Які б емоції ми не виражали – у всьому беруть участь наші очі та, відповідно, шкіра навколо них. Враховуючи, що вона тонка і чутлива, перші зморшки теж, з’являються саме тут – навколо очей. Крім того, буває так, що «важка» повіка дана людині від природи, а з роками вона провисає ще більше. Все це разом – зморшки, нависання, грижі – створюють враження втомленого погляду, і, на жаль, бувають стадії, коли вже ніякі маски та уколи краси не повертають очам їх сяючий вигляд. Але ж панацея існує! Блефаропластика тепер одна з найпопулярніших операцій не тільки у зірок та медійних персон, але у всіх тих, хто піклується про себе та не проти продовжити молодість!
Найчастіші питання наших читачів про блефаропластику, ми поставили сьогодні пластичному хірургу мережі клінік CALM Артему Єфремову.
Є думка, що блефаропластика – вікова операція. У якому віці час звернутися до пластичного хірурга?
Безумовно, з віком потреба в блефаропластиці зростає, але показання до пластики повік – це не тільки вік. Визначити коли «пора» досить складно, адже стан повік демонструє не тільки вік і догляд, а й анатомічні особливості, і генетичну схильність. Крім того, буває таке, що до лікаря приходять із запитом змінити форму повік, зробити, наприклад, «мигдалевидний розріз очей».
Тому годину пік, коли точно «на часі», можна визначити лише на індивідуальній консультації, подивившись на «дані» пацієнта. Сьогодні запити зробити блефаропластику бувають навіть від тих, кому ще немає 25. Наймолодшій моїй пацієнтці було 19 років.
А рання блефаропластика гарантує вирішення проблеми назавжди чи через деякий час виникне потреба у повторній операції?
Уявіть собі, що ви одягли нову сукню, яскравого кольору, ідеально випрасувану. Чи можна зберегти такий самий його стан назавжди? Звичайно, ні. Навіть при акуратному використанні тканина з часом втратить яскравість, і його доведеться знову гладити. Зі шкірою, на жаль, відбуваються ті ж процеси, що і з тканиною. Я навіть сказав би, що з сукнею простіше: її можна сховати в шафу і не носити. Зі шкірою так не вийде. Вона завжди з нами. Навіть якщо у 20 років виправити анатомічну особливість, то все одно приде час, коли настануть вікові зміни. Тому не виключено, що через 10-15 років шкіра повік розтягнеться і з’являться грижі. І Тоді виникне потреба у новій операції.
Але наразі стільки косметологічних можливостей зберегти молодість! Чи можна уникнути хірургії, якщо розпочати вчасно робити уколи краси?
І ін’єкційні, і апаратні методики, звичайно, можуть суттєво відсунути термін, коли блефаропластика буде вже потрібна. До певного віку незначне нависання шкіри можна забрати за допомогою апаратних процедур, наприклад, лазерного шліфування. Але при великому надлишку шкірних складок, при появі гриж не варто займатися самообманом. Настає час, коли ефективним буде лише хірургічне втручання.
Чи може блефаропластика бути небезпечною для зору?
О, це питання я чую іноді від своїх потенційних пацієнтів. І не втомлююся повторювати: ні, блефаропластика жодним чином не впливає на зір, при операції ми взагалі ніяк не торкаємося очей.
Часто можна спостерігати, що після пластичних операцій люди стають немов схожими один на одного. Чи може блефаропластика змінити обличчя? Чи змінюється форма ока після блефаро?
Люди стають схожими один на одного, тому що ставлять хірургам та косметологам певні завдання, орієнтуючись на тренди. Так, у пластичній хірургії, як не дивно, також є своя мода. Але після класичної блефаропластики форма ока не змінюється, хіба що око стає більш відкритим. Зазвичай пацієнтки кажуть, що тепер їхні очі «як у юності». Кардинальні зміни можуть спостерігатися тільки при кантопексії: це операція, коли куточок ока переміщається, і змінюється розріз очей. Був час, коли ця операція була дуже затребуваною, тому, можливо, і з’явилися чимось схожі типажі. Але взагалі блефаропластика, звичайно, змінює обличчя: воно стає відпочилим, свіжим, а очі – відкритими, сяючими.
А як визначити коли потрібна верхня блефаропластика, коли нижня, а коли кругова?
Знову ж таки, це індивідуально. Однак ми пояснюємо проблему та варіанти покращення, а пацієнт часто приймає рішення сам, залежно від того, що створює йому дискомфорт. Якщо сильно нависає верхня повіка, скорочується відстань між війним краєм і верхньою складкою. Очі – немов під козирками. І тут потрібна верхня блефаропластика. За наявності гриж та провисання шкіри нижньої повіки під очима з’являються мішки та «синці». І ніякі тональні креми не маскують втомлений вигляд людини, що наче не виспалася. З цими проблемами впорається нижня блефаропластика. Відповідно, кругова блефаропластика вирішить проблеми комплексно.
Чи є ризик, що післяопераційний шов після блефаропластики буде помітним?
Ризик є завжди, але в нашому випадку він мінімальний. Тому що багато в чому якість майбутнього шва залежить від техніки хірурга та шовного матеріалу, який він застосовує. Сучасні хірурги, які дорожать репутацією, використовують тонку нитку, що не розсмоктується, яка знімається на п’ятий день після операції. А ще важливо, як сам пацієнт проходитиме період реабілітації, наскільки він готовий точно і скрупульозно дотримуватись післяопераційних правил. Якщо все добре, то вже через пару тижнів шкіра навколо очей матиме цілком презентабельний вигляд: шов після верхньої блефаропластики дуже тонкий і ховається в складці верхньої повіки, а після нижньої блефаропластики він прихований під краєм вій.
Операцію роблять під місцевим наркозом чи під загальним?
Для спокою пацієнта, безумовно, краще робити операцію під загальним наркозом. Особливо, якщо йдеться про кругову блефаропластику і великий обсяг роботи. Але якщо нависання ще незначне, я неодноразово оперував під місцевою анестезією. Але трапляються випадки, що пацієнти хочуть одним махом вирішити не одну, а кілька проблем, наприклад, підтягнути друге підборіддя. Тоді, безумовно, йдеться лише про загальну анестезію під контролем досвідченого фахівця.
Скільки часу потрібно до відновлення після блефаро? На скільки, наприклад, брати відпустку, щоби повернутися на роботу в повному порядку?
І знову я повторю це слово – індивідуально. Є стандартні терміни: перші 2-3 дні набряк та почервоніння будуть сильними, тому краще посидіти вдома. До закінчення другого тижня зовнішній вигляд вже дозволить вам з’являтися серед людей, але іноді цей період розтягується і до півтора місяця. За статистикою, найпростіше та найшвидше відбувається загоєння швів після верхньої блефаро, трохи довшого відновлення вимагає нижня повіка, і, само собою, ще трохи доведеться потерпіти тим, хто зробить кругову пластику повік. Але, повірте, результат того вартий!
Читайте також: Як взяти мігрень під контроль: поради невролога