Закрити
UA
Мода

Говоримо з психологом: як упоратися зі втратою роботи

Поділись:
Поговорили із психологом Світланою Морочковською про те, як правильно поставитися до втрати роботи.

Ситуацію втрати роботи з емоційних переживань можна порівняти хіба що з втратою чи розлученням. Це справді серйозна подія, адже вона сильно порушує звичний спосіб життя, впливає на нашу стійкість та відчуття безпеки. До того ж робота тісно пов'язана з соціальним спілкуванням, колом колег, і їх ми теж, у певному сенсі, втрачаємо.

У ситуації, коли співробітників відправляють у відпустку «за власний рахунок», також є багато переживань, посилених невизначеністю. Людина ще не прощається з роботою, але точно втрачає стабільність як частину життя. Він не може планувати ні доходи, ні витрати. Перестає впливати на те, що забезпечує його безпеку. Через це часто виявляється у дуже нестабільному емоційному стані.

posts-to-db-Фото 2

Існує теорія, що людина проходить 5 стадій реакції при подіях втрати: шок, гнів, торг, сум і прийняття. Це не означає, що потрібно пройти всі етапи. Можливо, вам доведеться зіткнутися з однією чи кількома стадіями. Найважливіше – не ігнорувати свої почуття: страх, сором, агресивність, розгубленість, сум. Вони нам потрібні, щоби відреагувати. Так наша психіка справляється з тим, що не може змінити. Але після найсильнішого шторму завжди настає штиль.

Людина, висловивши свої емоції, рано чи пізно, обов'язково дістанеться спокою – прийняттю.

Тільки після цього він зможе раціонально мислити і взятися за пошуки роботи з «холодною головою». Що допоможе легше прожити цей непростий період?

posts-to-db-Фото 3

1. Знайдіть свої «точки опори»

Кожен з нас має «точки опори». Це ті важливі заняття, які роблять нас щасливими за будь-яких обставин. Пошукайте свої точки насолоди. Проаналізуйте, які з них особливо важливі. Намагайтеся зберегти їх. Можливо, саме вони допоможуть утримати вас на плаву і не дадуть впасти в депресію.

Займаючись улюбленими справами, ми завжди почуваємося «живішими». Це можуть бути різні хобі: малювання, кулінарія, музика, танці, фотографія, читання книг або заняття вокалом. Намагайтеся займатися своїми захопленнями регулярно. Не сприймайте їх тільки як відпочинок, розвагу або «блаженство». Зараз вони – ваш «кисень». Людині обов'язково потрібні сили, щоб упоратися з труднощами. "З порожньої чашки не налити", - так часто кажуть. Тепер вам важливо заповнювати свою чашу ресурсів.

Читайте також: 6 ХОБІ, ЯКИМ ВАРТО ПРИСВЯТИТИ СВІЙ ЧАС

posts-to-db-Фото 4

2. Дбайте про інших

Одна з найважливіших потреб людини – турбота про інших. Це надає сенсу і цим допомагає пережити складний період. Втрата роботи – це несподівана втрата частини смислів, що становлять ваше життя. Ви робили щось, що було потрібним та важливим. Часто допомагали комусь вирішувати завдання чи проблеми, співробітникам чи клієнтам. Відчували причетність до спільної справи, важливість, значимість. Отримували визнання та повагу. Тепер натомість тимчасово утворився вакуум. Його потрібно заповнити, і найкраще – допомогою іншим.

Побути альтруїстом – це не тільки корисно, але ще часто приносить справжнє задоволення. Виберіть, про кого вам хочеться подбати зараз. Це можуть бути члени сім'ї, діти, літні родичі або домашні вихованці. А може навіть незнайомі люди або тварини з притулків, які потребують турботи. Дивно, але ви можете допомогти собі, допомагаючи іншим.

posts-to-db-Фото 5

3. Намагайтеся не порівнювати життя «до» та «після»

Часто ми сумуємо більше про те, чого немає або не отримали, і не помічаємо того, що у нас є. Це називається пастка порівняння. Якщо порівнювати зараз, коли ви розгублені і без роботи, з періодом, коли все було добре, неминуче прийде смуток, а від нього до депресії рукою подати. Так, погоджуся, це не найлегший період життя. Але все одно це не означає, що його треба проскочити, а чи не прожити. Це не погане життя, це просто інше життя. Життя, коли ви в пошуку роботи та невизначеності більше, ніж раніше. У нашому житті завжди присутня ця невизначеність, просто зараз вона вийшла на перший план.

З іншого боку, зміни – це завжди шанс з'явитися для чогось нового. Історія людства – це безперервний процес змін. Старе руйнується, щоби дати життя новому. Можливо, у вашому житті якраз і відбувається цей хворобливий процес змін, щоб з'явилася нова, цікавіша робота чи навіть професія.

