Закрити
UA
Краса

Чому ми їмо вночі?

Поділись:

До півночі в кожній із нас прокидається справжній монстр. 

їжа вночі причини

Якщо ви думаєте, що у походів до холодильника вночі немає певного терміну, то ви глибоко помиляєтеся. Вчені запропонували назвати цей стан синдромом нічної їжі або синдромом нічного апетиту. 

Синдром нічної їжі (СНЕ) – це розлад харчової поведінки, що характеризується уповільненим циркадним прийомом їжі.

Читайте також: ЯК ХАРЧУВАТИСЯ НА ПРОТЯЖЕННІ ДНЯ, ЩОБ ДОБРЕ спати вночі

Причини синдрому нічної їжі:

Основним спусковим механізмом для походів до холодильника у нічний час є стрес. Він може викликати цілий спектр патологічних процесів, які порушують баланс секреції гормонів, що регулюють почуття голоду, настрій, обмін речовин. Коли цей баланс порушується, біоритми всього організму змінюються: якщо виникають проблеми з секрецією кортизолу (гормон стресу) та інсуліну, це призводить до зниження рівня двох «сироваткових гормонів» серотоніну та дофаміну.

Співвідношення гормонів голоду та ситості також змінюється під впливом стресу. Перший знаходиться у шлунку і відповідає за стимуляцію апетиту, а інший – у жировій тканині та відповідає за зниження апетиту. Їхнє «розбалансування» призводить також до проблем зі сном. У певний час доби головна функція гормонів – заспокоювати, але коли вони не перебувають у рівновазі, то змушують нас не спати і є, що врешті-решт призводить до порушень циркадного ритму.

Розлад харчової поведінки у нічний час вперше було описано американськими вченими у 1955 році. Це «захворювання» найчастіше зустрічається у молодих жінок, які схильні до сильних випадкових або хронічних стресів та емоційної незадоволеності.

Читайте також: ЩО ТАКЕ КОМПУЛЬСИВНЕ ПЕРЕЇДАННЯ І ЯК З НИМ БОРОТИСЯ

Інші причини:

Інші причини «нічного об’їдання» пов’язані з генетикою та нестачею деяких життєво важливих речовин в організмі: недостатньою секрецією серотоніну та нестачею мелатоніну. Не меншу роль тут грають також наші улюблені дієти та голодування. Якщо ви намагаєтеся контролювати потребу в їжі протягом дня, мозок посилатиме сигнали про потребу в їжі протягом ночі.

Все це може призвести до проблем із травною системою, збільшення ваги та, як не дивно, додаткового підвищення рівня стресу. Якщо у вас симптоми синдрому нічної їжі спостерігаються понад три місяці, вам потрібна допомога спеціаліста.

їм уночі причини

Симптоми синдрому нічної їжі: 

  • поганий настрій увечері;
  • збільшення щоденного споживання калорій під час вечері на 25% та більше;
  • неможливістю заснути без додаткового їди в пізній час;
  • відсутність апетиту вранці;
  • регулярне переїдання.

Головна ознака того, що з вами щось не так — це поїдання їжі за інерцією, без насолоди та кордонів. Ви більше не відчуваєте насичення, тому можете їсти скільки завгодно багато, до того ж, віддаючи перевагу шкідливій їжі. 

синдром нічної їжі як боротися

Як впоратися із синдромом нічної їжі?

Крок №1: харчуйтесь правильно

Якщо ситуація не викликає побоювань і не шкодить здоров’ю, а просто є звичкою і наслідком певного способу життя, тоді візьміть волю в кулак. Найголовніше — стабілізувати рівень цукру, стрибок якого ви можете спровокувати, об’їдаючись різними ласощами ночами. Для цього необхідно їсти здорову їжу протягом дня:

  1. щільно харчуватися на сніданок;
  2. основну частину щоденного споживання калорій залишати на обід;
  3. на вечерю є білки та складні вуглеводи, наприклад овочі на парі, з невеликою кількістю корисних жирів.

Забудьте про те, що «вам не можна їсти після шести» — це правило стосується лише тих, хто вирушає спати о десятій годині вечора. Пам’ятайте: ми не повинні їсти за 3-4 години до сну. Якщо ви голодні, спробуйте спочатку вгамувати голод водою з лимоном або натуральним йогуртом, якщо шлунок продовжує бунтувати, тоді можна дозволити собі з’їсти невеликий банан або салат. Ці продукти багаті на магній і вітамін В6, які швидко заспокоюють нервову систему, допомагаючи вам швидше заснути.

Крім того, якщо ви їсте три рази на день без перекушування, то порушуєте роботу системи контролю апетиту. В організмі накопичується гормон, що викликає голод, і ваша сила волі нічого не може з цим вдіяти. Ідеальна кількість прийомів їжі протягом дня – від чотирьох до п’яти.

Читайте також: 5 НАПОЇ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ СПРАВИТИСЯ З ПЕРЕЇДАННЯМ

Крок №2: навчіться розслаблятися

Займайтеся спортом, насолоджуйтесь масажем, ходіть на уроки йоги, робіть дихальні вправи, пийте трав’яні чаї та спробуйте добавки, якщо це наказано лікарем. Складні вітаміни групи В, а також такі рослини, як валеріана, знижують напругу, а жирні кислоти омега-3 підвищують чутливість до кортизолу, впливаючи тим самим на кількість, в якій він виробляється. Це призводить до зниження рівня стресу.

Коли справа доходить до спорту, важливо, щоб він приносив вам справжнє задоволення. Плавання, пілатес, йога, танці, бокс – сьогодні є варіанти на будь-який смак та будь-яку кишеню. Спорт впливає на підвищення настрою, стимулюючи виділення гормону щастя ендорфінів і таким чином, як це не дивно звучить, значно знижує апетит.

Крок №3: контролюйте сон

Надзвичайно важливо дотримуватися правильного біоритму. Якщо ви не звертали уваги на це питання, почніть прямо зараз: навчитеся планувати свій час і дотримуватися режиму. Щоночі лягайте спати в один і той же час і вставайте в той самий час вранці. Ще один важливий момент: спробуйте мінімізувати вплив синього світла з екранів гаджетів, оскільки це порушує роботу нервової системи. Без смартфона в руці сон куди приємніший!

їм уночі що робити

Коли потрібно йти до лікаря?

Синдром нічної їжі тісно пов’язаний з порушеним метаболізмом нейротрансмітерів і часто проявляється симптомами, що нагадують симптоми, що викликають тривожно-депресивні стани. Якщо у вас є симптоми тривожно-депресивного розладу, вам обов’язково слід звернутися до лікаря, але ви також можете звернутися до нього, якщо:

  1. просто неконтрольовано набираєте вагу;
  2. не можете самостійно регулювати своє харчування та щоденний ритм;
  3. не в змозі контролювати нічні походи до холодильника.

Бережіть своє здоров’я!

Джерело фото: unsplash.com