Раді представити вам спецпроект PinchukArtCentre та Marie Claire «Мода в мистецтві», в рамках якого експерти Дослідницької платформи арт-центру підготують серію статей про взаємодію мистецтва та моди, про внесок художників у розвиток fashion-індустрії та про місце одягу у витворах мистецтва. Сьогодні говоримо про те, як митці використовують інструменти моди.
Ксенія Малих – мистецтвознавець, кураторка, керівниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre.
Художники завжди десь поруч із модою та дизайном одягу. Колаборації художників із модельєрами призводять до нових естетичних відкриттів. Колекції, натхненні роботами художників, можуть відкрити чи воскресити до них інтереси масового споживача. Але на межі жанрів можуть виникнути і полотна Джексона Поллока як принти на плащах та сумках, «Банку супу» Уорхола перетвориться на орнамент сукні, а співачка Біллі Айліш поєднається з художником Такасі Муракамі і вони випустять спільну колекцію.
Роботи дизайнерів одягу завжди утилітарні, навіть зухвалі образи не позбавлені функції одягу. Роботи ж сучасних художників не обмежені у формах практично нічим. Одяг у сучасному мистецтві – майданчик для висловлювання. Якщо художник звертається у своїй практиці до одягу, швидше за все він апелює до символів масової культури, ґендерних ролей та ґендерних стереотипів, відносин «особисте-публічне» або використовує одяг як площину для маніфесту.
Художниця Аліна Копіца зіткнулася, як і багато інших, із бюрократичними особливостями оформлення шлюбу з іноземцем. Окрім важкого пакету офіційних документів, художниця була змушена відповісти на багато особистих питань анкети, які повинні пролити світло на те, наскільки добре майбутнє подружжя знає одне одного. А ось для оформлення візи гостя до Німеччини двома роками раніше їй потрібно було надавати приватне листування..
Для того, щоб інша держава відкрила перед тобою свої кордони, потрібно зробити те саме, але зі своїми особистими кордонами. Це кричуще вторгнення художниця переосмислила в акті, який можна прирівняти до ексгібіціонізму. Вона надрукувала листування зі своїм партнером на весільній сукні. Мовляв, читайте, мені не шкода!
Аліна Копіця. Весільна сукня, друк на тканині, співавтор дизайну – Катерина Мусіна, 2015/16. Фотографії надані художницею
А для художника Миколи Карабіновича одяг — така сама форма, яку він використовує у своїй художній практиці, як і будь-яка інша (відео, пісні, тексти, колір стін, караоке та багато іншого). Карабінович походить із мультикультурної одеської родини. Це походження багато в чому визначає його практику: його роботи про самоідентифікацію в мультикультурному суспільстві та колективної пам’яті.
Є в його арсеналі і нерегулярні практики — проекти, які пунктиром прокладено його творчим шляхом, до яких він повертається час від часу. На його думку художник нерозривно пов’язаний із поняттями «мода» та «модний».
У 2016 році він випустив першу футболку, яка апелює до культового бренду BOY LONDON. Сам бренд виник наприкінці 1970-х у Лондоні на ґрунті світанку бунтарської культури. Початкова ідеологія бренду була спрямована на незрозумілу, розчаровану молодь та безстрашних бунтівників. Сам магазин, де бренд зародився, функціонував швидше як панк-клуб із вечірками, перформансами та періодичним розгоном натовпу поліцейськими. Бренд переживав кілька нових запусків та хвиль популярності в різних країнах. Періодично бренд стикається зі скандальними звинуваченнями у схожості їхнього логотипу з нацистським орлом.
Карабінович підійшов до переосмислення цього явища з властивою йому іронією і цього разу по-партизанськи. Він використав метод паразитування на бренді (як часто зовсім не з художньою метою роблять виробники в основному в Китаї) і змінив сенс бренду, помінявши лише одну літеру.
Фотографії надані художником
Goy (гой) – означає не єврей (не-іудей в іудаїзмі). І, дотримуючись кінця принципів функціонування fashion-індустрії, він випустив ці футболки в малому тиражі і поширює через інтернет.
Виявивши іншу несподівану риму, яка змішує різні культури, Карабінович випустив світшот OY VEY з портретом Шандора Ла-вея (ой-вей — Ла-вей).
Фотографії надані художником
Ой-вей — відомий ідиський вигук, що означає приблизно «оох». А Антон Шандор Ла-вей – важливий представник американської треш-культури, засновник «Церкви Сатани», ідеолог сучасного сатанізму та автор «Сатанинської біблії».
Так Микола Карабінович зводить в одній роботі абсолютно різні культури, як діджей — треки, що не випадково, адже діджейство є улюбленим хобі художника.
Художниця Леся Хоменко використовує традиційний інструмент — живопис, займається його переосмисленням. Вона одночасно і використовує, і спростовує напрацювання попередніх поколінь художників. Наприклад, нещодавно вона вирішила порушити всі технології і замість полотна стала використовувати біфлекс — тканину, що сильно тягнеться, яка в основному використовується для танцювальних і спортивних костюмів, купальників. Вона пише людину на біфлексі, а потім, натягуючи її на підрамник, спотворює фігуру. Ці роботи вона виставляє не на стінах, а на підлозі, під кутом, натягує не повністю, демонструючи, що вона почувається вільно з цим матеріалом.
Серія «Леся Хоменко та її школа» 2018. Фотографії надані художницею
Якось Леся Хоменко у свій день народження вирішила зробити перформанс. Вона приготувала частування, покликала гостей. А сестра Лесі, дизайнер одягу Яся Хоменко, за завданням Лесі пошила їй ошатну сукню. Сукня переходила в скатертину, що покривала стіл. Так художниця і простояла весь вечір, приймаючи вітання, але як частину святкового столу, не маючи змоги відійти та приєднатися до вечірки.
Перформанс Лесі Хоменко «Святковий стіл» Фотографія надана художницею
А за кілька років Яся Хоменко інструменталізувала Лесю як художницю. У колаборації сестер Яся дала завдання Лесі намалювати драпірування (складки тканини). Ці картини стали принтом на тканині, з якої Яся пошила сукні. На фотографіях і не розібрати, чи реальні складки чи намальовані. Тут зійшлися інтереси обох Хоменків. Для Лесі — це продовження дослідження меж живопису, а Ясі — експеримент із властивими їй нотками абсурду.
Колаборація Лесі Хоменко з брендом _xomenko_
Мода надихається сучасним мистецтвом, сучасне мистецтво надихається модою та використовує її форми та механізми. Так взаємне наповнення призводить до нових творів та напрямів думки, і робить сучасну культуру ще різноманітнішою.