Читайте також: ЯК СТВОРИТИ МУДБОРД І ВПЛОТИТИ МРІЇ У ЖИТТЯ

posts-to-db-Фото 6

4. Проведіть ревізію своїх ресурсів

Ніщо так не знижує рівень тривоги у разі втрати роботи, як наявність фінансової «подушки безпеки». Навіть якщо вона у вас зовсім тоненька, все одно треба розуміти, як її вистачить. Це знання дасть саме ту визначеність, якої вам зараз не вистачає. Дивно, але навіть якщо грошей зовсім мало, ця інформація все ж таки краща за тривогу і ворожіння «а скільки грошей у мене залишилося».

Іноді зі страху зіткнутися з неприємними переживаннями ми тягнемо, не наважуючись дізнатися правду. Насправді такий хронічний стрес і напруга набагато гірша, ніж одноразова.

Якщо дуже страшно сісти і порахувати скільки у вас всього грошей, використовуйте прийом «стрибок у холодну воду». Пам'ятаєте, як буває неприємно занурюватися у прохолодний басейн чи море? Але якщо швидко зайти і поринути з головою, неприємно буде лише перші секунди. Потім тіло звикне до температури, і вам буде набагато зручніше. Будьте готові пережити перші миті шоку чи прикрості. Це пройде, і мозок почне думати, як вам вирішити свої фінансові проблеми та хто може вам зараз допомогти.

Читайте також: ФІНАНСОВІ НАВИКИ, ЯКІ КОШТУЄ ОСВОЇТИ У 20 РОКІВ

Також не завадить провести аудит усіх своїх навичок та компетенцій. Просто сісти та виписати на листочок усе, що ви вмієте. Потім відзначити, що з цього особливо подобається робити. Ідеальний варіант - займатися тим, що приносить задоволення. Відповівши на запитання «Що я вмію?» і «Що я люблю робити?», можна знайти джерело енергії та сили. А потім направити його на пошуки тієї роботи, якою ви ще ніколи не займалися, але, можливо, давно мріяли.

Ніколи не пізно розпочинати щось нове. Коли ми освоюємо нову професію, підключаємо дуже потужний ресурс – цікавість. На хвилі цікавості можна досягти дуже добрих результатів у будь-якій справі. Ми всі працюємо і постійно вчимося, такий наш сучасний світ. Нині не соромно чогось не знати. Головне – хотіти вчитися та не боятися бути новачком.

posts-to-db-Фото 7

5. Знайдіть свою нову професійну ідентичність

Втрачаючи роботу, ми втрачаємо важливу частину нашої ідентичності — її професійну складову. Ідентичність - це завжди відповідь на питання "Хто я?". Знайомлячись з новими людьми, крім імені, нам важливо розповісти про свою роботу. Згадати про досягнення та затребуваність. Це зрозуміло, адже реалізованість у професії – справді важлива частина життя людини. Тому так болісно раптом стати «безробітним» замість вчорашнього менеджера, викладача, інженера чи керівника. Це сильний удар по самооцінці, по тій частині нашої особи, яка відповідає за досягнення та визнання.

Щоб знайти нову професійну ідентичність, знадобиться час. Зараз вам допоможе зрозуміти і спертися на ті ролі, які у вас зараз є. Наприклад, роль чоловіка чи дружини, батька, друга, «душі компанії», кухаря, господині, винахідника. У нас у житті безліч важливих ролей, крім професійних. А головна частина нашої ідентичності, чоловіча чи жіноча, що становить ядро ​​особистості, точно нікуди не подіється навіть із втратою роботи.

Читайте також: 7 КОРИСНИХ ЗВИЧОК, ЯКІ ПОТРІБНО ВИРОБИТИ ДО 30 РОКІВ

Звільнення часто запускає процес переоцінки смислів та цінностей. Але пройшовши цей, дещо болісний період, у людини з'являється можливість відкрити свої нові грані, розкрити ті можливості своєї професійної ідентичності, про які вона навіть не підозрювала.

Розвиток – це завжди вихід із стабільності у невизначеність. Але ця невизначеність завжди була і буде у нашій реальності. Ми проживали і справлялися з нею вже багато разів. Просто так гостро не помічали, як зараз на тлі загальної тривожності. Кожен із нас вже складав важливі іспити, переїжджав до іншого міста чи району, виходив на нову, незнайому роботу. А життя, яким би складним і несправедливим часом не здавалося, крім неприємностей підкидає ще й подарунки. Головне, не пропустити цей момент і бути готовим прийняти його.