Суспільство, наука та медицина вже, здавалося б, встигли звикнути до того, що у світі існує кілька видів сексуальних орієнтацій.
Але в XXI столітті на арені з’явився абсолютно новий тип любовних уподобань, який відрізняється від решти, – пансексуальність.
Вперше про пансексуалів заговорили знаменитості. Наприклад, актриса Шейлі Вудлі, яка зіграла у фільмі «Дівергент», ще у 2014 році говорила про те, що закохується в людей незалежно від їхньої статі, що, по суті, і є пансексуальністю.
Нещодавно інша епатажна співачка Майлі Сайрус, яка не раз потрапляла на перші сторінки газет через бунтарську поведінку, зізналася, що, нарешті, визначилася зі своєю орієнтацією. Вона – пансексуалка. То що таке пансексуальність сухою мовою термінів?
Пансексуал – це індивідуум, якого можуть залучати жінки, чоловіки, трансгендери, інтерсексуали (люди, які не визначилися зі своєю статевою приналежністю). При цьому не йдеться про статеву «багатозначність» і розбещеність. Підлога при виборі партнера не відіграє жодної ролі.
Читайте також: Майлі Сайрус заявила, що вона – пансексуалка
Саме слово «пансексуальність» містить у собі префікс «пан», який у перекладі з грецької означає «все» чи «кожний». Сексологи та вчені, у свою чергу, вважають пансексуалами людей, яких можуть залучати чоловіки, жінки, трансгендери або ті, хто не визначився зі своєю орієнтацією (так звані інтерсексуали). При виборі пари пансексуали не звертають уваги як на свою стать, так і на стать партнера, який їм подобається. Для таких людей важливими є якості людини, її внутрішній світ та інші фактори, але не фізіологічна приналежність.
Іншими словами, пансексуали намагаються всіляко уникати поділу людей залежно від статі. Вони шукають ту саму «споріднену душу» без початкової прив’язки до сексуальних стосунків. Для них не існує будь-яких зовнішніх переваг при виборі пари (колір волосся, зріст і т. д.). Головну роль відіграють особисті якості. При цьому деякі пансексуали іноді можуть ототожнювати себе з “бі”, але невдовзі розуміють, що рамки цього терміна для них занадто тісні.
Питанням вивчення сексуальних переваг займаються багато вчених. Так, наприклад, один із провідних дослідників у цій галузі – доктор Альфред Кінсі вважає, що поділ всього суспільства на дві категорії – гетеросексуал та гомосексуал – докорінно неправильний. Справа в тому, що люди рідко бувають, наприклад, абсолютними натуралами. На думку Кінсі, у людині можуть бути переплетені риси кількох орієнтацій. Сексуальність складається з низки компонентів: біологічних, генетичних, гормональних, психологічних, соціальних і т. д. Саме їх сукупний вплив визначає переваги чоловіка або жінки.
До речі, дослідження показують, що нетрадиційна орієнтація зустрічається не лише у людей, а й у тварин. Лікар Річард Пілард із Бостона стверджує, що нетрадиційні пари є у дельфінів, жирафів, пінгвінів і навіть лебедів.
Якщо загалом подивитися на ці два явища ґендерної ідентифікації — вони схожі, але є свої відмінності. Так, пансексуальність є частиною бісексуальності, адже тут і там людина не поділяє свого партнера за статевою ознакою. Але вважається, що пансексуальність та бісексуальність не можуть бути взаємозамінними. Бісексуальність вважається глобальною галуззю, куди входять різні ідентифікації, у тому числі пансексуальність.
Слово «пансексуальність» використав ще Зигмунд Фрейд. Проте якихось кілька років тому цей термін практично не вживався поза науковою спільнотою і був абсолютно новим для обивателів. Сьогодні ж його активно обговорюють та використовують не лише ЗМІ. Так, наприклад, видання The New York Times провело опитування серед своїх читачів з метою дізнатися про сексуальні уподобання аудиторії. Більшість людей молодого віку, що відповіли, ідентифікували себе як «в основному гетеросексуальні».
Історії вже відомі деякі яскраві приклади пансексуальності. Наприклад, одна канадська сімейна пара вирішила зовсім відмовитися від сприйняття статі як такої. У результаті своєї третьої дитини вони вирощують без будь-яких обмежень залежно від статі, щоб у майбутньому вона змогла сама вибрати, ким є.
Ще один приклад: музикант Том Гейбел, котрий зізнався, що хоче стати жінкою. Після операції зі зміни статі дружина Тома Хізер вирішила зберегти стосунки, незважаючи на зміни чоловіка.
Якщо вам вдалося ідентифікувати себе як пансексуал – це чудово, адже ви тепер точно знаєте, хто ви і що приносить вам задоволення в житті. Залишилося закрити ще одне питання: «Як зробити це друзям і близьким?» Радимо точно не тримати цю інформацію в собі і добре, якщо вас оточують люди, які розуміють, які приймають ваш вибір. Перше, що необхідно зробити, це пояснити своїм близьким, що означає термін «пансексуал» і розповісти, що ви відчуваєте потяг до різних статей та ґендерів. Поясніть, що особисто для вас означає бути пансексуалом і чому це важливо. Можливо людям, особливо старого загартування, буде складно зрозуміти і прийняти цей факт, але намагайтеся не наполягати на своєму і доводити щось, завжди пам’ятайте про свою фізичну та емоційну безпеку.
Статті на тему
Бісексуальність: данина моді чи поклик природи?
Sex sells: про те, як Голлівуд експлуатує жіночу сексуальність
Жіноче лібідо: чи є секс після весілля?