UA
RU

Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?

Редагувати переклад
6 жовтня Мала академія наук України офіційно відкрила перший державний «Музей науки» у столичному комплексі ВДНГ. У рамках співпраці з проєктом Marie Claire продовжує серію матеріалів, що дозволяють зазирнути глибше у зміст простих речей і побачити науку навколо себе.


Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?-Фото 1

Антон Дяковський

Про екоматеріали в одязі зараз говорять на кожному кроці, а все більше брендів називають свої колекції екологічними. Щоб не стати жертвою маркетингу та свідомо долучитися до екотрендів, читайте, що таке екологічні матеріали, як вони з’являються на світ і змінюють моду.

Що таке екоматеріали?

Це матеріали для пошиття одягу, які на чотирьох етапах свого життєвого циклу — сировини, виробництва, експлуатації та утилізації (або перероблення) — не завдають шкоди довкіллю, здоров’ю людей і тварин.

Найпопулярніші екоматеріали на сьогодні — це хемп (тканина з конопель), рамі з кропиви, перероблені бавовна, акрил, поліестер і шкіра, а також екошкіра. До речі, останній матеріал суттєво відрізняється від шкірозамінника, адже виготовляється на основі натуральної бавовни та не виділяє шкідливих речовин.

Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?-Фото 2

Одяг із кропиви дуже схожий на вовняний

До слова, вирощувати прядильну кропиву рамі не лише екологічно, а й економно: з тієї самої площі посіву можна отримати на 250% більше волокна, ніж із бавовни, та на 600% більше, ніж із льону.

Читай также: Бренд GUDU создал костюмы для Екатерины Кухар и Александра Стоянова в балете «Кармен-сюита»

Із синтетичними матеріалами все значно цікавіше: для їх виготовлення переробляють поліестерові чи акрилові речі, або навіть пластикові пляшки. Сировину збирають, сортують по кольорах і подрібнюють до найменших частинок. Потім ці частинки пропускають через парові котли, де вони перетворюються на гранули однакового кольору. Вже з цих гранул виготовляють синтетичні волокна. Таким чином, штучні матеріали не залишаються в довкіллі та знову стають на службу людям.

Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?-Фото 3

Так виглядають гранули поліестеру, що згодом стануть волокном для одягу

Праця вчених і технологічні прориви недаремні, адже, за даними Всесвітнього економічного форуму, індустрія моди посідає друге місце за споживанням води у світі, а також спричиняє 20% від усіх промислових забруднень води. До того ж 85% текстильних виробів щороку відправляється на смітники. Завдання науковців — мінімізувати шкідливий вплив на екологію.

Відповідь модної індустрії

Вона обрала новий курс розвитку під гаслом sustainability (у значенні екологічної стабільності). Поштовх цьому трендові дали Adidas i Nike, презентувавши плетені кросівки-шкарпетки з переробленого океанічного сміття. Щоб отримати волокно, сміття під високим тиском пропускали через своєрідне сито. Науковці працювали над цим взуттям майже п’ять років.

Читай также: Тренды осени 2020: Реинкарнация культового образа принцессы Дианы

Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?-Фото 4

Кросівки, виготовлені з океанічного сміття

Сьогодні все більше брендів використовують у своєму виробництві екоматеріали. Наприклад, H&M випустив колекцію під назвою Conscious (свідомий): у складі одягу щонайменше 50% екоматеріалів. Zara виробляє одяг з органічної бавовни та переробленого поліестеру, а колекція Nike Grind створена з переробленого спортивного взуття і промислових відходів.

Уже більш ніж 20 українських брендів долучилися до модного руху sustainability. Зокрема:

  • ROUSSIN дають нове життя старим футболкам і виготовляють світшоти з клаптиків невикористаної у виробництві тканини;
  • Slowme плетуть светри з пряжі, яка залишається після виробництва інших речей, та доставляють свій одяг у пакетах із кукурудзи;
  • Natasha Fishchenko випускає одяг з переробленого вельвету і пальта-конструктори, що перетворюються на жакети;
  • KSENIASCHNAIDER продається вже у понад 70 країнах світу. Все завдяки оригінальному дизайну джинсового одягу зі старого деніму.
Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?-Фото 5

Джинсовий одяг KSENIASCHNAIDER

Що далі?

Бренди продовжують створювати екологічний одяг і вдосконалювати виробництво. Так, дизайнери експериментують з матеріалами на рослинній основі: Salvatore Ferragamo зробили ставку на апельсинові шкірки, а Bite Studios виробляють шовк із пелюсток троянд. Бренд KD New York випустив колекцію з соєвого кашеміру, а H&M, Hugo Boss і Paul Smith вже давно створюють одяг з ананасового листя, яке не відрізниш від натуральної шкіри.

Ідеї науковців можуть бути справді фантастичними: англійка Еліс Поттс винайшла технологію виробництва одягу з кристалів людського поту. Неймовірно!

Модна наука: Як створюють екологічний одяг і чому за ним майбутнє?-Фото 6

Одяг із соєвого кашеміру KD New York

Щоб дізнатись більше про те, як влаштований світ, приходьте до першого державного «Музею науки» в Києві. Графік роботи: з 10:00 до 20:00, понеділок — вихідний. Придбати квитки можна лише на сайті музею https://sciencemuseum.com.ua за вартістю: 

  • 100 грн — стандартний квиток; при оплаті карткою Visa знижка 15%;
  • 50 грн за особу — груповий квиток для школярів (від 10 осіб);
  • безкоштовний вхід для дітей до 3 років, людей з інвалідністю 1 та 2 груп, дітей-сиріт та дітей, чиї матір/батько загинули під час воєнних дій на сході України.

На період карантину в просторі передбачені посилені заходи безпеки, рекомендовані МОЗ, а саме: вхід у масках, обмеження кількості відвідувачів завдяки завчасному придбанню квитків онлайн із фіксованим часом, дезінфекція інтерактивних елементів експонатів та інших поверхонь. 

Статьи по теме