі люди самі переконують себе в харчовій непереносимості або ставлять собі діагноз за допомогою «онлайн-діагностики» на просторах Google.
«Непереносимість глютену, лактози, невсвоєння 20 видів продуктів? Здається, у мене є всі симптоми».
Термін «орторексія» запровадив американський лікар Стівен Братман ще 1997 року. Але саме у наші дні він став найактуальнішим. Зараз найсприятливіше середовище для розвитку подібних симптомів для суспільства, коли блогер у білій футболці, самопроголошений експертом з харчування, пропонує вам назавжди перейти на кето-дієту, прожити рік на соках і заявляє, що «глютен – новий вид смерті». Після солі, звісно.
Читайте також: ЧИ ПОТРІБНО БОРОТИСЯ З емоційною їжею?
Іронічно, що міленіалів (24-35 років, вікова градація умовна) ще називають поколінням «авокадо-тост». Ми, на відміну від покоління наших батьків, ставимо під сумнів усталені традиції харчування, створюємо нові й нові хайп-хвилі, скуповуючи черговий суперфуд місяця. У цьому немає нічого поганого, ми пробуємо нове, розширюємо свої межі та знання про смак, приготування їжі. Але якщо ви або ваш знайомий наважитеся на дієту з ягід годжі та спіруліни, і нав’язливо налаштовані влаштувати «чистку організму», варто стурбуватися.
Ось кілька пунктів, які мають прозвучати як «тривожні дзвіночки»:
Читайте також: ІНТУІТИВНЕ ЖИВЛЕННЯ: ТАК ЧИ НЕМАЄ? ВІДПОВІДАЄ ДИПЛОМОВАНИЙ НУТРИЦІОЛОГ
Незважаючи на те, що орторексію офіційно не визнано захворюванням, фахівці з дієтології та психологи серйозно стурбовані розвитком цього розладу. Більше дізнатися про орторексію ви можете з книги Рене Макгрегора “Орторексія: коли здорове харчування шкодить”.
Фахівці стверджують, що розвиток нового харчового неврозу пов’язаний з великими обсягами інформації на тему правильного харчування (не завжди з правильних джерел), а також із нестачею освіти суспільства на цій темі. Простіше кажучи, ми наражаємося на популярні течії, не підлаштовуючи їх під індивідуальні потреби організму, не перевіряючи достовірність інформації.
Вчіться любити себе, слухати своє тіло. Перевіряйте інформацію, не поспішайте слідувати новомодним системам харчування – часто вони просто суперечать один одному. Слідкуйте за своїм раціоном, вибирайте натуральні та свіжі продукти, але не перетворюйте це на культ!