Природній оберіг: як вберегти і зміцнити імунітет взимку?
Зима – період, коли наш організм надзвичайно чутливий до різних захворювань, тому варто замислитись про укріплення своєї імунної системи.
Ось і настав новий рік і більшість з нас починає життя з чистого аркушу, принаймні намагається. Ми впевнені, що ви поставили амбітні цілі на цей рік, та чи входить туди піклування про себе? Редакція Marie Claire Ukraine закликає вас почати цей рік з головного: провести чек-ап організму та підкріпити свій головний природній оберіг – імунітет.
Січень асоціюється не лише з початком нового життя, а й з постійними застудами, інфекційними хворобам тощо. Хвороба може спіткати вас будь-де, тому варто свідомо і відповідально підготувати свій організм, щоб ще два місяці зими пройшли спокійно та здорово. Для цього потрібно приділити особливу увагу своєму імунітету.
Що таке імунітет?
Всі ми з дитинства знаємо, що наша імунна система – головний захисник організму, саме тому ще змалку нам робили щеплення та закалювання. Імунітет – це здатність протистояти загрозам, передусім зовнішнім – інфекційним агентам і алергенам, а також внутрішнім — знищення власних небезпечних клітин організму, що можуть зумовлювати онкологічні захворювання. При нормальному функціонуванні імунної системипідтримується баланс між захисними механізмами і гіперреакціями на різноманітні виклики.
Для захисту імунна система має певний набір «інструментів»:
- неспецифічний імунітет, що є в людини з народження та створює захист від потенційно небезпечних агентів, таких як пухлинні клітини, деякі мікроорганізми, тощо. Одним з найважливіших ділянок, де неспецифічний імунітет проявляється повною мірою є шкіра та слизові оболонки.
- специфічний імунітет представлений клітинами імунної системи, що здійснюють безпосередній нагляд за онкологічно зміненими та інфікованими клітинами організму, знищуючи їх.
Як зрозуміти, що імунітет ослаблений?
В зимовий період наш захисник організму страждає найбільше, адже звідусіль його атакують бактерії та інфекції. Також ослаблення його провокує ще й нестача необхідних нутрієнтів в організмів. Але давайте розглянемо основні показники ослабленого імунітету і коли час бити на сполох.
- Часті захворювання дихальних шляхів: ГРВІ, застуди, бронхіт чи грип. Але варто насторожитися, якщо ці хвороби супроводжуються ускладненнями: синуситом, отитом, хронічним кашлем чи відсутністю повного одужання.
- Рецидивні інфекції шкіри та м’яких тканин, такі як фурункульоз, флегмона, абсцеси, ячмінь, погане загоєння ран тощо можуть бути проявом порушень в імунітеті. З боку шкіри це також поширені або рецидивні вірусні інфекції: контагіозний молюск, бородавки, герпес.
- Стрімка втрата маси тіла, часті або постійні проноси, хронічний кандидоз шкіри та слизових оболонок, рецидивний афтозний стоматит, генітальні афтозні ураження є причиною ослабленого імунітету.
Якщо ви помітили за собою хоча б один із симптомів, варто негайно звернутися до лікаря та зробити лабораторну перевірку.
Чек-ап імунної системи: на що звернути увагу
Редакція Marie Claire Ukraine разом з медичною лабораторією ДІЛА зібрали перелік основних аналізів, які варто здати, щоб розуміти в якому стані ваш імунітет і чим йому можна допомогти.
Отже, основні дослідження:
- загальний аналіз крові (ідеально здавати його щороку аби контролювати стан свого здоров’я);
- антитіла до ВІЛ (бажано здати аби розуміти ситуацію зсередини);
- загальні сироваткові імуноглобуліни A, M, G, Е (головні показники імунітету).
Ці лабораторні дослідження покажуть, яка саме область уражена і як можна підвищити свій імунітет. Зараз у ДІЛА проходить акція сумісно з інтернет-магазином IHerb: знижка 20% на всі дослідження за промокодом IHerb20 (Айхерб20). Скористатися цією можливістю можна до 15 січня 2023 року.
