Першим в Україні МетроПрайдом завершився тиждень ХарківПрайд – наймасштабніша правозахисна ЛГБТ+ подія сходу Україні і єдиний прайд, який відбувся офлайн. Під гаслом “ «Єдині як ніколи»!” з 17 по 25 вересня у місті пройшли заходи, покликані продемонструвати світу відмінність Української демократії від тоталітарного режиму російської федерації. Та наголосити на цінностях українського суспільства: свободі, рівності та повазі до різноманіття.
Центральна подія ХарківПрайду — мирне правозахисне зібрання ХарківМетроПрайд – відбувся у неділю 25 вересня. Понад 30 учасниць та учасників у вишиванках та веселковій символіці проїхалися харківським метро щоб заявити, що ЛГБТ+люди – повноцінна частина українського суспільства, що ЛГБТ+спільнота бере активну участь у боротьбі за Україну, тож вона має мати рівні права у своїй країні.
Хода пройшла та проїхала усіма трьома лініями Харківського метрополітену, відвідала 10 станцій та здійснила 2 переходи.
Усі заходи відбувалися за попередньою реєстрацією з метою безпеки заходів у прифронтовому місті.
«Головна загроза зараз для людей у Харкові – ракетні атаки з боку російської федерації. Тому локацією проведення маршу нами було обране саме метро. За останні півроку метро стало для жителів міста не тільки транспортом, а ще й прихистком від війни, місцем, де проходять концерти. відбуваються майстерні. І тепер це також місце гідності – місце ХарківПрайду», — каже співорганізаторка ХарківПрайду Віра Чернигіна.
Приблизно 50 співробітниць та співробітників Національної поліції та поліції метрополітену супроводжували ходу з метою забезпечення громадського порядку.
“Ми були в контакті з представниками Національної поліції та СБУ протягом підготовки заходів. Нам було важливо не відволікати на себе ресурси цих органів, тому інформація про наші заходи була закритою. Ми не можемо сказати, що представники Національної поліції та СБУ вітали ідею ХарківПрайду, проте вони добре зробили свою роботу”, – говорить Анна Шаригіна, програмна директорка ГО “ХЖО Сфера”
Для участі у марші ХарківПрайд було відібрано 30 учасниць та учасників. Серед них активістки, жителькі та жителі міста, волонтерство ХарківПрайду попередніх років, внутрішньо переміщені особи, які міста тимчасово повернулися до Харкова задля участі у ХаківМетроПрайді.
«Я вийшла цього року на Прайд не тільки за себе, але й за тих, хто не може долучитися, за загиблих та евакуйованих, за наших військових. Я розумію, що ми не можемо змінити Конституцію завтра, а шлюбна рівність не настане наступного місяця. Для мене цьогорічний Прайд скоріш про те, що права ЛГБТ+ людей завжди на часі. Ми не зникли під час війни і все ще маємо потреби, у тому числі ті, що безпосередньо пов’язані з ризиками війни. Як то забрати тіло загиблого/ї партнера/ки, чи просто відвідати їх у лікарні. Мирні публічні зібрання вже давно стали частиною української культури. Прайд зараз — не свято гордості. Це спосіб показати, що ми існуємо як частина суспільства і як його частина повинні бути почутими. Наразі, ЛГБТ+ ком’юніті дуже мало представлені політично як у парламенті, так і на місцях, тому ми маємо мало можливостей впливати на рішення, що приймаються. Тому така форма протесту як марш необхідні для звернення до влади та співгромадян.“, – Ліза Крук, учасниця маршу, юристка.
Загалом марш ХарківПрайд закінчився безпечно. Співорганізаторкам стало відомо про напад на одного учасника маршу у центрі міста. Він був у вишиванці і фотографував великий прапор України, тож напад міг грунтуватися як на гомофобії, так і на українофобії. Наразі стан здоров’я учасника задовільний.
Цьогорічний ХарківПрайд відзначився низкою інтервенцій в міський простір, які підвищували видимість ЛГБТ+.
21 вересня під час загальнонаціональної хвилини мовчання активістки провели акцію до дня пам’яті людей, вбитих російською федерацією та вшанували пам’ять тих, хто гідно боролися за Україну та можливість жити в ній вільно і мати рівні права. Ельвіра Щемур — волонтерка ХарківПрайду загинула 1 березня 2022 року, в день авіаційного удару по Харківській обласній державній адміністрації. Смерть активістки стала своєрідним символом жертв російської агресії серед ЛГБТ українців та українок.
23 вересня відбувся перформанс «Право на Шлюбну рівність». Харковом проїхалася автівка, прикрашена веселковими весільними атрибутами. Організаторки мали ціль привернути увагу до того, що ЛГБТ+ люди не мають можливості взяти шлюб в Україні. Веселкова весільна автівка, яка проїхалася центральними вулицями міста, не залишилася непоміченою. Її вітали, їй сигналили, їй посміхалися, — кажуть організаторки.
Крім того ХарківПрайд оголосив збір коштів серед ЛГБТ+спільноти у благодійний фонд «Харків з тобою» на користь жінок, які воюють у Харківській області. Зібрані кошти покриють потреби жінок військовослужбовиць у термобілизні, теплому одязі та засобах особистої гігієни.
Долучитися до збору можна за посиланням, а дізнатися подробиці — на сторінках Харківпрайду в Instagram та Facebook.
ЛГБТ+українці та українки наразі не мають можливості:
Цей перелік не виключає повсякденної дискримінації та мови ворожнечі щодо ЛГБТ+, яка все іще існує в суспільстві.
Фото надала пресслужба ХарківПрайду