Темою нинішнього Гогольfest став міф про Вавілон. Ініціатор фестивалю Влад Троїцький каже: «Вавилон – це мрія збудувати щось дивовижне, чарівне, неповторне, те, чого раніше не було. Навколо цієї ідеї люди поєднувалися. Нова Україна – така сама Вавилонська вежа». Він пояснює, що Гогольfest стане свого роду «ігровим проходженням Апокаліпсису» і стверджує, що фестивальне дійство «зніматиме псування» та «друк жертви», адже замість того, щоб проживати реальне життя, люди (почасти завдяки апокаліптичним новинам, що постійно транслюються медіа) постійно чекають дій від когось: президента, мера тощо.
До відкриття фестивалю залишилося два дні, і команда Гогольfest освоює нові майданчики. На всіх локаціях, які охоплять понад 10 арт-напрямків, йдуть монтаж та репетиції. Сергій Соколов, Marketing & PR Director «Арт-завод Платформа», наголошує, що фестиваль – живий організм, оскільки митці, танцюристи, режисери, музиканти, актори та інші творчі люди об’єднуються навколо заданої та згаданої вище ідеї. Він також сподівається, що локація стане постійним місцем сили та проживання творчої лабораторії Гогольfest. На що варто звернути цього року особливу увагу гостям фестивалю?
Відкриття фестивалю 16 вересня
Цього дня ми побачимо одну із чотирьох постановок Влада Троїцького на нинішньому Гогольfest. Перформанс “Шоу В.” поєднає різні жанри: театр, цирк, оперу, ляльковий театр, медіа-арт. Не обійдеться без нових треків Dakh Daughters, які звучатимуть наживо. Після шоу “Скульптурний цех” представить особливе дійство: керамічна скульптура-ідол горітиме під акомпанемент масштабного барабанного флешмобу (можна написати організаторам фестивалю, щоб взяти участь у ньому). Цього ж вечора о 20:00 стартує візуальна програма фестивалю Burn, Babylon.
Візуальна програма Burn, Babylon
Одне з найцікавіших арт-досліджень у рамках фестивалю займається українським галеристом Євгеном Березницьким. Burn, Babylon – це спроба представити чотири постапокаліптичні сценарії соціального устрою світу, які могли б виникнути «на руїнах Вавилону». Футурокульт відображає уявлення про те, що було б, якби всі люди почали використовувати езотеричні практики як основоположних у суспільстві. Ортодоксальний queer − картина того, як виглядало б суспільство, якби в ньому стали домінувати меншості. Рабовласницький соціалізм певною мірою відсилає до нашого тоталітарного минулого. А тотальна війна означає, що «усі озброїлися проти всіх». Особливо цікаво те, що в Burn, Babylon візьме участь відома арт-група AES+F, заснована наприкінці 80-х. В рамках цієї програми на Гогольfest можна буде побачити фотографії документаліста Бориса Михайлова, роботи яких виставлені в музеї Tate.
«Скульптурний цех» та «Продажне сучасне мистецтво»
Спеціально для Гогольfest буде створено 15 скульптур з дерева, металу та бетону, які розмістяться на алеї між павільйонами. Для проекту знадобилося, наприклад, понад 19 тонн бетону. Шістнадцятою скульптурою стане павутиння, яке спуститься на землю з третього поверху. На четвертому поверсі будівлі, розташованої біля входу на фестиваль, буде відкрито лекторій та простір «Продажного сучасного мистецтва» у 3000 м², яке об’єднає всіх – від художників з Андріївського узвозу до відомих українських та молодих художників. Поруч показуватимуть фільми у кінотеатрі «Анестезія». До речі, всі три кінозони названі радикально – крім «Анестезії» буде «Лоботомія» и “Хірургія”. За програму останнього відповідає Національний центр Олександра Довженка.
Литовський фокус на Гогольfest
Весь 2016 рік проходить під знаком культурного партнерства «Литва — Україна», яке об’єднало багато сфер: від балтійської моди до літератури, кіно та театру. Вільнюський міський театр одного з найкращих театральних режисерів Європи Оскараса Коршуноваса покаже у Києві дві вистави: «На дні» та «Остання стрічка Креппа» з Юозасом Будрайтісом у головній ролі. У рамках Литовського фокусу глядачі також побачать оперу для десяти касирок, звуків торгового центру та фортепіано “Гарного дня” від незалежної групи “Опероманія”. А у дитячій зоні батьків та дітей до трьох років чекають на виставі «Кольорові ігри» від театру танцю Dansema. Між іншим, для дітей та підлітків програма Гогольfest буде насиченою: мета всіх спектаклів та майстер-класів – навчити молодше покоління висловлювати себе та своє розуміння навколишнього світу через мистецтво.
Atlas Stage
Найбагатший у плані подальшого розвитку український музичний фестиваль Atlas Weekend, заснований Дмитром Сидоренком та його командою, обіцяє п’ять днів виступів гуртів та виконавців, які стали для української публіки особливими, на сцені Atlas Stage. Від добре відомих Бумбокс, SunSay до нових цікавих імен начебто Слони або її − 17, 18, 23, 24 та 25 вересня точно буде що послухати. 25 вересня виступить російський електронник Mujuice, якого люблять у Києві. Крім того, організатори Atlas Stage відповідають за музичне наповнення. “Зеленої сцени”, де в рамках фестивалю дадуть концерти нові імена.
Академічна музика у Бункері
Мабуть, найпростіша локація на Гогольfest дісталася виконавцям академічної музики. Слухачам доведеться спуститися в підземний притулок, захований за двома масивними дверима, де вони подивляться і послухають більше десяти живих перформансів, у тому числі імпровізацію від дуету «Блук», під час якої музиканти досліджуватимуть акустичні можливості та особливості даної локації. У рамках програми академічної музики виступатимуть музиканти з різних країн, наприклад Швейцарії, Ізраїлю.
Театральна програма від молодих західних режисерів
Представляючи театральну програму, куратор Андрій Палатний констатував, що повноцінного театрального ринку в Україні поки що не існує, тому доводиться шукати альтернативних шляхів, щоб розвивати цей вид мистецтва. Один із них – членство у європейській театральній організації, яка надає можливості для культурного обміну між Україною та іншими країнами. 16-17 вересня 10 молодих західних режисерів працюватимуть з українськими акторами у рамках вистави, в якій буде «все» для людей віком від «20 до 109 років».
Вищеперелічене – лише частина програми Гогольfest-2016. Варто згадати також:
Повну програму та вартість відвідування можна переглянути на офіційному сайті Гогольfest. До зустрічі на фестивалі!