Для багатьох людей постановка цілей – ще один спосіб перевірити себе на міцність, дисциплінувати, знайти корисні звички та структурувати життя.
Але іноді цілі дають зворотний результат, і замість того, щоб стати впевненішим у собі, людина розчаровується у власних можливостях. Як правильно ставити цілі, щоб все йшло за планом, знаємося з Мариною Синкевич, сертифікованим тренером студії hiitworks та студенткою інституту коучингу.
Перед тим, як поставити собі за мету, необхідно врахувати кілька факторів. По-перше, ставити посильні цілі. Завищені очікування призводять лише до розчарувань та виснаження. Наприклад, якщо ви мрієте про підтягнуте і рельєфне тіло, причому раніше не займалися фітнесом, то навряд чи вам вдасться побачити кубики преса за 2 тижні тренувань. Але якщо поставити мету позбавитися пари зайвих сантиметрів у талії за цей період, то такий результат напевно буде під силу кожному.
По-друге, необхідно об’єктивно оцінювати свої ресурси. Якщо гроші та енергія заповнені, то час – ні. Протягом тижня простежте за своїм графіком і позначте, коли у вас з’являється вікно для особистих цілей. Наприклад, комусь комфортно тренуватися вранці, а для когось підходять вечірні тренування, щоби була можливість змінити розумову діяльність на фізичну.
По-третє, енергія – не безкінечний ресурс. Якщо ви плануєте ходити до зали на 7 ранку, а потім у вас заплановані зустрічі та насичений робочий графік, то в такому ритмі вас надовго не вистачить. А втілення цілей доведеться перенести на невизначений термін.
Для короткострокових цілей, яких можна досягти за півроку, існує ефективна техніка SMART:
S – specific – конкретна
M – measurable – вимірна
A – achievable – досяжна
R – relevant – значуща
T – time bound – обмежена у часі
Читайте також: СПОРТ І СОН: ЯК І НАВІЩО ТРЕНУВАТИСЯ, ЩОБ ВІДЧУВАТИ СЕБЕ ВІДПОЧИЛИ
Наприклад, ви ставите собі за мету – позбутися зайвої ваги. Але це абстрактна постановка, потрібно конкретизувати плани. Наприклад, ви хочете позбутися 2 або 10 кілограмів. Тому потрібно конкретніше описати: «До кінця квітня хочу побачити на терезах 55 кілограмів, замість 58».
Другий пункт техніки говорить, що ціль має бути вимірною. Для цього потрібно визначити, як ви зможете виміряти рівень досягнення мети та зрозуміти, у правильному напрямку ви рухаєтеся чи ні. Наприклад, якщо справа стосується схуднення, ви можете проходити фітнес-тестування, робити виміри раз на тиждень, і звичайно ж, зважуватися, а потім оцінити результати.
Читайте також: 6 ПИТАНЬ ДО ІРАКЛІ МАКАЦАРІЯ ПРО СПОРТ, ТРЕНАЖЕРНИЙ ЗАЛ І ВПРАВИ ДЛЯ ДІВЧИН
Далі ціль потрібно перевірити на досяжність. Ви повинні чесно відповісти, чи зможете ви правильно харчуватися, регулярно ходити до фітнес-студії, щоб позбутися зайвих трьох кілограмів. Візьміть ціль і розбийте її на підцілі. Наприклад, ціль схуднути можна розбити на такі пункти: записатися в зал, пройти фітнес-тестування, переглянути свій раціон, регулярно ходити на тренування. Це ті дії, які допоможуть досягти мети.
Звичайно ж, ціль має бути значущою особисто для вас. Якщо ви хочете позбавити зайвої ваги, то ця установка повинна співпадати з вашими цінностями, а не відповідати трендам. Якщо ви хочете попрощатися із зайвими кілограмами, то напевно для того, щоб краще почуватися, швидше підніматися на восьмий поверх і зробити тіло більш рельєфним.
Досягнення мети необхідно поставити собі тимчасові рамки. Адже не дарма кажуть, що одну справу можна виконувати рівно стільки часу, скільки годин ми на нього відвели. Те саме з постановкою мети. Позначте період, коли ви інтенсивно тренуватиметеся, слідувати режиму харчування, який призначив тренер. Ось за цей період ви повинні наблизитись до своєї мети.
На шляху до досягнення цілей завжди будуть камені спотикання. Тому треба вчасно у чомусь собі відмовити, а на щось погодитись. Отже, запам’ятайте всього чотири «ні», дотримуючись яких ви зможете щодня ставати ближче до своїх цілей.
Читайте також: ЯК ТРЕНУЄТЬСЯ І ПОКЛЮЧИТЬСЯ ПРО ЗДОРОВ’Я СЕЛЕНА ГОМЕС
Тепер скажіть “так” десяти пунктам:
Якщо ви вирішили чогось досягти, впевнені у власних силах і по-справжньому цього хочете, тоді вам точно буде все під силу. І нехай біля кожної вашої мети якнайшвидше з’явиться позначка «done».