Після отримання результатів, краще звернутися до свого терапевта аби він надав вам розгорнуту консультацію згідно ваших аналізів.
6 способів підвищити імунну систему взимку
Ми, так само як і ви, зацікавлені в тому, щоб наш імунітет працював злагоджено навіть взимку, тому підготували 6 способів, як можна покращити його роботу.
Повноцінний сон
В сучасному світі ми нехтуєм якісним сном, адже намагаємось встигнути все і навіть більше. Та якісний 8-годинний сон надзвичайно важливий для здоров’я людини. Було, навіть, проведено дослідження, з якого стало зрозуміло, що дорослі люди, котрі спали менше 6 годин за ніч – частіше хворіли, ніж ті, що витрачали по 8 годин на сон. Саме тому, коли ми занедужуємо, нам поспійно хочеться спати – це природній процес, під час якого імунітет краще бореться з подразниками.
Тому повноцінний якісний сон є одним із ключових факторів сильного імунітету. Якщо у вас проблеми зі сном – спробуйте не користуватися гаджетами за годину до сну, адже синє світло, що йде від гаджетів та телевізорів може порушувати наш циркадний ритм (спроможність спати та пробуджуватись).
Прийом необхідних вітамінів
З повноцінним харчуванням ми можемо отримувати необхідні нам нутрієнти, але несповна. В такому випадку краще приймати додатково комплекс вітамінів. Але не варто самотужки купувати будь-які вітаміни, радимо спочатку здати аналізи, щоб зрозуміти, яких саме корисних речовин вам не вистачає.
Після того, як ви здасте всі необхідні аналізи та проконсультуєтесь з лікарем, відвідайте інтернет-магазин iHerb та придбайте базові вітаміни та добавки для укріплення імунної системи. Наприклад, комплекс Immune 4 ідеально підійде для повноцінного зміцнення імунітету. До його складу входять вітамін С та D, а також цинк та селен. Так само можна придбати окремо капсули цинку, що підтримують нормальне функціонування клітин організму, вітамін С як потужний антиоксидант та “укріплювач” імунітету, Омега 800 знижує ризик захворювань серця та підтримує загальний стан серцево-судинної системи, а вітамін D підтримує нормальну роботу імунної системи.
Обмежте вживання цукру
Ви повинні прагнути обмежити споживання цукру до менше ніж 5% щоденної калорійності. Це дорівнює приблизно 2 столовим ложкам (25 грамам) цукру для людини, яка дотримується 2000-калорійної дієти. Адже цукор – головний чинник ожиріння та цукрового діабету, а ці захворювання, в свою чергу, знижують ефективну роботу імунітету.
Займайтесь помірними фізичними вправами
Спокійні та неінтенсивні вправи щодня можуть допомогти зміцнити імунітет. Якщо ви ходите в зал і регулярно займаєтесь – це прекрасно, та пам’ятайте, що інтенсивні тренування з навантаженням можуть пригнічувати імунну систему. Тому радимо взимку перейти на більш лайтові види занять, наприклад, ходьба, їзда на велосипеді (тренажер теж підійде), танці чи плавання. 150 хвилин помірних вправ вистачить аби зміцнити імунітет.
Не забувайте про зволоження
Зневоднення може спричинити головний біль і погіршити ваш фізичний стан, концентрацію уваги, настрій, травлення, роботу серця та нирок. Ці ускладнення можуть підвищити сприйнятливість до захворювань. Тому не забувайте випивати необхідну кількість води протягом дня. Пам’ятайте, що мінімум ви маєте випити півтори літри рідини, бажано чистої води.
Керуйте рівнем стресу
Стрес – рушійна сила, що спричиняє виникнення багатьох хвороб в нашому організмі та погіршує роботу імунної системи. Тому варто намагатися тримати його під контролем. Найефективніше в цьому випадку працюють медитація, ведення щоденника, арт-терапія, йога та інші практики усвідомлення. Не дайте кортизолу (гормону стресу зруйнувати вас зсередини).
Сподіваємось, ви замислились над перевіркою свого організму і зацікавились зміцненням свого імунітету в таких складний для нього час. Будьте здорові і не хворійте!